Młode Kino atakuje!

Konkurs Młodego Kina 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to 32 tytuły reprezentujące najważniejsze szkoły filmowe w Polsce. Przegląd najlepszych z najlepszych oceniać będą: Paula Markovitch (przewodnicząca), Paweł Sala, Paweł Borowskioraz Arkadiusz Jakubik.

"Bebok"

Reżyseria: Edyta Sewruk
Obsada: Jan Nowicki, Małgorzata Łata, Lech Dyblik, Wojciech Glanc, Maja Hirsch, Eugenia Herman, Natalia Strauss

Historia dziadka i jego wnuczki, którzy w towarzystwie sąsiada Mariana i pod czujnym okiem nieuchwytnego lecz wciąż obecnego "Beboka" spędzają wspólne lato. Opowieść o śmierci świadomie doświadczanej i nieświadomie obserwowanej.

"Bez śniegu"

Reżyseria: Magnus von Horn
Obsada: Erik Lennblad, Lollo Wahlin, Ivar Svensson, Anna Wallander

Mężczyzna dzwoni na policję informując, że właśnie zastrzelił w swoim ogrodzie dwóch chłopców. Jeden z nich umiera na miejscu. Drugi wciąż żyje ale jest poważnie ranny. Bez Śniegu to historia, opowiadająca o okolicznościach, które doprowadziły do tych dramatycznych wydarzeń.

"Chcę wstąpić do policji"

Reżyseria: Agnieszka Mania
Obsada: Marta Kędziora, Grzegorz Przybył, Bartłomiej Firet, Maria Andrzejewska, Elżbieta Jarosik, Aneta Awtoniuk

Historia młodej dziewczyny, która postanawia zostać policjantką wbrew wszystkiemu i wszystkim tym, którzy próbują jej ten pomysł wybić z głowy. Opowieść o walce o własne marzenia, odwadze, sile i miłości.

"Dom śmierci"

Reżyseria: Matej Bobrik
Obsada: Grzegorz Stelmaszewski, Barbara Szcześniak-Kłosowska, Jaroslaw Turajczyk, Helena Braunak

Skąd wiadomo, że starsi ludzie umierają pierwsi? W tym małym domu starców każdy dba o każdego w tajemnicy przed innymi. Ciesząc się swoimi codziennymi zajęciami i rytuałami, tak naprawdę nie czekają bezczynnie na śmierć!

"Dwie"

Reżyseria: Lucia von Horn Pagano
Obsada: Agnieszka Grabosz, Zuzia Rabiega

Mama Kasi ponownie wychodzi za mąż. Podczas przygotowań do ślubu, dziewczyna postanawia odwiedzić swojego biologicznego ojca, z którym od dłuższego czasu nie miała żadnego kontaktu. Spotkanie to okaże się trudne dla obydwu stron i rozdrapie nie zabliźnione rany głównej bohaterki.

"Glasgow"

Reżyseria: Piotr Subbotko
Obsada: Rafał Garniecki, Sandra Korzeniak, Zygmunt Malanowicz, Aneta Thuong Majchrzak

Historia 12-letniego Damiana, który żyje w przekonaniu, że jego ojcem jest znany piłkarz klubu Celtic Glasgow. W czasie wakacji chłopiec zbiera pieniądze na wyjazd do Szkocji, pracując przy remontach mieszkań z emerytowanym Mieciem. Zakochany w 15-letniej Monice, która jest w ciąży, chce zaopiekować się jej dzieckiem i zabrać oboje w podróż do lepszego świata.

"Józek idzie do nieba"

Rreżyseria: Michał Bartoszewicz, Katarzyna Cyran de Hernandez, Karina Hajdamowicz, Magalena Hierowska, Monika Jaszczak, Janusz Kojro, Dominika Łapka, Michał Popczyk, Marek Pukszta, Monika Siemińska, Michał Wojciechowicz, Mateusz Żegliński
Obsada: Dorota Kolak

Józek, tuż przed swoimi 18-tymi urodzinami, rozpoczyna nowy etap relacji z dwoma ważnymi kobietami: matką oraz poznaną w barze intrygującą Anką.
*jedna z wersji montażowych filmu, który powstał w trakcie 8. Pomorskich Warsztatów Filmowych.

"Jutro będziemy rodzicami"

Reżyseria: Anna Maszczyńska Bąk
Obsada: Mirosław Haniszewski, Aleksandra Popławska, Leonard Jasic, Krzysztof Zych, Dorota Pomykała, Bogusława Jantos

Laura i Janusz to młode małżeństwo rozpoczynające nowy etap swojego rodzinnego życia. Niespodziewanie stają w obliczu ważnych życiowych wyborów, dylematów i prób. Splot wydarzeń uświadomi im jak mocno ich dojrzałość została poddana próbie oraz jak bardzo ich marzenia i cele życiowe różnią się między sobą.

