"Pozwól mi wejść". Świetny horror ze Szwecji

Od dobrych kilkunastu tygodni wokół szwedzkiego "Pozwól mi wejść"(Lat den ratte komma in) dzieje się wiele dobrego. Ten szwedzki horror zdobywa spore uznanie fanów i krytyków i jest dziś jednym z wydarzeń w swoim gatunku. Dziś przedstawiamy naszą recenzje tego filmu. Jego premiera w Polsce w najbliższy piątek.

"Pozwól mi wejść" to horror przemyślany i dopracowany potrafiący zmrozić serca widzów niezwykle surowym nastrojem, wykorzystując to tego celu tak szokującą treść jak i oryginalną formę. Nie zobaczymy tutaj tanich i nieco już wyświechtanych chwytów mających na celu podniesienie poziomu naszej adrenaliny - nagłych, głośnych dźwięków, czy też postaci wyskakujących zza rogu. Przerażenie w tej produkcji kryje się w motywacjach i działaniach głównych bohaterów jak również w zabiegach formalnych, czy też w wyborze krajobrazu i scenografii. Przeraża nas pustka surowych, szwedzkich pól pokrytych śniegiem, szarość osiedli mieszkaniowych oraz bezrefleksyjne, mechaniczne zachowania głównych bohaterów. W rezultacie, praktycznie przez cały seans towarzyszy nam dziwne uczucie zdenerwowania i zagrożenia.

Oscar nie jest lubianym dzieckiem - szykanowany, bity i poniewierany w szkole, tłumi w sobie agresję i wrogość wobec świata. Pewnego dnia poznaję tajemniczą dwunastoletnią dziewczynkę, z którą dość szybko się zaprzyjaźnia. Oboje są outsiderami - spotykają się na szarym osiedlu mieszkaniowym, jedynie nocną porą, z dala od wszystkich. W ich miasteczku dochodzi do dziwnych zabójstw - ktoś napada na młodych ludzi i spuszcza z nich krew. Wkrótce stanie się jasne, że w te sprawy zamieszana jest nowa przyjaciółka Oscara i jej ojciec. Co najbardziej przeraża w tym filmie? Być może to, że głównymi sprawcami wszelkich nieszczęść i zła są tutaj z pozoru niewinne dzieci - często dodatkowo obdarzone jakąś niezwykłą mocą. Dorośli w tej produkcji pozostają w cieniu - to właśnie najmłodsi są bohaterami pierwszoplanowymi i, co najważniejsze, najbardziej okrutnymi.

W filmie mamy do czynienia z dwoma źródłami przemocy: fantastyczne i wampiryczne zachowania młodej dziewczynki oraz psychiczne i fizyczne maltretowanie Oscara przez szkolnych "kolegów". Przeraża w "Pozwól mi wejść" brak jakichkolwiek logicznych motywacji, którymi kierują się bohaterowie. Dokonują wyboru i natychmiast go realizują. Nie wiemy dlaczego Oscar jest męczony przez kolegów, widzimy też, jak jego przyjaciółka bez chwili refleksji zabija kolejne ofiary. Zło jest tu przedstawione w sposób surowy, dosłowny, podobnie jak to miało miejsce w "To nie jest kraj dla starych ludzi". Tutaj jednak jest tym bardziej szokujące, że jego inicjatorami są dzieci. Między rzucaniem się do gardła i wysysaniem krwi a maltretowaniem bezbronnego chłopca w szkole nie ma specjalnie wielkiej różnicy. Obie rzeczy przerażają w tej produkcji równie mocno.

"Pozwól mi wejść" nie ocieka hektolitrami krwi, nie ma z nim też klasycznie pojmowanych zjaw czy upiorów (dziewczynka jest bardziej słodka iż wampiryczna). Strach rodzi się w operacjach formalnych, głównie w grze świateł - biały śnieg, ciemne zaułki i wszechobecne uczucie zagrożenia. Widz przyzwyczajony do tego, ze zaraz coś powinno się pojawić, wyskoczyć i krzyknąć, pozostaje nadal jedynie ze swoimi domysłami. Lęk obecny przy oglądaniu tego filmu jest czymś stałym, nigdy nie zostaje jednak odreagowany jedną, na prawdę mocną i szokującą sceną. Cały czas pozostaje stłumiony, podobnie jak złość Oscara na cały otaczający go świat. Surowe, mocne kino grozy, dla lubiących ciągły niepokój, a nie gwałtowne umieranie ze strachu.


Tomasz Piętowski