Polskie dokumenty na IDFA

Na tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) napłynęło ponad 3600 zgłoszeń. Spośród nich wybrano do programu 319 tytułów, w tym aż 8 z Polski!

O znaczeniu Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) nie trzeba dużo mówić. IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą rokrocznie setki profesjonalistów z całego świata. A to, co najbardziej wyróżnia festiwal w Amsterdamie, to jego niezwykle bogaty i różnorodny program, złożony zarówno z sekcji konkursowych, jak i pozakonkursowych, będący selekcję dokumentów z "najwyższej półki". Nieodłączną częścią IDFA są targi Docs for Sale, każdego roku prezentujące co najmniej 450 tytułów, oraz The Forum, pod którego szyldem odbywają się liczne wydarzenia branżowe, w tym sesje pitchingowe, wykłady i panele dyskusyjne.

Polskie filmy dokumentalne goszczą w Amsterdamie rokrocznie, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1988 roku (pokazano wtedy "Muzykantów"Kazimierza Karabasza). W tym roku na IDFA zawita również silna polska reprezentacja. W konkursie średniometrażowych dokumentów pojawi się niedawny laureat głównej nagrody na festiwalu w Batumi - "Cudze listy"w reżyserii Macieja Drygasa. Natomiast o miano najlepszego filmu studenckiego w Amsterdamie będą walczyć dwa dokumenty: "Paparazzi"Piotra Bernasiaoraz "Wycieczka"Bartosza Kruhlika.

W programie Best of Fests prezentującym filmy, które w ciągu ostatniego roku podbiły publiczność na wielu międzynarodowych imprezach, zostanie pokazany debiut dokumentalny Pawła Kloca "Kołysanka z Phnom Penh". Natomiast do programu Reflecting Images: Panorama, który skupia filmy podejmujące tematykę bieżących problemów społecznych, został zakwalifikowany dokument "Vakha i Magomed"w reżyserii Marty Prus.

IDFA stanowi również znakomitą okazję do zapoznania się ze światem widzianym okiem młodych dokumentalistów, stawiających pierwsze kroki w filmowej profesji. Tą okazją jest program Doc Next, który prezentuje dopiero co wyłaniające się filmowe talenty. I tu również nie zabraknie polskiego akcentu. W ramach Doc Next zostaną wyświetlone trzy dokumenty, zrealizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę": "Bracia" Emi Mazurkiewicz, "Poszukuję pewnej osoby" Janusza Kojro oraz "View from My Window,1968-1979 Chronicles", Katarzyna Nalewajka/Ula Klimek/Milosz Hermanowicz/Kamil Radziszewski/Jakub Piątek.

Na targach Docs for Sale niezmiennie zaprezentowany obszerny program najnowszych polskich dokumentów w ramach projektu POLISH DOCS, który podczas tegorocznej IDFA obchodzić będzie pięciolecie istnienia. W Amsterdamie świętować też będziemy dziesięciolecie Szkoły Wajdy.

Więcej o festiwalu na: www.idfa.nl


KS / Polish Docs