Trwa zbiórka pieniędzy na film o rotmistrzu Pileckim31,5 tys. zł przyniosła dotychczas zbiórka funduszy na film o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.


Witold Pilecki był bohaterem ruchu oporu, uciekinierem z Auschwitz zgładzonym przez komunistów. Dokument o nim chce zrealizować stowarzyszenie Auschwitz Memento.

Koszt realizacji filmu na ok. 215 tys. zł oszacował szef rady programowej stowarzyszenia Bogdan Wasztyl.

W 2006 roku Ryszard Bugajski wyreżyserował w Teatrze Telewizji spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego" – artystyczny zapis ostatnich miesięcy życia rotmistrza. Stowarzyszenie zamierza natomiast zrealizować pełnometrażowy dokument o całym jego życiu i działalności.

Auschwitz Memento promuje pomysł m.in. poprzez stronę internetową projektpilecki.pl oraz profil na portalu Facebook. Aby rozpropagować akcję, organizuje także wyprawę szlakiem ucieczki rotmistrza oraz dwóch współwięźniów związanych z ruchem oporu – Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja, z niemieckiego obozu Auschwitz. Polacy uciekli w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. 

Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po agresji niemiecko-sowieckiej tworzył struktury Państwa Podziemnego. Jako jedyna osoba w historii dobrowolnie dał się ująć, by trafić do obozu w Auschwitz. Podczas dwuletniego pobytu zbudował tam strukturę konspiracyjną, która przesyłała raporty wywiadowcze. Po ucieczce z obozu walczył bohatersko w Powstaniu Warszawskim. W 1948 r., po 6 miesiącach tortur został zamordowany przez komunistycznych katów. Oskarżenie anulowano w 1990.

[AZ / TVP Info]