10 filmów, w których łajdakom wszystko uchodzi na sucho

10 filmów, w których łajdakom wszystko uchodzi na sucho
Zazwyczaj w filmach panuje jasny podział na dobro i zło. Pozytywni bohaterowie, oświetleni blaskiem słońca i broniący odwiecznych zasad moralnych, najczęściej wygrywają z nikczemnymi złodziejaszkami, mordercami oraz bandytami. Źli są skazani na przegraną i otrzymują zasłużoną karę. 

Wiele osób zastanawia się, jak potoczyłyby się niektóre historie, gdyby na końcu nie triumfowała sprawiedliwość. Poniżej wymienione obrazy są przykładem, że wyjście poza ten oklepany schemat może się twórcom bardzo opłacić. W tym rankingu znajdziecie kryminalistów, morderców wszelkiej maści, którym występki uszły na sucho. Zapraszam na odskocznię od słodkich happy endów. Uwaga: tekst zawiera spoilery!

10. "Lot nad kukułczym gniazdem"
Randle Patrick McMurphy (w tej roli Jack Nicholson) próbując uniknąć więzienia, symuluje chorobę psychiczną, przez co trafia do szpitala psychiatrycznego. Poznaje tam wielu ciekawych, obłąkanych pacjentów. Na swoje nieszczęście spotyka też siostrę Ratched (Louise Fletcher), która staje mu na drodze, gdy ten stara się rozruszać otumanionych lekami pacjentów, a przez to łamie panujące tam zasady. Siostra, przejmując kontrolę nad innymi poprzez manipulację i terapie elektrowstrząsami, wygrywa z beztroskim, zbuntowanym McMurphym.

"Lot nad kukułczym gniazdem", reż. Miloš Forman
"Lot nad kukułczym gniazdem", reż. Miloš Forman

9. "Siedem"
Przebiegły psychopata John Doe (Kevin Spacey) morduje ludzi, którzy dopuścili się jednego z siedmiu grzechów głównych. Ofiary giną tak, jak grzeszyli np: przez nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Śledztwo prowadzi dwóch detektywów z wydziału zabójstw - William Somerset (Morgan Freeman) i David Mills (Brad Pitt). Pierwszy, zmęczony życiem za pare dni ma przejść na emeryturę. Jego marzeniem jest życie w samotności na wsi. Drugi zaś jest nowicjuszem, który dopiero co przeprowadził się wraz z żoną do miasta. Przed dokonaniem dwóch ostatnich morderstw Doe przyznaje się do winy, lecz stawia warunek - detektywi muszą zabrać go do pozostałych ofiar. Na miejscu okazuje się, że jedną z zamordowanych osób jest ciężarna żona Millsa. Ten w złości przejmuję rolę seryjnego mordercy i dokonuje ostatniej, siódmej zbrodni - strzela do psychopaty. W ten sposób oprawca wygrywa, gdyż dokonał się jego idealny plan.

"Siedem", reż. David Fincher
"Siedem", reż. David Fincher

8. "Memento"
Były detektyw, Leonard Shelby (Guy Pearce), choruje na zaburzenie pamięci krótkotrwałej i ostatnie, co dobrze pamieta to śmierć swojej żony - zgwałconej i zabitej. Próbując znaleźć mordercę i samemu wymierzyć sprawiedliwość, musi posługiwać się zdjęciami czy notatkami (zarówno tymi papierowymi, jak i w postaci tatuaży na swoim ciele). Poznajemy tez Teddy'ego Gammella, który pomaga mu w śledztwie. Reżyser, Christopher Nolan, przedstawia historię poprzez dwa ciagi czasowe - kolorowy, odwrócony w czasie i jeden czarno-biały, w czasie teraźniejszym. Leonard z pozytywnego bohatera sam staje się zbrodniarzem, który zaspokoił swoje pragnienie zemsty.

"Memento", reż. Christopher Nolan
"Memento", reż. Christopher Nolan

7. "Dziecko Rosemary"
Młode małżeńswo wprowadza się do kamienicy, z którą wiążą się straszne historie dotyczące satanistów, morderców i czarownic. Po odwiedzinach sąsiadów, Rosemary (Mia Farrow) nieświadomie zachodzi w ciążę, w trakcie której pojawiają się niepokojące objawy, m.in. apetyt na krwiste mięso czy trupia bladość. Niedługo potem okazuje się, że we wszystkim maczali palce sataniści. Zakończenie można interpretować na dwa sposoby - jedno z nich mówi, że Rosemary podjęła niemoralną redyzję: dała się ponieść matczynym instynktom i postanowiła wychować urodzonego przez nią potwora.

"Dziecko Rosemary", reż. Roman Polański
"Dziecko Rosemary", reż. Roman Polański

6. "Milczenie owiec"
Agentka Clarice Starling (Jodie Foster) musi rozwiązać sprawę Buffalo Billa, czyli psychopaty, który porywa, morduje i obdziera ze skóry młode kobiety. Aby złapać złoczyńcę, Starling wplątuje sie w niebezpieczną grę z więźniem, Hannibalem Lecterem, byłym psychiatrą, który potrafi bezbłędnie rozszyfrować człowieka i wykorzystać jego słabości. Niedługo potem kanibal ucieka z więzienia.

