"Paulette": francuskie "Breaking Bad"

Paulette
Paulette właśnie policzyła wysokość ostatniej emerytury i zdała sobie sprawę, że nie stać jej na nic. 
 
Każdy grosz pożerają comiesięczne opłaty, a jej nie zostaje nawet na jedzenie, o żadnych przyjemnościach dojrzałego życia już nie wspominając. Dłużej tak się nie da. Tylko co zrobić? Sprzedawać wydziergane przez siebie sweterki na ulicy? Sprzątać za grosze? Gdy przygnębiona Paulette przemierza ulicę bijąc się z myślami, którą z tych opcji wybrać, rozwiązanie samo wpada jej do głowy. A dokładniej w ręce.
 
Przypadkowo porzucona w ucieczce paczuszka z narkotykami kieruje Paulette do mieszkania osiedlowego dilera. Tam babcia stawia twardy warunek: albo gangsterzy wezmą ją na wspólniczkę, odpalając oczywiście solidny procent, albo ona idzie z paczką na policję. I tak Paulette zostaje najstarszą dilerką narkotyków, która sprzedaje tajemnicze paczuszki na jedyny sobie znany sposób. Pakuje je do wiklinowego koszyczka i rusza z nimi na pobliski bazarek. Jest niepozorną staruszką, która nie zwraca niczyjej uwagi. Głowę ma jednak na karku, a w jej żyłach płynie krew małej biznesmenki. Gdy interes się rozrasta, Paulette zaczyna nawet suszyć marihuanę we własnym piekarniku pod nosem niczego się nie domyślających stróżów prawa. A potem nie potrafi się zatrzymać. Rozkręca nieźle prosperujący lokalny biznes, który angażuje sąsiadów, zwłaszcza tych w wieku poprodukcyjnym, jej przynosi krocie, a okolicznym mieszkańcom słodkie rozluźnienie.
 
Film Jerome Enrico nie jest jednak dojrzałą czy przewrotną wersją "Amelii" Jeana-Pierre'a Jeuneta. Niby "Paulette" też rozdaje radość i dobro, ale czaru ewidentnie w tym filmie brakuje. Zbyt często zamiast komediowości na pierwszy plan wybija się gorzki realizm i smutna refleksja nad nieciekawym starczym losem. Zaradna babcia nie grzeszy ani odjazdowością, ani wyzwoleniem. Wpada w sieć stereotypów, konwenansów, filmowych schematów i przewidywalnych rozwiązań. Jest ofiarą wizerunku słodkiej, nieświadomej staruszki, który wymyślił dla niej reżyser.   
[Urszula Lipińska]