10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela

Już 7 maja premiera filmu "Avengers: Czas Ultrona". Z tej okazji wybraliśmy w redakcji 10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela. W rankingu znalazły się nie tylko filmy od studia Marvel i Disneya, ale również inne tytuły, do których prawa mają inne wytwórnie. Zgadzacie się z naszym wyborem?
My już widzieliśmy już "Avengers: Czas Ultrona":

Największe wrażenie w "Czasie Ultrona" robią nie spektakularne efekty CGI, które kwestionują już nawet sens udziału w produkcji aktorów z krwi i kości w celach innych niż marketingowe, ale kunszt, z jakim Whedon połączył poboczne wątki Marvela.
 

Oto 10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela

10. "Wolverine" - reż. James Mangold (2013)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Wolverine" - reż. James Mangold

Po piekielnie słabym "X-Men Geneza: Wolverine" z 2009, dostaliśmy jeszcze jeden solowy film z Rosomakiem w roli głównej. I w tym przypadku było już zdecydowanie lepiej. Konkretna historia opakowana w egzotyczny klimat (akcja rozgrywała się w Japonii) może nie wzbudziła powszechnego entuzjazmu, ale fanów skutecznie zaspokoiła.

9. "Fantastyczna czwórka" - reż. Tim Story (2005)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Fantastyczna czwórka" - reż. Tim Story

Film powstał zanim rozpoczął się jeszcze wielki boom na ekranizacje komiksowe i w tamtym czasie poradził sobie zaskakująco dobrze. Dziś to raczej ciekawostka (w jednej z głównych ról zobaczyć możemy Chrisa Evansa - przyszłego Kapitana Amerykę) i pod względem efektów specjalnych - daleko do obecnych standardów, jednak ilość one-linerów i humoru skutecznie rekompensuje wszelkie niedostatki. Warto sobie całość odświeżyć przed premierą nowej wersji filmu.

8. "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" - reż. Bryan Singer (2014)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" - reż. Bryan Singer

Bryan Singer zrobił zdecydowanie najlepszy film o mutantach, pełen nawiązań do starej trylogii. Podróże w czasie, nawiązania do naszej historii i znakomite efekty specjalne złożyły się na jeden z ciekawszych blockbusterów 2014 roku. Czekamy na kolejną część z utęsknieniem!

7. "Blade - wieczny łowca" - reż. Stephen Norrington (1998)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Blade - wieczny lowca" - reż. Stephen Norrington

Ostry, brutalny i niezwykle klimatyczny - mocne kino dla fanów akcji i wampirów ze znakomitą ścieżką dźwiękową w tle. Sekwencja otwierająca film (dyskoteka wampirów) obrosła już kultem wśród fanów popkultury. No i Wesley Snipes w najlepszej formie!

6. "Thor: Mroczny Świat" - reż. Alan Taylor (2013)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Thor: Mroczny Świat" - reż. Alan Taylor

O ile pierwsza część "Thora" w pewnych kręgach została różnie przyjęta, o tyle część druga zadowoliła zarówno fanów jak i krytyków. Kto by pomyślał, że wyjdzie z tego tak epicka, ale zarazem luźna space opera, pełna bitew, pościgów kosmicznych i podróży międzyplanetarnych. A do tego wyraziści bohaterowie z Thorem, ale przede wszystkim z Lokim na czele.5. "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz" - reż. Anthony Russo, Joe Russo (2014)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Kapitan Amerya: Zimowy żołnierz" - reż. bracia Russo

Marvel tym filmem po raz kolejny udowodnił, że potrafi się bawić skutecznie każdą konwencją. Tym razem otrzymaliśmy totalnie luźne kino sensacyjno-szpiegowskie ze sprawnie zarysowaną intrygą. Nasz recenzent pisał: "Warto się wybrać do kina więcej niż jeden raz".

4. "Niesamowity Spider-Man 2" - reż. Marc Webb

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Niesamowity Spider-Man 2" - reż. Marc Webb

Peter Parker, którego w końcu pokochali fani. Andrew Garfield spisał się znakomicie, a w drugiej części jeszcze bardziej rozwinął skrzydła. Spider-Man w jego wykonaniu był pełen luzu i niewymuszonego humoru (w przeciwieństwie do ślamazarnego Tobeya Maguire'a z filmu "Spider-Man" z 2002 roku). Szkoda, że prawdopodobnie już więcej nie zobaczymy tej wersji Człowieka Pająka - Marvel ma aktualnie nieco inne plany >>>

3. "Iron Man 3" - reż. Shane Black (2013)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Iron Man 3" - reż. Shane Black

Tony Stark to ulubieniec fanów, zaś część trzecia jego przygód to zaprzeczenie tego, że kontynuacje muszą być gorsze. W tym wypadku, jest to najlepsza część serii, w której główny bohater musi się przez większość filmu obyć bez zbroi Iron Mana. A to wychodzi filmowi tylko na plus, gdyż Robert Downey Jr. błyszczy w swojej roli. Oglądanie go, to sama przyjemność, a plusów jest zdecydowanie jeszcze więcej.

2. "Avengers" - reż. Joss Whedon (2012)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Avengers" - reż. Joss Whedon

Mokry sen każdego fana. Najważniejsi superbohaterowie w jednym filmie: Thor, Iron Man, Hulk, Kapitan Ameryka, Hawkeye, Czarna Wdowa i jeden z najfajniejszych arcyłotrów - Loki. A za sterami guru filmowego Marvela, sam Joss Whedon. Czy trzeba chcieć czegoś więcej?1. "Strażnicy Galaktyki" - reż. James Gunn (2014)

10 najlepszych filmów na podstawie komiksów Marvela
"Strażnicy Galaktyki" - reż. James Gunn

Można zaryzykować stwierdzenie, że to zarazem najmniej marvelowy film, jaki powstał. To po prostu kino awanturnicze w konwencji science-fiction z olbrzymią dawką humoru, które może zobaczyć każdy, nawet bez znajomości innych filmów z tego uniwersum. A to wszystko doprawione jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych ostatnich lat... Marvel pokazał, że może zrobić film, który porwie wszystkich - nie tylko fanów ekranizacji komiksowych.

[Redakcja]