Potwory i spółka. Godzilla kontra Obcy

Dobiegł końca plebiscyt, w którym za zadanie mieliście wskazać na wasze ulubione potwory, stworzenia i monstra. Rywalizacja o miano króla wśród filmowych potworów rozegrała się pomiędzy dwoma legendami kina. Czy kiedyś pojawią się one wspólnie na ekranie? Oby nie...

Bo czy wyobrażacie sobie film, w którym walczą lub współpracują ze sobą Godzilla i Obcy? Nie ma wątpliwości, że wielbiciele gatunku takiej filmowej hybrydy by nie zaakceptowali. Oba monstra żyją w innych światach, inaczej traktują je także filmowcy. Nie ma miejsca w kinie współczesnym dla takiego pomysłu. Jeszcze...

Oto przegląd waszych ulubionych potworów, stworzeń i monstrów.

1. GODZILLA

Niekwestionowanym zwycięzcą plebiscytu okazał się Godzilla, bohater kilkunastu filmów, urodzony w Japonii i tam siejący głównie zniszczenie. Na swoją pozycję potwór ten pracuje już ponad 50 lat, więc zadanie miał niejako ułatwione. Godzilla odwiedził swego czasu USA, siejąc zniszczenie w Nowym Jorku i choć od czasu do czasu producenci wskrzeszają tę postać to złoty okres "twórczości" ma on już za sobą.

Pierwszy film o Godzilli pojawił się na ekranach w Japonii w listopadzie 1954 roku. Przygotowania do premiery filmu owiane były tajemnicą. Była to w owych czasach najdroższa japońska produkcja filmowa (kosztująca na dzień dzisiejszy 65 milionów dolarów). Wytwórnia Toho znana do tej pory głównie z filmów Kurosawy zdecydowała się spróbować swych sił w innej konwencji. W rezultacie film odniósł niekwestionowany sukces. Godzilla przemaszerował przez ekrany całego świata, a fakt, że obraz pochodził z kraju, który niespełna 10 lat wcześniej doświadczył skutków broni atomowej dodawał siły i grozy antynuklearnej wymowie. Co ciekawe Godzilla w pierwszym filmie... ginie. Widzimy na ekranie jego szkielet, który rozpada się w toni Pacyfiku. Okazuje się, że kinematografia japońska jest równie ostrożna jak amerykańska i zadowala się eksploatacją raz przyjętej formuły. Premiera polska pierwszego filmu miała miejsce w roku 1957. Historię Godzilli i jego ekranowej kariery znajdziecie TUTAJ.

2. OBCY

Drugie miejsce w plebiscycie zajął Obcy, krwiożerczy kosmiczny morderca stworzony przez szwajcarskiego artystę H.R. Gigera. Debiut kinowy tej postaci przypadł na okres gdy opowieści o Godzilli miały już ugruntowaną pozycję. Obcy pojawiły się w czterech filmach z głównej serii oraz w dwóch hybrydach z Predatorem. Ciągle nie spenetrowano ich historii oraz miejsca, z którego się wywodzą ale kto wie czy kiedyś tego nie doświadczymy.

Dwa pierwsze filmy o Obcych mają dziś pozycję klasyków gatunków. Pierwszy w kinach pojawił się w 1979 roku "Obcy - ósmy pasażer Nostromo"w reżyserii Ridleya Scotta. Siedem lat później w kinach przeżywaliśmy film "Obcy: decydujące starcie", a potem jeszcze "Obcego 3"i "Obcy: Przebudzenie". Zdecydowanie udana seria. Znacznie słabiej przyjęto za to połączenie Obcego z Predatorem...

3. KING KONG

King Kong narodził się w kinie w 1933 roku stając się w tamtym okresie jednym z największych kasowych przebojów. Do dziś zresztą gigantyczna małpa budzi wyobraźnię i przyjmowana jest z wielkim szacunkiem. Do tego stopnia, że kilka lat temu Peter Jackson nakręcił swoją wersjętej historii a rozmach całej opowieści przyjęty został z szacunkiem. Patrząc na filmy o King Kongu wiemy, że fabuła stanowi tutaj sprawę drugorzędną, a najważniejsza wydaje się strona wizualna. Pierwszy film miał dla kina znaczenie szczególne, pokazał jego możliwości. Potem King Kong powracał do kina jeszcze kilka razy stając pewnego razu nawet "oko w oko" z Godzillą...

4. E.T.

Kolejny kosmiczny przybysz. I jak na razie zdecydowanie nam najbardziej przychylny. "E.T." nakręcony został przez Stevena Spielbergaw 1982 roku stając się na wiele lat jednym z największych kasowych przebojów na świecie. Ta familijna opowieść stworzona została przede wszystkim z myślą o bardzo młodych widzach. Bohaterem opowieści jest pewien samotny chłopiec, który zaprzyjaźnia się z kosmitą. Scenariusz został stworzony wykorzystując bardzo proste elementy. A jednak się udało. Powstał film, który poruszał i wzruszał i który przemawiał do nowego pokolenia zasiadającego w kinowych fotelach.

