Filmy o dzieciach nie dla dzieci

Dzień Dziecka to piękne święto, które świadczy o wysokim stopniu rozwoju naszego kraju oraz całego kontynentu. Dzieci są kochane i bardzo miłe, o tym wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, kim są dzieci... Jakie są ich problemy, o czym marzą, a czego się boją? Chcielibyśmy zatem zaprezentować listę filmów, które odpowiadają na te pytania, pokazując dziecięcą psychikę, społeczność oraz relacje ze światem dorosłych.


Omówione tu dzieła wnoszą niezwykle istotny wkład w naszą wiedzę o małych ludziach, nierzadko idąc na przekór powszechnym opiniom, czy wygodnym stereotypom. Zatem każdy, kto chciałby zrozumieć dzieci, powinien obejrzeć co najmniej cztery filmy z poniższego zestawienia. Może wówczas naszym braciom i siostrom niepełnoletnim będzie się żyło choć trochę lepiej, gdyż - jak się za chwilę okaże - los nie oszczędził im zmartwień i nieszczęść...


"Egzorcysta"reż: William Friedkin

Jest to poruszająca opowieść o jednym z najbardziej palących problemów, z jakimi dzieci muszą sobie radzić. Szatan bowiem wyjątkowo ukochał sobie nasze pociechy, bardzo często je atakuje, straszy i nawiedza. "Egzorcysta" ukazuje uczciwy, pozbawiony uprzedzeń, obraz sytuacji, w której dramatyczny pojedynek z władcą ciemności toczy pewna amerykańska nastolatka. Silne społeczne zaangażowanie tego filmu przywraca nam wiarę w sens sztuki jako misji.

"Sprawa Kramerów"reż: Robert Benton

Kolejnym niezwykle ważnym problemem jest dla dzieci wymiar sprawiedliwości. Są mu bowiem całkowicie podporządkowane i nie dysponują prawem do własnego zdania. Sędziowie zawsze wiedzą lepiej, nie mając krzty posłuchu dla małych obywateli. W istocie relacja państwa do dziecka jest ostatnim bastionem feudalizmu - "Sprawa Kramerów" ukazuje to bardzo dobitnie. Zamiast pomóc, porozmawiać, wyjaśnić kilka ważnych spraw, urzędnicy wolą zamieść wszystko pod sądowy młotek, którzy uderzy zgodnie z własnym interesem.

"Paranoid Park"reż: Gus van Sant

Film ten w sugestywny sposób odtwarza atmosferę dzieciństwa. Według van Santa podstawową jej cechą jest potworna nuda. Młodociani bohaterowie snują się po mieście, nie mając nic do roboty, żadnego celu, żadnej rozrywki. A reżyser "nie przeszkadza" im - nie wprowadza niezwykłych przygód, błyskotliwych dialogów, czy wciągających wątków. To jeden z najbardziej mimetycznych filmów o dzieciach.

"Mechaniczna pomarańcza"reż: Stanley Kubrick

Pomimo dorosłego wyglądu Malcolma McDowella, odtwarzany przez niego bohater "Mechanicznej pomarańczy" jest piętnastolatkiem. Film opowiada tragiczne dzieje młodocianego przestępcy, Alexa de Large`a, który owszem, źle postępuje, jednak kara, jaka go za to spotyka wydaje się być znacznie przesadzona. W gruncie rzeczy Alex po prostu chce się bawić. Powinnością dorosłych jest wytłumaczyć mu, że zabawa nie na tym polega. W tle tego kontrowersyjnego dzieła wybrzmiewa credo: pozwólmy dzieciom być dziećmi, nie zamieniajmy ich w zautomatyzowane owoce cytrusowe!

"Ring"reż: Hideo Nakata

Nie samą jednak zabawą żyją mali ludzie... Słynny japoński horror odpowiada na pytanie, czego dzieci pragną na prawdę. Sprawiedliwości. Ta odważna teoria znajduje w filmie znakomitą egzemplifikację i mimo pewnych wahań, można przyznać jej słuszność. To jeden z najbardziej przychylnych dzieciom filmów - pokazuje je jako orędowników praworządności i poszanowania najważniejszych wartości ludzkiej cywilizacji. A tymi są: dotrzymywanie słowa (i terminu), bezstronność oraz całkowite oddanie sprawie.