"Jutro nie nadejdzie nigdy"

Reżyseria: Maciej Cendrowski
Obsada: Sebastian Cybulski, Oliwia Tomecka, Maciej Kowalczuk

Film duetu reżysersko-operatorskiego, Macieja Cendrowskiego i Jana Beliny Brzozowskiego. Historia dwóch przyjaciół MIKE'A i KWIATKA, najemników w walce o lepsze jutro.

"Klajmax"

Reżyseria: Grażyna Trela
Obsada: Roman Frankl, Kalina Hlimi-Pawlukiewicz

Opowieść o samotności i miłości graniczącej z obsesją. Weronika - młoda kobieta ukrywająca swoje kalectwo, zakochuje się w swoim wykładowcy. Pogrąża się w świecie onirycznym, w którym jej ułomność nie stanowi przeszkody. Granica między fikcją i rzeczywistością zaczyna się zacierać. Rzeczywistość szykuje Weronice gorzką niespodziankę. Współczesna Heloiza znajduje jednak drogę do "swojego" Abelarda.

"Koleżanki"

Reżyseria: Sylwester Jakimow
Obsada: Andżelika Adamska, Ewelina Milczarek, Marcin Trzęsowski, Albert Osik, Michał Szewczyk, Łukasz Bzura, Wojciech Niemczyk, Izabela Noszczyk, Magdalena Morgan, Beata Kolak, Anita Lewandowska, Anna Olszycka

W piątkowy wieczór dwie nastolatki wyruszają w podróż po mieście. Wystrzałowo ubrane, po sporej dawce alkoholu zwracają na siebie uwagę przechodniów. Zachowują się wyzywająco i wulgarnie - zaczepiają nieznajomych pasażerów autobusu. Podczas podróży w dyskusji obu dziewczyn powraca intymny problem typowej nastolatki i jej "chłopaka".

"Konfident"

Reżyseria: Rafał Kapeliński
Obsada: Wiesław Sławik, Kazimierz Mazur

Scenariusz "Konfidenta" powstał na podstawie wydarzeń, które rozegrały się w najbliższej rodzinie reżysera po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina. To, co się potem wydarzyło uznał za świetny materiał na nieco śmieszną tragedię. Jest to film o wielkiej polityce i naszym małym, codziennym życiu, o prawdzie i rodzinnych kłamstwach, o miłości i samotności. O tym, że podstawą życia jest nie dać się w tym wszystkim zwariować.

"Koniec świata"

Reżyseria: Natalia Kostenko
Obsada: Dobromir Dymecki, Maria Seweryn, Krzysztof Kwiatkowski, Redbad Kljnstra, Zdzisław Wardejn

Nieudana randka. Kac. Więcej kaca. Stażysta psychopata. Szef choleryk w napadzie szału. Ból głowy. Badania rynku. Bankiet w pracy. Dzień bez końca. Nadzieja. Koniec świata.

"Kwestia czasu"

Reżyseria: Radosław Sieński
Obsada: Gareth Dowson, Oliver Cameron, David Jefferson

Historia ojca samotnie wychowującego syna. Gdy traci on swojego ojca i wydaje się, że gorzej już być nie może, jego życie przybiera nietypowy obrót za sprawą dramatycznego wypadku. Przyparty do muru, posiadając jedynie bezwartościowy spadek po swoim ojcu, jest zmuszony stawić czoła nowej sytuacji, coraz bardziej zanurzając się w niebezpieczne odmęty wyobraźni.

"Ludzie normalni"

Reżyseria: Piotr Złotorowicz
Obsada: Piotr Głowacki, Maria Gładkowska, Mariusz Jakus, Ewa Szykulska

Matka. Syn. Ratownik medyczny... Ile możesz znieść dla jednej sekundy szczęścia.

"Na dobry początek"

Reżyseria: Wojciech Klimala
Grzegorz Twaróg, Maja Bohosiewicz, Andrzej Mastalerz, Marian Kowalski, Dorota Piasecka

"Na dobry początek" to historia dwojga młodych ludzi, którzy w obliczu niespodziewanej ciąży muszą nauczyć się akceptować siebie nawzajem, pomimo dwóch różnych światów, z których pochodzą.

