• Redakcja
    Redakcja

W latach 90. w polskiej telewizji można było je znaleźć o każdej porze dnia. Choć opowiadały o zbrodniach, oglądali je wszyscy - i mali i duzi - dzięki czemu stały się jednym z symboli transformacji. Może ich poziom nie zawsze był wysoki, ale w pamięci widzów zapisały się na zawsze i dziś wspomina się je z sentymentem. Nasze zestawienie kierowane jest głównie nostalgią, a nie jakością omawianych produkcji. Dajcie się namówić na powrót do przeszłości - przed Wami najlepsze seriale kryminalne lat 80.! 

"Detektyw w sutannie" (1987 - 1991)

Jak wiele amerykańskich seriali, "Detektyw w sutannie" emitowany był w Polsce dopiero w latach 90. Serial opowiada o Ksiądzu Franku Dowlingu i zakonnicy Steve, którzy jeszcze na długo przed "Ojcem Mateuszem" postanowili swą posługę poszerzyć o rozwiązywanie zagadek kryminalnych. Polscy widzowie byli zachwyceni.

"Magnum" (1980 - 1988)

Bohaterem tego serialu jest prywanty detektyw, Thomas Magnum, który mieszka na Hawajach. Dlaczego akurat tam? Bo stacja CBS korzystała z dekoracji oraz ekipy pozostałej po właśnie zakończonym serialu "Havaii Five-O". Magnum, choć nie jest bogaty, ma w zasadzie nieograniczony budżet - zarządza majątkiem wiecznie nieobecnego właściciela i jeździ jego czerwonym Ferrari. Grający główną rolę Tom Selleck z powodu zobowiązań serialowych zmuszony był odrzucić propozycję wcielenia się w Indianę Jonesa w pierwszym filmie z serii "Poszukiwacze zaginionej Arki". 

"Żar tropików" (1991 - 1993)


Choć serial ten powstawał już na początku lat 90., klimatem przypomina bardziej produkcje z lat 80., dlatego zdecydowaliśmy się umieścić go w naszym zestawieniu. Akcja rozgrywa się na Florydzie, a głównym bohaterem jest opalony, długowłosy były policjant Nick Slaughter. Wraz z agentką biura podróży, rudą Sylvie Girard, zakłada prywatną agencję detektywistyczną i rozwiązuje kryminalne zagadki, choć lokalna policja nie ułatwia mu życia.

"Na wariackich papierach" (1985 - 1989)

Bruce Willis i Cybill Shepherd wcielają się w role prywatnych detektywów, Davida Addisona i Maddie Hayes, którzy prowadzą wspólnie prywatną agencję w Los Angeles. Trudno o dwóch mniej dobranych wspólników niż ta para: ona poukładana, z klasą, on - spontaniczny narwaniec. Razem stworzyli wspaniały ekranowy duet, a Bruce'owi Willisowi serial otworzył drzwi do kariery.

"Na wariackich papierach" można oglądać na kanale FilmBox od poniedziałku do piątku o 19:55.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Zobacz kolejne.