5. PREDATOR

Z tym kosmicznym wojownikiem jest problem. Z jednej strony obdziera ludzi ze skóry, z drugiej próbuje ich ratować i czasami okazuje im niejako pomoc. Widać to szczególnie gdy Predator toczy walkę z Obcym na naszej planecie. Główne filmy poświęcone postaci Predatora powstały w 1987i 1990roku. Ten pierwszy rozgrywał się w dżungli i za gwiazdę miał Arnolda Schwarzeneggera, drugi toczył się już w mieście. Pierwszy to klasyk gatunku, drugi przyjmowany był zazwyczaj chłodno, ale dziś patrzymy na niego ze sporym pobłażaniem. "Obcy kontra Predator"pozwalał nieco bliżej przyjrzeć się tej kosmicznej rasie.

6. SHREK

A dlaczego nie. Pierwsza animowana postać w tym zestawieniu. Lubi samotność i stroni od gości odwiedzających jego bagno. Ale przyjdzie czas gdy Shrek wyruszy na wyprawę, która odmieni jego życie. I takbędzietrzykrotnie, bowiem tyle filmów kinowych z nim nakręcono. Shrek na pierwszy rzut oka nie robi dobrego wrażenia, ale wystarczy go poznać bliżej by stwierdzić, że to świetny gość... Ogr.

7. FRANKENSTEIN

Filmowe monstrum jak się patrzy. Poświęcono mu wiele filmów, choć pamiętać należy, że do życia powołała go pisarka Mary Shelley. Mamy tutaj do czynienia z monstrum, które za pomocą eksperymentów ożywił doktor Frankenstein, zszywając jego ciało z elementów ciał zmarłych osób. Pierwszeopowieści o Frankensteinie powstały jeszcze w okresie kina niemego, stając się jednymi z najważniejszych opowieści grozy tamtych czasów. Postać ta doczekała się wielu interpretacji, także komediowych (rewelacyjny "Młody Frankenstein"Mela Brooksa). Jedną z najsłynniejszych wersjinakręcił Kenneth Branaghw roli tytułowej obsadzając Roberta De Niro. W ostatnich latach temat ten eksploruje przede wszystkim telewizja. Ciekawostką jest fakt, że nazwisko bohatera największej liczby filmowych horrorów pochodzi od nazwy miasta na Dolnym Śląsku Ząbkowic Śląskich (ówczesna nazwa miasta to właśnie Frankenstein). Mieszkała tam rodzina prawdziwego doktora Frankensteina.

8. ALF

Oto kolejne komediowe stworzenie, które odwiedza naszą planetę. ALF lubi koty i ma osiem żołądków, a naszej planecie zatruwa życie rodzinie Tannerów. ALF pochodzi z planety Melmac, pokryty jest brązowym futrem, ma pomarszczony pysk. Z jego przygodami oglądaliśmy serial w telewizji, który powstał na fali popularności E.T. i niejako parodiując film Spielberga.

9. GOLLUM

Nie mogło go zabraknąć w tym zestawieniu. Gollum był kiedyś hobbitem, ale by wejść w posiadanie Jedynego Pierścienia zamordował swojego przyjaciela. Przez lata żyjąc w ciemniej pieczarze i strzegąc swojego sssssssssssskarbu stracił ludzkie cechy. I tak by sobie egzystował gdyby pewnego dnia nie spotkał Bilba Bagginsa... Oczywiście całą tę historię znamy z "Władcy Pierścieni", Gollum odegrał w niej przecież kluczową rolę.

10. JAMES P. "SULLY" SULLIVAN

Obecność tego stworzenia na waszej liście bardzo uradowała nasze serca. Oto bowiem pojawił się bohater ze świata poświęconego tylko potworom, w dodatku opowiedzianego w sposób tak wdzięczny, że film ogląda się znakomicie do dziś. "Potwory i spółka"stanowią dla całego tego plebiscytu znakomite podsumowanie, a poczciwy straszak Sully jest tutaj głównym sprawcą zamieszania. Rewelacyjna animacja studia Pixar, która chyba nigdy się nie zestarzeje.

***

W plebiscycie wskazaliście na grubo ponad 100 potworów. Nie zabrakło tutaj rodzimego akcentu. Oto bowiem kilka głosów oddano na Piszczałkę, bohatera znanego nam z filmu "Przyjaciel wesołego diabła". Warto też odnotować pojawienie się takich postaci jak: Zgredek z "Harry'ego Pottera", Stich z filmu i serialu mu poświęconego, Rodan, Nazgul, Gremliny, Gamera i wiele innych.

Wśród osób biorących udział w plebiscycie rozlosowaliśmy nagrody.


Redakcja