"Nieobecna"

Reżyseria: Marcin Borkowski, Piotr Buśko, Anna Katarzyna Godlewska, Katarzyna Kaczmarek, Jarosław Klechowicz, Jacek Kiejko, Mateusz Marczewski, Paulina Moczyńska, Grzegorz Myjkowski, Michał Packi, Agnieszka Pasik, Joanna Sznajderska, Katarzyna Warzecha, Piotr Weintz

Agnieszka trafia do szpitala. Jest w śpiączce. Matka dziewczyny podczas odwiedzin odkrywa sekret córki, który na zawsze zmieni relacje między nimi.
9. Pomorskie Warsztaty Filmowe

"Notoryczni debiutanci"

Reżyseria: Justyna Nowak
Obsada: Patryk Wiśniewski, Tymon Tymański, Marysia Semiotiuk, Joanna Trzepiecińska, Wojciech Kalarus, Karolina Kostecka

Mała go mierzy, ale on nie patrzy. Milena całuje go tuż po pogrzebie. Sylwka nie może przestać jeść. Teresa chce zatańczyć i zaśpiewać i nie może przez to spać. Ich szczęście trwa bardzo krótko, ale krótkość trwania nadrabia "wysokością lotu".

"Objawy"

Reżyseria: Tomasz Wiński
Obsada: Piotr Głowacki, Kamila Baar, Maciej Marczewski, Monika Pikuła

Ewa chce odejść, ale nie ma dokąd. Wojtek zamknął się w pokoju. Kuba nie chce się w to mieszać. Ula nie chce o niczym wiedzieć... Intymny nocny kwartet, w którym rozpada się miłość, rodzina i przyjaźń.

"Opowieści z chłodni"

Reżyseria: Grzegorz Jaroszuk
Obsada: Piotr Żurawski, Justyna Wasilewska

Historia dwójki najgorszych pracowników supermarketu, którzy muszą znaleźć cel w życiu.

"Popatrz na mnie"

Reżyseria: Katarzyna Jungowska
Obsada: Maciej Stuhr, Justyna Grzybek

Intrygująca i plastycznie skonstruowana historia o poszukiwaniu uczuć w dzisiejszym świecie codzienności i pokus. Pozornie niewiele łączy zapracowanego lekarza, samotną matkę i szczęśliwą parę na romantycznym wyjeździe. Niczym w dobrym kryminale widz prawie do samego końca nie znajduję między nimi powiązań… a jednak! Ich losy splątują się nieodwracalnie. Ktoś zdradza, ktoś szantażuje, ktoś odchodzi, a wszystko to dlatego, że pragniemy miłości.

"Portret z pamięci"

Reżyseria: Marcin Bortkiewicz
Obsada: Marek Kantyka, Irena Jun

Marek mieszka razem z Matką i Babcią w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze otrzymuje kamerę video i zaczyna filmować otaczającą go rzeczywistość. Postanawia zrobić dokument o swojej Babci. Z biegiem czasu zauważa jednak, że Babcia zaczyna mylić daty i fakty, o których opowiada. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym, niż to wcześniej zaplanował…

"Pussycat"

Reżyseria: Ola Jankowska
Obsada: Grzegorz Gzyl, Klara Kochańska

Bez gumek, żadnych perwersji, dyskrecja i higiena. Seks i towarzystwo. Wysokie wynagrodzenie. Ona w rzeczywistości nie potrzebuje pieniędzy, ale zdecydowała się wejść w ten układ. On tak naprawdę szuka partnerki na stałe, ale wybrał o dwadzieścia lat młodszą studentkę. Historia jednego weekendu, który decydują się spędzić razem w hotelu nad morzem.

"Ryszard"

Reżyseria: Mateusz Głowacki
Obsada: Sławomir Sośnierz, Marek Sawicki, Anita Poddębniak

Sfrustrowany życiem w pijackiej melinie Ryszard marzy o odmianie swojego losu. Okazuje się to osiągalne, gdy wygrywa główną nagrodę w popularnej loterii i poznaje uroczą kobietę. Dawni koledzy i słaby charakter stają jednak na jego drodze do spełnienia.

"Tamar"

Reżyseria: Michał Janów
Obsada: Michał Rolnicki, Monika Radziwon, Andrzej Konopka, Bogusława Jantos

Początek XX wieku. Do położonej w lesie posiadłości wraca bohater. Jednak zamiast powitania ukochanej kobiety zastaje tylko puste pokoje i pożegnalny list.... "Tamar" to trzymająca w napięciu psychologiczna opowieść rozgrywająca się w dekoracjach przedwojennego pałacu - gdzie bohater jest zmuszony stawić czoła mrocznym sekretom swojej przeszłości. Jego sekret ma na imię... Tamar.