"Milczenie owiec", reż. Jonathan Demme
"Milczenie owiec", reż. Jonathan Demme

5. "Podejrzani"
Gdy w porcie w Los Angeles ginie 27 osób i znika kokaina, której wartość liczona jest w grubych milionach, policja przesłuchuje dwóch świadków. Ciężko poparzony węgierski imigrant twierdzi, że widział diabła. Drugi, kaleka Verbal Kint (Kevin Spacey), jeden z tytułowych podejrzanych, zeznając w zamian za nietykalność mówi o tajemniczym gangsterze. To on miał zlecić zadanie jemu i czterem innym podejrzanym (w tych rolach Gabriel Byrne, Stephen Baldwin, Kevin Pollak i Benicio Del Toro). Po wypuszczeniu Verbala Kinta okazuje się, że cała ta wręcz idealna historia została zmyślona.

"Podejrzani", reż. Bryan Singer
"Podejrzani", reż. Bryan Singer

4. "Zniknięcie"
Film opowiada tragiczną historię zakochanej pary, która udaje się na romantyczną wycieczkę do Paryża. W trakcie postoju na stacji benzynowej w niewyjaśnionych okolicznościach Saskia znika bez śladu. Zrozpaczony Rex przez trzy lata poszukuje ukochanej, aż dostaje pocztówkę od jej porywacza. Raymond Lemorne okazuje się być niepozornym, spokojnym człowiekiem, którego celem jest porywanie i dręczenie kobiet. Szalenec spotyka się z Rexem, którego zabiera na przejażdżkę, w trakcie której powiada mu swoją historię i co zrobił zaginionej dziewczynie. Po powrocie na stację, z której wyruszyli, chłopak również zostaje porwany. Budzi się w zakopanej pod ziemią trumnie. Na koniec reżyser pokazał, jak Raymond spokojnie czyta o zaginięciu mężczyzny.

"Zniknięcie", reż. George Sluizer
"Zniknięcie", reż. George Sluizer

3. "Brazil"
Terry Gilliam w swoim dziwacznym filmie science fiction przedstawił historię urzędnika, Sama Lowry'ego (Jonathan Pryce), który na codzień pracuje z komputerami a nocą marzy, żeby zostać skrzydlatym superbohaterem. Zakochuje się w pięknej dziewczynie, która okazuje się być opozycjonistką. W wyniku pomyłki komputera bohater staje się wrogiem systemu i jest poddawany licznym torturom. Ratuje go grupa rebeliantów, a dziewczyna odwzajemnia jego uczucia. Na sam koniec okazuje się, że to wszystko działo sie w jego głowie, a on sam znajduje się w pokoju tortur.

"Brazil", reż. Terry Gilliam
"Brazil", reż. Terry Gilliam

2.  "To nie jest kraj dla starych ludzi"
Film braci Coen to idealny przykład zwycięstwa zła nad dobrem. Myśliwy Llewelyn Moss (Josh Brolin) w trakcie polowania znajduje rozbite samochody, a w nich martwe ciała, dwa miliony dolarów i bagażnik heroiny. Chciwy popełnia duży błąd: przywłaszcza sobie znaleziska. Zaczyna go poszukiwać nie tylko szeryf Bell (Tommy Lee Jones), ale również podróżujący po Teksasie zawodowy morderca, Anton Chigurh (Javier Bardem). Jednakże Mossa najpierw dopada mafia narkotykowa. Anton otrzymuje pieniądze, zaś przegrany szeryf odchodzi na emeryturę.

"To nie jest kraj dla starych ludzi", reż. Joel Coen, Ethan Coen
"To nie jest kraj dla starych ludzi", reż. Joel Coen, Ethan Coen


 
1. "Gabinet doktora Caligari"
Obraz niemieckiego reżysera Roberta Wiene nazwany jest jednym z pierwszych filmów grozy. Kultowy film opowiada historię bezwzględnego doktora Caligariego i jego wiernego towarzysza, Cezara. Oboje są powiązani z serią zabójstw w małym miasteczku Holstenwall. Zainteresowany nimi Francis wraz z przyjacielem odwiedza gabinet owego doktora. Przebudzony Cezar przepowiada przyjacielowi, że umrze następnego dnia. Przepowiednia wypełnia się. Niedugo potem poddany hipnozie Cezar porywa narzeczona Francisa. Odkrywa, że hipnotyzer jest reinkarnacją morderczego doktora Caligari, który zabijał, posługując się medium. Mężczyzna trafia za Caligarim do zakładu psychiatrycznego.

"Gabinet doktora Caligari", reż. Robert Wiene
"Gabinet doktora Caligari", reż. Robert Wiene

[DJ / Taste of Cinema]