Najsłynniejsze filmy o podróżach w czasie

Najnowszy film Juliusza Machulskiego zatytułowany "Ile waży koń trojański?" to ponownie opowieść tego twórcy wykorzystująca element podróży w czasie. Filmów bazujących na tym pomyśle powstało bardzo wiele i wiele z nich zasługuje na to by je pamiętać. Oto te, które utkwiły nam najbardziej w pamięci.

1. POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI1-3

Podróż w czasie idealna, film do dziś ogląda się znakomicie, a to chyba najlepsza rekomendacja dla tej historii. Wyobraźmy sobie bowiem możliwość przeniesienia się do czasów młodości naszych rodziców i spotkania z nimi. Scenariusz tego filmu skonstruowany został perfekcyjnie i tak też wykorzystał motyw podróży "tam i z powrotem". Oczywiście pierwszy tytuł zasługuje tutaj na największe słowa uznania, ale i kolejne części umiejętnie bawią się zawiłościami czasoprzestrzennymi.

2. SEKSMISJA

Trochę sentymentalnie, ale jednak komedia ta bezwzględnie zasługuje na wysokie miejsce na tej liście, wśród wielu innych dzieł światowej kinematografii. Juliusz Machulski świetnie wykorzystał motyw podróży w czasie w kontekście naszej historii, a błyskotliwość dowcipów do dziś budzi wielki respekt. Dodatkowy "plus" dla Jerzego Stuhra, za świetną i niezapomnianą kreację Maksa.

3. WEHIKUŁ CZASU

Oczywiście mówimy tutaj o wersji z 1960 roku a nie o tej z okropnej kopii z 2002 roku. Klasyk fantastycznonaukowy George'a Pala budzi do dziś nasz wielki podziw za odwagę, rozmach i te bardzo przekonywujące efekty specjalne. Bo nie jest trudno zepsuć powieść H.G. Wellsa ale ciekawie opowiedzieć o podróży w czasie w latach 60-tych kiedy kino nie miało jeszcze tego rozmachu to całkiem inna sprawa.

4. TERMINATOR1-3

Ponownie trylogia, ale zdecydowanie inna. Tym razem twórcy nie postawili na sam motyw podróży w czasie. Oczywiście w tym gronie liczą się przede wszystkim dwie pierwsze części bo każda z nich na swój sposób w historii kina rozrywkowego ma znaczące miejsce. Pierwsza to jeszcze dość skromna i brutalna historia. Druga to już przede wszystkim widowisko z przełomowymi efektami specjalnymi. W pierwszej części z przyszłości przybywają brutalny morderca-robot oraz rebeliant-człowiek. W drugiej ponownie morderca-robot oraz obrońca-robot. Każda z tych postaci ma swój cel a twórcy scenariusza zadbali, by historia wypadła przekonywująco. Dwa pierwsze filmy wyszły spod ręki Jamesa Camerona.

5. 12 MAŁP

To film szczególny. Nie jest to wielkie widowisko z efektami specjalnymi, ale zdecydowanie motyw podróży w czasie został wykorzystany bardzo ciekawie. Oto bowiem bohater w świecie przyszłości musi wrócić do czasów współczesnych by ocalić cywilizację przed zagładą. Reżyser Terry Gilliamnie podaje prostych rozwiązań a podróżowania w czasie nie przedstawia w sposób oczywisty. Bawi się samym motywem w sposób bardzo inteligentny. W dodatku duży plus dla Bruce'a Willisai Brada Pitta.

6. DZIEŃ ŚWISTAKA

Tutaj nie ma klasycznej podróży w czasie, ale nie mogliśmy sobie odmówić zamieszczenia tego filmu na naszej liście i to zdecydowanie bardzo wysoko. To raczej opowieść o kłopotach z czasem i przestrzenią, bowiem bohater tej historii wpada w pętle czasową i codziennie przeżywa ten sam dzień. Genialny scenariusz daje tutaj wiele możliwości a te wykorzystane zostały perfekcyjnie. Niezapomniana przygoda. Mały film o wielkiej klasie. Zdecydowanie polecamy bo nie jest to tytuł aż tak dobrze kojarzony jak te poprzednie.

7. PLANETA MAŁP

I ponownie dwie wersje a my stawiamy na tę pierwszą z końca lat 60-tych. Oczywiście znawcy tematu znają kilka innych tytułów z tej serii oraz serial. Pierwszy film budził wielki szacunek miłośników science-fiction bowiem gatunek ten potraktowany został bardzo poważnie, choć opowiadał o… małpach. Przewrotna to historia, która zaskakuje do samego końca.

