10 twarzy… Cate Blanchett

Elizabeth: Złoty wiek
Cate Blanchett to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych żyjących aktorek (obok Tildy Swinton i zaraz za Meryl Streep). Z okazji premiery najnowszego filmu Woody'ego Allena, "Blue Jasmine", w którym Cate gra główną rolę, prezentujemy dziesięć wspaniałych występów tej australijskiej aktorki.


1. Elizabeth (1998), reż. Shekhar Kapur   Pierwsza wielka rola Blanchett. Idealnie wcieliła się w królową Elżbietę I, bez problemu pokazując wiele cech i odcieni swojej postaci. Chociaż na plan pierwszy wysuwały się siła oraz upór. Wszystko to docenione zostało Złotym Globem, a Cate wróciła do roli dziewięć lat później w "Elizabeth: Złotym wieku".
 
  2. Włamanie na śniadanie (2001), reż. Barry Levinson   Bardzo lekki i przyjemny film. Aktorzy musieli mieć na planie mnóstwo zabawy, zaś sama Blanchett bez problemu weszła w skórę nieszczęśliwej żony, która rozkochuje w sobie dwóch bandytów i dołącza do ich nielegalnych interesów. 
 
  3. Władca Pierścieni (2001), reż. Peter Jackson   To z kolei rola ze sporym paradoksem. Bo o ile Galadriela miała być najpiękniejszą kobietą Śródziemna, o tyle Blanchett nie wyglądała na ekranie najkorzystniej. Nie przeszkodziło jej to jednak zaznaczyć swojej obecności i zanotowała mocny występ.
 
  4. Kawa i papierosy (2003), reż. Jim Jarmusch   Rola w dziele Jarmuscha potwierdziła, że Cate ma bardzo szeroki zakres aktorskich możliwości. Aktorka wcieliła się tu w kuzynki. Jedna jest sławna, odnosząca sukcesy, ale jednocześnie trochę tym wszystkim zmęczona. Druga zaś to typ buntowniczki, niezbyt zadowolonej z życia i zazdrosnej o swoją krewną. W obu odsłonach była znakomita.
 
  5. Veronica Guerin (2003), reż. Joel Schumacher   Znakomita rola. Blanchett jest wprost fantastyczna jako idealistyczna, przebojowa i odważna dziennikarka, która za wszelką cenę dąży do prawdy. Jej historia jest wciągająca i ciekawa, a entuzjazm postaci udziela się widzowi, który angażuje się w to, co ogląda. Poza tym każdy fan Manchesteru United będzie zachwycony widząc Cate w koszulce ukochanej drużyny.
 
  6. Aviator (2004), reż. Martin Scorsese   Chociaż opowieść koncentruje się na życiu Howarda Hughesa, Blanchett (tak samo jak DiCaprio) daje tu prawdziwy koncert gry aktorskiej. Nie jest łatwo wcielić się w inną aktorkę, tym bardziej tak słynną i utalentowaną jak Katharine Hepburn, ale Cate udało się to wspaniale. Za co nagrodzono ją jak na razie jedynym w karierze Oscarem.
 
  7. Płotka (2005), reż. Rowan Woods   Cate gra tutaj byłą narkomankę, która za wszelką cenę chce zacząć normalne życie. I, jak zawsze zresztą, robi to fantastycznie. Chociaż może nie jest to wybitne dzieło, warto zobaczyć ten film i napawać się umiejętnościami nie tylko Blanchett, ale też Hugo Weavinga.  

  8. Notatki o skandalu (2006), reż. Richard Eyre   Ten film warto obejrzeć przede wszystkim dla dwóch głównych aktorek – Judi Dench i oczywiście Blanchett. Aż ciężko powiedzieć, która jest lepsza, więc zamiast się nad tym zastanawiać, warto je obie podziwiać. A przecież na drugim planie mamy jeszcze Billa Nighy'ego.
 
  9. Babel">Babel (2006), reż. Alejandro González Iñárritu   W "10 twarzach Brada Pitta" pisaliśmy o tym, że aktor ten stworzył tu doskonały duet z Blanchett. Cóż, pozostaje tylko to powtórzyć. Cate w swojej roli jest przejmująca, tak samo jak i Brad. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że film ten po prostu trzeba zobaczyć?
   
    10. Bob Dylan - I'm Not There">Bob Dylan - I'm Not There (2007), reż. Todd Haynes   Pomysł na film był bardzo ciekawy. Także ekipa aktorska, która spotkała się na planie, robi wrażenie. Z "pojedynku" osób wcielających się w Boba Dylana, to właśnie Cate wyszła obronną ręką. Co zostało docenione Złotym Globem – dodajmy, że całkowicie zasłużonym.
   
 
[Jędrzej Dudkiewicz]