TOP 10: Najlepsze francuskie komedie. Przebojowe, słodko-gorzkie, kameralne... Zgadzacie się z naszym wyborem?

Amelia (2001)

Kadr z filmu Amelia

Nieśmiała i dobroduszna Amelia pracuje w kawiarni w paryskiej dzielnicy Montmartre. Bardzo zależy jej na szczęściu innych, dlatego wymyśla wiele misternych intryg, by poprawić ludziom samopoczucie. Prawdziwym wyzwaniem dla dziewczyny jest uszczęśliwienie samej siebie. Ciepła, bardzo optymistyczna opowieść, która została doceniona przez krytyków, a jednocześnie była olbrzymim sukcesem kasowym. "Amelia" to film nie do podrobienia.

Gusta i guściki (1999)

Kadr z filmu Gusta i Guściki

Trzeba nie mieć gustu - albo mieć guścik zły - by negatywnie oceniać "Gusta i guściki" - zachwycał się nasz recenzent. Fabuła osnuta jest wokół spotkania ludzi z różnych środowisk, których pozornie nic ze sobą nie łączy. Opowieść o poszukiwaniu szczęścia i przełamywaniu barier społecznych podana w słodko-gorzkiej formie potrafi zauroczyć nawet największych malkontentów.

Żandarm z Saint-Tropez (1964)

Kadr z filmu Żandarm z Saint-Tropez

Bez wątpienia, Louis de Funès na stałe zapisał się w historii kina, zaś seria o przygodach poczciwego żandarma od lat bawi kolejne pokolenia. W sumie powstało sześć części. Co ciekawe - pomysł zrodził się z prawdziwego zdarzenia. Scenarzyście Richardowi Balducciemu ukradziono kamerę w Saint-Tropez, zaś miejsciowi żandarmi wcale nie kwapili się do wykonania swoich obowiązków...

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Zobacz kolejne.