O polskich gejach i lesbijkach w amerykańskiej telewizji

Najnowszy film Sławomira Grunberga "Coming Out in Poland"będzie miał premierę w publicznej telewizji PBS w USA w kwietniu 2008. Jest to film, który na przykładzie trójki bohaterów opowiada o zmaganiach gejów i lesbijek we współczesnej Polsce.

Film można także obejrzeć w całości na stronie internetowej programu In the Life www.inthelifetv.org/html/episodes/59.html

Sławomir Grunberg, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy, jest producentem, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych. Absolwent wydzialu reżyserii łódzkiej PWSFTViT z Polski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 40 dokumentów telewizyjnych. Film - "School Prayer: A Community at War" miał swoją premierę w 1999 roku na antenie PBS (telewizja publiczna w USA), został nagrodzony statuetką Emmy i wygrał wiele festiwali filmowych na całym świecie. Film ten otrzymał także nagrodę im. Jana Karskiego, który nagradza filmy dokumentalne traktujące o odwadze i moralności. Następny film Grunberga pt: "Fenceline: A Company Town Divided" również miał swoją premierę w 2002 roku na antenie PBS i wśród wielu innych wyróżnień, otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu w San Francisco i na Międzynarodowym Festiwalu w Vermont. Film został nagrodzony ponadto nagrodą EMA (Enviromental Media Award) w 2003. Nagroda ta przyznawana jest filmom propagującym wrażliwość ekologiczną i promującym działanie oraz aktywność jednostki.

W 2004 roku Sławomir otrzymał Nagrodę Dream Catcher Award na Hope and Dreams Film Festival za swoje poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych.. Sławomir jest twórcą niezależnym skupiającym się na filmach o tematyce społecznej, politycznej i ekologicznej, które doceniane są na całym świecie. Film "Chelyabinsk: The Most Contaminated Spot on the Planet" ("U źródeł atomowej rzeki"), który wyreżyserował i wyprodukował nagrodzony został Grand Prix na International Nature & Environmental Film Festival w Grenoble, Francja w 1996 roku. W 1998 następny jego dokument powiązany z tematyką ekologiczną, "From Chechnya to Chernobyl", nagrodzony został Grand Prix na International Environmental Film Festival w Pradze, Czechy oraz prestiąową Golden Cine Award w Stanach Zjednoczonych. W 1997 roku film "Shtetl", przy którym Sławomir pracował jako operator i drugi producent, otrzymał nagrodę Silver Baton for Excellence in Radio/Television Journalism przyznawaną przez Uniwersytet Dupont-Columbia oraz Grand Prix na Cinema du Reel Film Festival w Paryżu, Francja w 1996 roku.

Jeden z poprzednich filmów Sławomira Grunberga - "Borderline" ("Granica") otrzymał w 2006 roku nagrodę za Najlepszy Film w kategorii filmów o niepełnosprawnych w Calgary (Picture This... Film Festival). "Borderline" pokazały telewizje amerykańskie - PBS, Link TV, Free Speech TV oraz Duńska TV 2 i Planete Poland. Inne nowsze filmy Grunberga to: "Dziedzictwo Jedwabnego" nagrodzony w 2007 roku na festiwalu Rozstaje Europy w Lublinie za "mądre przedstawienie ważnego problemu obywatelskiego" (PBS, Link TV, Al Jazeera, TVP Kultura, Planete Poland), "Plonący Facet" - ‘Burning Man' - współreżyseria z Ewą Piętą (premiera na Warszawskim Miedzynarodowym Festiwalu Filmowym w 2006 roku.), "Saved by Deportation" (Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym o Tematyce Żydowskiej w Waszyngtonie w 2006 roku) oraz "Portraits of Emotion", pełnometrażowy film o autystycznym chłopcu.

Jako operator, Sławomir pracował między innymi przy filmach: "Legacy", który w 2001 roku nominowany był do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego; "Sister Rose's Passion", który otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Krótki Film Dokumentalny na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku oraz był nominowany do Oscara w kategorii krótkiego dokumentu w 2005 roku. W roli operatora dokumentalista pracował przy ponad 50 filmach z czego cztery nominowane były do nagrody Emmy. Był także zatrudniony, jako operator i montażysta przy seriach telewizyjnych PBS takich jak: "Frontline", "AIDS Quarterly", "American Masters", "NOVA", "Health Quarterly", "People's Century", jak również dla kanału Lifetime i HBO.


opr. KS