• Karolina Stankiewicz
    Karolina Stankiewicz

Krzysztof Kieślowski i jazz - 11. Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki

W Cieszynie ruszyła 11. edycja festiwalu Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki, jedna z największych imprez, które odbywają się na Górnym Śląsku. To eklektyczny festiwal, który zadowoli zarówno fanów kina, jak i teatru, muzyki i sztuki.

Cieszyn przywitał przybyłych na tegoroczną edycję Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki piękną pogodą. Już pierwszego dnia na najmłodszych czekały projekcje krótkometrażowych filmów w ramach cyklu Wakacyjne Kadry Dzieciom oraz pełnometrażowego, nagrodzonego na festiwalu Berlinale "Mamo, kocham cię" dla nieco starszych dzieci w ramach cyklu Afrykamera Dzieciom.

Jednak filmy to nie wszystko, co najmłodszym oferuje cieszyński festiwal. Dzieci mogą wziąć udział w organizowanych tu warsztatach, których efekty zaprezentowane zostaną ostatniego dnia festiwalu. Do wyboru są warsztaty filmu animowanego "Halo Echo", które prowadzi Anielka Lubieniecka, reżyser i artysta plastyk, oraz prowadzone przez Adama Michniewicza warsztaty teatralne.

Podczas uroczystego otwarcia festiwalu w Tetrze im. Adama Mickiewicza, gdzie przed laty gromadziła się publiczność festiwalu Nowe Horyzonty, którego historia rozpoczęła się właśnie w Cieszynie, gości przywitał między innymi Dyrektor Festiwalu Wojciech Majewski. Po części oficjalnej rozpoczął się koncert legendarnej grupy jazzowej Free Cooperation. To zespół, który powstał w 1985 roku jako konglomerat muzyków jazzowych. Grupa zawiesiła swą działalność na kilka lat, ale w 2014 roku reaktywowała się.

Free Cooperation / Fot. Kręgi Sztuki

Wieczorem na fanów twórczości Krzysztofa Kieślowskiego czekał pokaz filmu "Amator", który prezentowany jest w cyklu Krzysztof Kieślowski in Memoriam w 20. Rocznicę Śmierci i 75. Rocznicę Urodzin. W cyklu tym oprócz filmów samego Kieślowskiego zobaczyć będzie można też dokument o jego twórczości "Krzysztof Kieślowski. Życie jest przypadkiem" Helmuta Meewesa. A jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu jest premiera spektaklu "Egzaminy" w reżyserii Juliana Potrzebnego – kameralnego dramatu na dwóch aktorów, inspirowanego biografią Kieślowskiego. Festiwal potrwa do 10 lipca.

[Karolina Stankiewicz]