Produkcje TVP w finale 51. New York Festivals 2008

"Stefan Norblin" w reżyserii Roberta Ćwiklińskiego, "Powstanie zamojskie" Mirosława Gronowskiego, "Uciekinier" Marka Tomasza Pawłowskiego, oraz "Wojciech Cejrowski - Boso przez świat" Andrzeja Horubały znalazły się jako jedyne polskie produkcje w finale prestiżowego konkursu programów telewizyjnych - New York Festivals 2008.

Ogłoszenie zdobywców nagród: Wielkiego Trofeum oraz Złotego, Srebrnego i Brązowego Medalu, odbędzie się 1 lutego na uroczystej gali w Nowym Jorku.

Filmy startują w kategorii "historia i społeczeństwo": "Powstanie zamojskie" i "Uciekinier"; "biografie / profile": "Stefan Norblin", oraz "podróże / turystyka": "Wojciech Cejrowski - Boso przez świat". W ścisłym finale, obok filmów TVP, znalazły się min. produkcje TVE, ABC News, Discovery Channel, CTV, WDR, BBC, CBC, ORF, ZDF, CNN, CBS, HBO i NHK. Ogółem, filmy z 25 krajów świata.

"Powstanie zamojskie" Mirosława Gronowskiego, wyprodukowane przez TVP Lublin dla TVPolonia to czteroczęściowa, wstrząsająca seria przedstawiająca nieznane dotychczas szczegóły historyczne powstania.

"Uciekinier" Marka Tomasza Pawłowskiego, produkcja Redakcji Dokumentu TVP1, ukazuje niezwykłą sylwetkę Kazimierza Piechowskiego, który był w pierwszej grupie uciekinierów z Auschwitz w 1942 roku. W filmie po raz pierwszy zostały zaprezentowane zdjęcia z prywatnych archiwów oficerów SS obozu.

"Stefan Norblin" wyprodukowany również przez TVPolonia to pierwsza próba przywrócenia pamięci o Stefanie Norblinie - ilustratorze, grafiku reklamowym, malarzu portreciście, projektancie mody, jak również scenografie teatralnym, który należał w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego do grona najbardziej wziętych artystów. Film jest wspomnieniem jego losów, wszechstronności dokonań artystycznych, działalności poza Polską, wreszcie jest również przedstawieniem dramatu uchodźcy wojennego, który w obawie przed zagładą wojenną wyjechał z Polski, by już nigdy do niej nie wrócić.

"Wojciech Cejrowski - Boso przez świat", produkowane dla Redakcji Rozrywki TVP2, jest serią / zapisem podróży Wojciecha Cejrowskiego, dzięki którym widzowie zapoznają się nie tylko ze standardowymi informacjami o miejscach, które warto odwiedzić, ale przede wszystkim z symbolami, ideami, wartościami, przekonaniami charakterystycznymi dla poszczególnych krajów. Wojciech Cejrowski stara się przybliżyć kulturę różnych regionów poprzez uczestniczenie w codziennych czynnościach i rytuałach, rozmowy i spory z mieszkańcami, kosztowanie potraw. Pozwala mu to na podjęcie próby antropologicznej analizy obserwowanych zjawisk.

Więcej informacji o konkursie: www.newyorkfestivals.com


informacja prasowa