Środkowoeuropejskie filmy grozy w czasie Kina Na Granicy

12. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie w dniach 28 kwietnia - 3 maja 2010 roku.

Oto atrakcje przyszłorocznego przeglądu:

Martin Sulik. Retrospektywa
Najważniejszy filmowiec słowacki średniego pokolenia i jeden z twórców najbardziej lubianych w Cieszynie. Stały gość KINA NA GRANICY, tym bardziej dziwne, że dotąd nie doczekał się swojej retrospektywy. Pokażemy jego etiudy szkolne, filmy fabularne i dokumentalne.

Adam Sikora. Retrospektywa
Adam Sikora pracuje rzadko, starannie wybiera projekty, jest perfekcjonistą. Jeden z najwybitniejszych polskich autorów zdjęć filmowych 3 maja 2010 roku będzie świętował swoje urodziny - i nie tylko z tego powodu będzie uhonorowany retrospektywą twórczości.

Literatura i film: Josef Škvorecký. Retrospektywa
Kolejna, po przeglądach ekranizacji prozy Bohumila Hrabala i Stanisława Lema, retrospektywa filmów opartych na twórczości wybitnego literata - tym razem Josefa Škvoreckégo (1924), czeskiego pisarza, tłumacza i wydawcy (Sixty-eight Publishers), od 1969 roku mieszkającego w Kanadzie.

Literatura i film: Kornel Filipowicz. Retrospektywa
Kornel Filipowicz (1913-1990), powieściopisarz, nowelista, poeta, autor 37 książek, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XX wieku. Był mocno związany z Cieszynem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego utwory były przenoszone na ekran, sam bywał także scenarzystą filmowym.

Kinoteatr Witkacy
18 września 2009 roku minęła 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza, a 24 lutego 2010 roku świat będzie świętował 125. rocznicę urodzin tego wszechstronnie uzdolnionego artysty i prowokatora. Przygotowujemy bogaty przegląd filmów opowiadających o tej barwnej postaci i opartych na jego twórczości.

Środkowoeuropejskie filmy grozy
Kontynuujemy przyglądanie się kinu gatunkowemu z Czech, Polski i Słowacji. Tym razem wybór padł na wszelkie opowieści niesamowite, filmy grozy i horrory.

Kino nad Olzą: Filmy muzyczne
Kontynuacja udanego i znakomicie przyjętego także przez mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna pionierskiego projektu projekcji przez graniczną rzekę. Sprawdził się też pomysł pokazywania w plenerze filmów muzycznych.

Nowe filmy czeskie, polskie i słowackie
Jak zwykle wiosną nad Olzą - bogaty wybór najnowszych produkcji z Czech, Polski i Słowacji.


KS / Kino Na Granicy