• Redakcja
    Redakcja
Agora
  • 3.6
  • 107
Agora

TOP 5: najlepsze filmy, których akcja rozgrywa się w starożytności

22 kwietnia o 20:00 na kanale Stopklatka TV zobaczyć będzie można film "Agora", którego akcja rozgrywa się w 391 roku naszej ery w Aleksandrii. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie pięciu najciekawszych filmów, których akcja rozgrywa się w starożytności.

"Agora"

Davus to niewolnik zakochany w swej pięknej pani – wybitnej filozofce i astronomce Hypatii. Podczas gdy Hypatia ze wszystkich sił stara się uratować od zapomnienia wiedzę i mądrość starożytnego świata przed narastającym fundamentalizmem religijnym, Davus jest rozdarty pomiędzy miłością a nową religią, która obiecuje wolność. W dodatku, o względy Hypatii ubiega się należący do elity miasta Orestes. Film wywołał protesty ze strony kościoła katolickiego i został uznany za antychrześcijański. Tymczasem reżyser utrzymuje, że jest on po prostu krytyką wszelkiego fanatyzmu religijnego.

"Pasja"

Film przedstawiający ostatnie 12 godzin życia Jezusa Chrystusa ma być wierny przekazom historycznym, biblijnym oraz teologicznym. Aby podkreślić autentyczność historii, aktorzy posługują się dwoma wymarłymi językami: aramejskim i łaciną. "Pasja" to opowieść prowokująca do poważnego myślenia i refleksji nad śmiercią Chrystusa osoby o różnych przekonaniach religijnych. Kolejny kontrowersyjny film, tym razem uznany za antysemicki. Ale protestowały też środowiska katolickie, które obawiały się o to, że reżyser, Mel Gibson, przedstawi losy Chrystusa w sposób bluźnierczy.

"Spartakus"

Historia najsłynniejszego buntu niewolników w dziejach starożytnego Rzymu. Za podstawę scenariusza posłużyła powieść cieszącego się powodzeniem pisarza Howarda Fasta. Ogromny sukces filmu, jego reżyser Stanley Kubrick, zawdzięcza głównie dzięki zrealizowanym z wielkim rozmachem scenom masowym, które tworzono za wielkie pieniądze. Na szczególną uwagę zasługują kostiumy i rekwizyty. W scenach walk reżyser dowodzi swojej zdolności do analitycznego podejmowania tematu przemocy. Udało się również Kubrickowi zgromadzić w swoim filmie bożyszcza różnych pokoleń: Kirka Douglasa, Tony'ego Curtisa, Laurence'a Oliviera i Charlesa Laughtona.  

"Gladiator"

Tym razem za starożytność zabrał się Ridley Scott. Rzymski generał Maximus zakończył właśnie kolejną udaną wojnę. Zazdrosny o jego wpływy u cesarza, dziedzic tronu, Commodus, zleca egzekucję generała i jego rodziny. Cudem unikając śmierci, Maximus zostaje wzięty w niewolę i jest szkolony na gladiatora, co przysparza mu rosnącą popularność. Wraca do Rzymu, chcąc pomścić morderstwa syna i żony.

"300"

Film oparty na słynnej komiksowej powieści Franka Millera, jest okrutnym obrazem starożytnej bitwy pod Termopilami z 480 r. p.n.e., w której król Leonidas wraz z 300 Spartanami walczył do ostatniej kropli krwi z Kserksesem i jego niezliczoną armią perską. Mimo beznadziejnej sytuacji ich męstwo i poświęcenie motywuje całą Grecję do zjednoczenia sił przeciw perskiemu wrogowi, torując drogę demokracji.

[Redakcja]