"Uwolnić orkę 2"
reż: Dwight H. Little

Dzieciaki kochają zwierzęta - zwierzęta kochają dzieciaki. Gdy jednak w grę wchodzi katastrofa ekologiczna, trzeba czegoś więcej niż sojuszu przyjaźni. Zwierzę musi stać się człowiekiem, dziecko dorosłym. "Uwolnić orkę 2" to przygnębiająca przypowieść o przemijającej młodości.

"Jay i Cichy Bob kontratakują"
reż: Kevin Smith

Istnieje wszakże fenomen odwrotny - wieczne dzieci. Są to istoty niezwykle niebezpieczne. Zasłaniając się twarzami małych ludzi, szkodzą mi, kompromitują i dostarczają argumentów dla wrogów niedojrzałości. Film Smitha obnaża mechanizmy anty dziecięcej propagandy.

"Omen"
reż: Richard Donner

Istotnym problemem dla naszych małych bohaterów jest kwestia urodzenia. Nie mają na to najmniejszego wpływu, nikt nie pyta ich o zdanie w sprawie daty, miejsca oraz ewentualnych rodziców. Obarczeni tym piętnem muszą sobie potem radzić same i często do końca życia płacić cenę za niewinność. Bohater "Omenu" jest dzieckiem szatana.

"Benny's video"reż: Michael Haneke

Jeden z najbardziej wstrząsających filmów o dzieciach. Dzieło tegorocznego zwycięzcy festiwalu w Cannes pokazuje dramat czternastoletniego chłopca, który dla zabawy zabija swoją koleżankę. Ale prawdziwe przesłanie tego filmu nie dotyczy dzieci, chodzi o ich rodziców, którzy nawet z tak prostego zadania, jak przygotowanie podopiecznego do życia w społeczeństwie, nie są w stanie się wywiązać.

"Władca much"reż: Harry Hook

Adaptacja słynnej powieści Williama Goldinga przybliża nam społeczność dzieci. W ponurej wizji wyspy, zarządzanej przez legion ocalałych z katastrofy samolotowej piętnastolatków, wybrzmiewa wstrząsająca puenta. Największym wrogiem każdego dziecka jest drugie dziecko.

"Kids" reż: Larry Clark

Mniejszym, lecz również niebezpiecznym wrogiem dzieci są alkohol, seks, narkotyki. Prowadzą bowiem do całkowitej dewiacji i zdewastowania kruchej dziecięcej psychiki. Ich wszędobylstwo jest znakiem czasów - jak sugeruje film, skąd można wysnuć prosty wniosek: największą ofiarą postępu cywilizacyjnego są dzieci. Jeśli zatem chcemy je chronić, powinniśmy wycofać się w bezpieczne rewiry XIX stulecia.

"Oliver Twist"
reż: Roman Polański

Lecz czy na pewno? Jak dowodzi adaptacja powieści Charlesa Dickensa, pozory mylą. W XIX wieku dzieci były takimi samymi ofiarami, jak dzisiaj, choć ciemiężąca je broń była inna. Wydaje się zatem, że dzisiejsi solenizanci od zarania dziejów byli ofiarami okrutnego świata.

"Szósty zmysł"reż: M. Night Shyamalan

Nie tylko tego świata zresztą - jak przekonuje wzruszający film M. Nighta Shyamalana. Ośmioletni Cole nie tylko nie może liczyć na życzliwość żywych, także umarli wciągają go w zaświat swoich intryg i spisków. Ponurą konstatacją filmu jest teza, że dorośli, bez względu na to, czy przychodzą z tej, czy tamtej strony, zawsze traktują dzieci instrumentalnie.

Czemu dorośli wszystkich światów sprzysięgli się przeciw dzieciom? Cóż dzieci zrobiły im złego, czym zawiniły? Przecież pragną jedynie zabawy i sprawiedliwości…

Aby odpowiedzieć na to pytanie należałoby odwrócić perspektywę. Dorośli także byli kiedyś niedorośli. Bardzo dobrze znają wszelkie wyzwania, problemy i utrapienia, jakie wiążą się z dzieciństwem. Oni także musieli toczyć boje z szatanem, wymiarem sprawiedliwości, alkoholem, seksem, narkotykami, a także rówieśnikami.

Najwidoczniej polegli.


Daniel Wołyniec