8. CZĘSTOTLIWOŚĆ

Niektórych ten tytuł na naszej liście zaskoczy. Zdecydowanie jednak "Częstotliwości" będziemy bronić bowiem na tle wielu innych filmów z ostatnich lat wykorzystujących motyw podróży w czasie, wypada on imponująco. Dwa okresy czasowe, połączone ze sobą i przez siebie się przeplatające. Wiele tutaj niespodzianek i świetnych pomysłów, które zasługują na docenienie.

9. BANDYCI CZASU

Ponownie Terry Gilliam, ale tym razem znacznie wcześniejszy okres w twórczości tego autora. Nie trzeba wielkich środków by ciekawie podróżować w czasie, wystarczy wyobraźnia autora i jego nieposkromiony talent. Ta nieporadność na ekranie budzi nasze wielkie uznanie.

10. GOŚCIE, GOŚCIE

Bardzo komediowo i z Francji. Oto ze Średniowiecza do czasów nam obecnych przenoszą się rycerz i jego sługa. To okazja by zadrwić z naszych przywar i autorom filmu ta sztuka się udała. W dodatku wielkie brawa dla Jeana Renoi Christiana Clavieraza wielki talent komiczny. Część druga oraz amerykański remake już nie są tak udane.

***

Filmów wykorzystujących motyw podróży w czasie jest znacznie więcej. Nie o wszystkich uda się nam wspomnieć, ale w skrócie kilka innych chcielibyśmy jeszcze przybliżyć.

LOT NAWIGATORA
Vincent Wardidzie śladem Terry'ego Gilliama ale tylko w formie, bowiem jego wypowiedz to kino zdecydowanie o podłożu artystycznym.

SZALONA WYPRAWA BILLA I TEDA
Ponownie w komediowym tonie i dla młodzieży wariacja o wielkich wydarzeniach z historii podglądanych przez dwójkę młodych, dość nieprzewidywalnych, chłopaków. Pyszna zabawa i młodziutki Keanu Reeves.

STRAŻNIK CZASU
Van Damme w jednym z najlepszych swoich filmów. Motyw podróży wykorzystany całkiem sprawnie.

PEGGY SUE WYSZŁA ZA MĄŻ
Ten film oglądał Juliusz Machulski na pewno. Peggy też jest niezadowolona ze swojego życia i dość niespodziewania z pełną świadomością przenosi się do czasów swojej młodości. Czy naprawi tamte błędy?

EKSPERYMENT FILADELFIA
Klaaaasyka. Trochę to toporne, ale do dziś wielu z nas wspomina ten film z wielkim szacunkiem. Mamy tutaj tajemnicę wojskową, która bazuje podobno na faktach. Ten tytuł pobudzał naszą wyobraźnię.

WARLOCK(Czarownik)
Trochę fantasy i ponownie bez wielkiego budżetu. Łowca rusza śladem złego czarownika i obaj trafiają do naszych czasów.

PIERŚCIEŃ KSIĘŻNEJ ANNY
To dopiero drugi tytuł reprezentujący naszą kinematografię. Grupa młodych ludzi przenosi się w czasie do okresu krzyżackiego i pomaga gnębionym Polakom radzić sobie z problemami. Kino młodzieżowe świetnie się sprawdzające.

STAR TREK IV: POWRÓT NA ZIEMIĘ
Bohaterowie tej serii podróże mają we krwi, ale to właśnie czwarta cześć tej opowieści w czasie miesza najbardziej. Kapitan Kirk wraz z grupą swoich towarzyszy trafiają do naszych czasów by chronić swoją przyszłość.

RODZINKA ROBINSONÓW
Animacja Disneya raczej nie odniosła sukcesu. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że scenarzyście motyw podróżowania w czasie wykorzystali znakomicie.

EFEKT MOTYLA
To także jeden z ostatnich przykładów kiedy kino dobrze korzysta z dobrodziejstw umiejętności podróżowania w czasie.

Wśród seriali, które o podróżach w czasie mówią najciekawiej powinniśmy wspomnieć o "Zagubionym w czasie" (Quantum Leap) kręconym w latach 1989-1993 oraz o "Sliders: Piąty wymiar". Wśród seriali animowanych chylimy czoła przed "Futuramą".


opr. KS