Orły 2011. Chmielewski z nagrodą za Osiągnięcia Życia

Tadeusz Chmielewskijest pierwszym laureatem Polskich Nagród Filmowych Orły 2011. Twórca otrzymał nagrodę za Osiągnięcia Życia. Kopertę otworzył i nazwisko laureata odczytał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, pod którego honorowym patronatem przebiega tegoroczna edycja Orłów.

Tadeusz Chmielewski pochodzi ze skromnej rodziny, jego ojciec był policjantem. Gdy wybuchła wojna, przyszły reżyser miał 12 lat. W czasie wojny nauczył się zawodu ślusarza, był czeladnikiem, ale jedynym marzeniem było dla niego wyrwanie się z sennego miasteczka. Po wojnie wyjechał do rodziny do Świnoujścia, gdzie pracował jako robotnik, uczył się w szkole wieczorowej i pisał, próbując uciec od codzienności. W efekcie powstał scenariusz, pisany na wolnych stronach poniemieckiej księgi pamiątkowej. Księgę tę Tadusz Chmielewski wysłał do szkoły filmowej w Łodzi, gdzie oryginalnie zapisany tekst trafił w ręce Antoniego Bohdziewicza.

Kiedy po maturze zdanej eksternistycznie w Szczecinie wrócił do Świnoujścia, czekał już na niego list z zawiadomieniem o przyjęciu na studia. Ponieważ nie było wówczas w Filmówce wydziału scenopisarstwa, Chmielewski jako drugi rocznik studentów, między innymi razem z Kazimierzem Kutzem i Januszem Morgensternem, poszedł na reżyserię.

Państwową Wyższą Szkołę Filmową ukończył w 1954 r. Po trzech latach asystowania przy produkcjach innych twórców, co bardzo sobie potem cenił jako świetną szkołę zawodu, debiutował w 1957 roku ciepłą, poetycką komedią "Ewa chce spać", nagrodzoną "Złotą Muszlą" i nagrodą za scenariusz na festiwalu w San Sebastian. Film, podobnie jak kolejne utwory reżysera, powstał w oparciu o jego własny scenariusz. Najpopularniejsze jego dzieła to "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Gdzie jest generał...".

Od 1984 roku Tadeusz Chmielewski jest producentem i dyrektorem studia filmowego "Oko".

Nagroda za Osiągnięcia Życia jest przyznawana od pierwszej edycji Orłów, a jej laureatami w poprzednich edycjach byli:

1999 Wojciech Jerzy Has
2000 Andrzej Wajda
2001 Stanisław Różewicz
2002 Tadeusz Konwicki
2003 Roman Polański
2004 Kazimierz Kutz
2005 Jerzy Kawalerowicz
2006 Jerzy Hoffman
2007 Witold Sobociński
2008 Janusz Morgenstern
2009 Jerzy Wójcik
2010 Jerzy Stefan Stawiński

Polskie Nagrody Filmowe Orły są przyznawane od 1999 roku. Laureatów wyłania licząca ponad 500 członków Polska Akademia Filmowa, odpowiednik akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak francuskie Cezary, czeskie Lwy czy hiszpańskie Goya, a w Europie - Europejska Akademia Filmowa. Od 2008 roku na czele Polskiej Akademii Filmowej stoi prezydent, pani Agnieszka Holland.

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstają pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ,Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Organizatorem Polskich Nagród Filmowych jest Niezależna Fundacja Filmowa dla Polskiej Akademii Filmowej. Partnerem Orłów od chwili ich powstania jest czołowa firma doradcza PwC.

Sponsorami Orłów 2011 są: The Chimney Pot, Jean Louis David, KOBO Professional, Lexus, Jameson, Belvedere, Four Colours, The Eve, Piramida Films. STOPKLATKA JEST PATRONEM MEDIALNYM ORŁÓW.

Dotychczasowymi laureatami Orłów w kategorii Najlepszy Film były: "Historia kina w Popielawach" (1999), "Dług" (2000), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2001), "Cześć, Tereska" (2002), "Pianista" (2003) i "Zmruż oczy" (2004), "Wesele" (2005), "Komornik" (2006), "Plac Zbawiciela" (2007), "Katyń" (2008), "33 sceny z życia" (2009), "Rewers"(2010).

Więcej informacji na stronie: www.pnf.pl


opr. JB