TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci - przed Wami wybór najlepszych filmów dla najmłodszych zebranych w jednym miejscu. Jeśli zastanawiacie się, co obejrzeć z pociechami bądź macie ochotę na przypomnienie sobie dzieciństwa, koniecznie sprawdźcie nasz ranking. Zapraszamy do przeglądania!

100. "Opowieść Wigilijna Myszki Miki", reż.  Burny Mattinson, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Charles Dickens – klasyk brytyjskiej literatury – w wersji disneyowskiej. Sknerusa McKwacza, który jest bogatym i bardzo skąpym starcem, w noc wigilijną odwiedza duch jego zmarłego wspólnika. W wyniku tego spotkania Sknerus przemieni się z bezwzględnego zrzędy w dobrego, hojnego kaczora.

99. "Pszczółka Maja", reż. Seiji Endo, Hiroshi Saito, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Kultowa animacja, której bohaterką jest rezolutna pszczółka Maja i grono jej łąkowych przyjaciół – truteń Gucio, pajęczyca Tekla i konik polny Filip. Serial bił rekordy popularności, a zarazem przemycał wiele wiedzy przyrodniczej. Chyba każdy potrafi zanucić piosenkę przewodnią, którą w polskiej wersji śpiewał Zbigniew Wodecki. Wszak "wszyscy Maję znają i kochają..."

98. "Król Maciuś I", reż. Wanda Jakubowska, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Baśń, która w żartobliwy sposób ukazuje na przykładzie perypetii dziesięcioletniego króla, mechanizm działania władzy.  Po śmierci ojca rządy w bajkowym państwie obejmuje dziesięcioletni Maciuś. Równie szlachetne co naiwne reformy, jakie wprowadza, i sposób sprawowania władzy doprowadzają do ogromnego zamieszania.

97. "Alvin i Wiewiórki", reż. Tim Hill, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Animacja, której początek dała pewna piosenka. Bohaterami serialu i serii filmów kinowych są trzy zabawne wiewiórki – Alvin, Simon i Theodor – które nie tylko potrafią mówić ludzkim głosem, ale też śpiewać. Mieszkają w domu razem z menadżerem i pisarzem piosenek – Dave'em.

96. "Magiczne drzewo", reż. Andrzej Maleszka, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Film fantastyczno-przygodowy o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające ludzkie życzenia. Te dobre i te złe… krzesło, które chodzi, sto wyczarowanych psów, największa zjeżdżalnia świata, pieniądze, które lecą z kranu, łóżko szybsze niż ferrari, zwariowany autobus i latający dom – wszystko to znajdziecie w tym filmie.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsze bajki i filmy dla dzieci w 2015 roku

95. "Cudowne dziecko", reż. Waldemar Dziki, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Główny bohater, Piotr, odkrywa u siebie zdolności psychokinetyczne, które ściągną na niego moc kłopotów. Piękna opowieść o przyjaźni, indywidualizmie i trudnej sztuce umiejętnego wykorzystywania swoich umiejętności. Piosenki z filmu wykonywał Krzysztof Antkowiak.

94. "Czarne stopy", reż. Waldemar Podgórski, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Ekranizacja powieści Seweryny Szmaglewskiej. Akcja filmu rozgrywa się w obozie harcerskim na Kielecczyźnie. Podczas wyprawy na jagody chłopcy natrafiają na tajemnicze znaki patrolowe, a dziwne odgłosy budzą ich popłoch i powodują ucieczkę. Po kilku takich tajemniczych zdarzeniach identyfikują sprawcę. Rolę filmowej drużyny harcerzy zagrała autentyczna 28 Łódzka Drużyna Harcerzy im. Antoniego Olbromskiego z Hufca ZHP Łódź-Polesie.

93. "Mów mi Rockefeller", reż. Waldemar Szarek, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Film o przedsiębiorczych dzieciakach, które w krótkim czasie stają się milionerami. Malinowscy szykują się do kontraktowego wyjazdu za granicę, szukają więc dla swojej trójki dzieci odpowiedniej opiekunki. Posadę tę otrzymuje Jagoda, która jednak nazajutrz po wyjeździe Malinowskich - wraz z przyjacielem Matrosem - kompletnie ogołaca mieszkanie rodziny. Dzieci nie załamują się jednak, postanawiają same zarobić pieniądze, by na nowo wyposażyć mieszkanie. Młodzi Malinowscy zakładają drobny biznes, a z czasem obracają już milionami.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe filmy 2017

92. "Proszę słonia", reż. Witold Giersz, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Pełnometrażowy film animowany o przygodach porcelanowego słonia, który urósł i ożył pod wpływem witamin, dawanych mu przez małego chłopczyka. Cierpiący z powodu niskiego wzrostu Pinio zaprzyjaźnia się ze znalezionym porcelanowym słoniem. Karmi go dużymi porcjami witamin, których sam nie chce łykać. Figurka przybiera rozmiary prawdziwego słonia. Słoń nazwany Dominikiem, budzi powszechną sensację.

91. "Lato leśnych ludzi", reż. Władysław Ślesicki, bajki, animacja

TOP 100: najlepsze bajki i filmy dla dzieci

Bohaterem serialu jest kilkunastoletni chłopiec, prawdziwy mieszczuch, który spędza letnie wakacje z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w kompletnej głuszy, w leśniczówce. Dzięki nowym przyjaciołom poznaje piękno polskiej przyrody, odkrywa nowe wartości, staje się prawdziwym miłośnikiem lasu. Scenariusz powstał na kanwie książki Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem.

ZOBACZ TAKŻE: TOP 10: najlepsze bajki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Zobacz kolejne.