"Urodziny"

Reżyseria: Maciej Sobieszczański
Obsada: Maciej Marczewski, Katarzyna Dąbrowska, Krzysztof Globisz, Dorota Kolak

Szymon jest nieźle sytuowanym lekarzem. Sześćdziesiąte urodziny ojca to moment, w którym postanawia na chwilę zwolnić i zastanowić się nad sobą i swoim życiem. Ma przeczucie nieuchronności "totalnej katastrofy, jeśli nic się nie zmieni". Myśli o widmie nadciągającej łysiny, dziewczynie, z którą mieszka, ale której nie kocha, mimo, że mógłby. W postawie rodziców widzi swoją przyszłą klęskę. Film "Urodziny" Macieja Sobieszczańskiego, dla którego inspiracją było opowiadanie Etgara Kereta, jednego z najbardziej znanych izraelskich pisarzy młodego pokolenia, groteskowo i ironicznie przedstawia dylematy pokolenia trzydziestolatków.

"Zabawy dziecięce"

Reżyseria: Olga Kałagate
Obsada: Benjamin Sikora, Krzysztof Snopek, Jakub Kałagate, Emilia Stachurska, Artur Święs, Wiesław Skalik, Joanna Wawrzyńska

O lemoniadzie z butelki, zabawie w fontannie i małych kłamstewkach... Dorośli, dzieci i zapomniana śląska uliczka.

"Zaćmienie"

Reżyseria: Paweł Maślona
Obsada: Arek Detmer, Feliks Szajnert, Ewa Kaim, Gabriela Czyżewska

Po śmierci matki Adam jest zmuszony zaopiekować się swoim schorowanym ojcem. Chcąc uwolnić się od niewygodnego obowiązku, podejmuje decyzję, której skutków nie może jeszcze przewidzieć…

"Zagraj ze mną"

Reżyseria: Rafał Skalski
Obsada: Wojciech Solorz, Patrycja Soliman, Rafał Maćkowiak

Młode małżeństwo - Hania i Paweł - przeżywa pierwszy poważny kryzys. Hania pragnie mieć dziecko, Paweł - nie. Z każdą chwilą oddalają się od siebie coraz bardziej. Uciekając od problemów, Hania niepostrzeżenie wciąga się w grę komputerową, w której stwarza swoją wizję idealnego faceta - Lucjana. Życie bohaterów wywraca się do góry nogami, gdy pewnego dnia Lucjan materializuje się i zamieszkuje z Hanią i Pawłem... Sytuacja szybko wymyka się im jednak spod kontroli.

"Zaśpiewaj mi do snu"

Reżyseria: Magnus Arnesen
Obsada: Jan Devo Kornstad, Jorunn Kjellsby, Andrine Saether

Robert, 45-letni pracownik poczty, mieszka z chorą matką. Chcąc spełnić ostatnie życzenie matki rozpoczyna desperackie poszukiwania partnerki, albo kogoś kto przynajmniej będzie ją udawał.

"Zmartwychwstanie"

Reżyseria: Klara Kochańska
Obsada: Jaśmina Polak, Mirosław Zbrojewicz, Antoni Pawlicki

Dwudziestoletnia Ola jedzie odwiedzić mieszkającego za miastem tatę. Chce przedstawić mu swojego chłopaka Janka. Jest Wielkanoc. Ta wspólnie spędzona noc zaprowadzi ich znacznie dalej niż się spodziewają.

"Zniknięcie"

Reżyseria: Bartosz Kruhlik
Obsada: Adam Sobiński, Sylwia Juszczak, Piotr Seweryński, Tomasz Kubiatowicz

Osiedle domków jednorodzinnych. 35 letnia Iwona, pod nieobecność męża zajmuje się nowobogackim domem. Próbuje dogadać się z dorastającym synem Michałem, noce spędza samotnie w łóżku. Pewnego razu Michał nie wraca na noc. Nikt z jego znajomych nie wie gdzie jest. Mąż nie odbiera telefonu.

STOPKLATKA JEST PATRONEM MEDIALNYM FESTIWALU W GDYNI. NA NASZEJ STRONIE ZNAJDZIECIE CODZIENNE I OBSZERNE INFORMACJE Z PRZEBIEGU TEGO WYDARZENIA.

Zapraszamy na naszą stronę festiwalu w Gdyni, która już niedługo zamieni się w stopklatkowe centrum festiwalowe.


opr. AC