10 twarzy... Dustina Hoffmana


"Mały wielki człowiek" - taki tytuł nosi jeden z bardziej niezwykłych filmów, w jakich wziął udział ten doskonały aktor. To określenie jednocześnie niezwykle trafnie charakteryzuje Dustina Hoffmana: Przysłowiowy"metr sześćdziesiąt w kapeluszu" i kilometry talentu.

Hoffman wziął udział w 73 filmowych przedsięwzięciach, większość z których była więcej niż dobra. Dlatego wybrać 10 najważniejszych, najciekawszych ról z jego bogatego emploi to zadanie karkołomne, choć warte próby. Najważniejsze, najsilniej zapadające w pamięć role grał w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiatych – dlatego i nam trudno było wyjść poza ten okres.

Aż trudno uwierzyć, że obdarzony chłopięcą aparycją Hoffman skończy w tym roku 76 lat. Tyle też czasu zajęło mu dojrzewanie do jednej z ważniejszych zawodowych decyzji: debiutu reżyserskiego. Jego uroczy, ciepły "Kwartet" właśnie wchodzi na polskie ekrany, a my przyglądamy się najlepszym ekranowym wcieleniom tego małego-wielkiego człowieka. Czas na najprawdziwszą ucztę!

1. "Absolwent" (1967)

Kiedy student Benjamin Braddock ulegał wdziękom pani Robinson (Anne Bancroft), grający go Dustin Hoffman miał już trzydziestkę na karku. Dość późny, ale spektakularny debiut - w filmie z niezapomnianą ścieżką muzyczną - i początek pięknej kariery Hoffmana.


 

2. "Nocny kowboj" (1969)

Ratso to jedna z najbardziej fizycznie odpychających postaci kina kontestacji, ale w tym pokracznym rzezimieszku jest także ogromna porcja liryzmu. Sfotografowany przez Adama Holendra film Schlesingera uczynił Jona Voighta jasną gwiazdą, a autobusy Greyhound – miejscem o wątpliwej reputacji. Podobno poniższa scena była improwizowana – taksówka znalazła się na planie przypadkiem.


...A tej piosenki w wykonaniu Harry'ego Nilssona się nie zapomina.


3."Mały Wielki Człowiek" (1970)


Film Arthura Penna to być może jeden z bardziej poruszających obrazów, w jakich dane było wystąpić Hoffmanowi. Niezwykłe losy jego bohatera, Jacka Crabba, białego adoptowanego przez wodza Czejenów, kowboja i łowcy bizonów, to nie tylko opowieść o wyjątkowej jednostce, ale inne spojrzenie na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XIX w. w Ameryce.


4. "Nędzne psy" (1971)

W oryginalnym trailerze posępny głos lektora obwieszcza, że oto „Sam Peckinpah spuścił ze smyczy Dustina Hoffmana". I rzeczywiście, rola Davida Sumnera, introwertycznego okularnika, który musi skonfrontować się z opresyjnym otoczeniem i wyzwolić w sobie gniew, to tykająca bomba zegarowa. Dla widzów o mocnych nerwach.


5. "Motylek" (1973)

Świetny aktorski duet ze Stevem McQueenem. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach: bohaterowie spotykają się we francuskim więzieniu położonym na odległej wyspie. Postać Hoffmana, fałszerz Louis Dega, z początku pewny siebie i przyszłości poza murami, z czasem traci ducha, podczas gdy Papillon (McQueen) nie rezygnuje z marzeń o wolności...


6. "Wszyscy ludzie prezydenta" (1976)

Hoffman i Redford w rolach Carla Bernsteina i Boba Woodwarda – dziennikarzy, dzięki którym światło dzienne ujrzała afera Watergate, a prezydent Nixon zrezygnował ze stanowiska. Doskonały film Alana J. Pakuli zdobył 4 Oscary.


7. "Sprawa Kramerów" (1979)

Koniec lat siedemdziesiątych nie był czasem, gdy sądy chętnie przyznawały opiekę nad dzieckiem samotnym ojcom. Rolą walczącego z byłą żoną o syna Teda Kramera Hoffman dał im głos, a sobie zapewnił pierwszego Oscara. Statuetką wyróżniono także jego ekranową partnerkę, dziś Oscarową weterankę, Meryl Streep.


8. "Tootsie" (1982)

Niektórzy aktorzy wspaniale grają kobiety. Wśród nich wymienić warto Robina Williamsa, Wojciecha Pokorę i Dustina Hoffmana właśnie. Jako aktor, który usiłuje popchnąć swoją karierę starając się o rolę w operze mydlanej przeznaczoną dla... aktorki, artysta wspina się na wyżyny swoich umiejętności komediowych. Niezapomniana rola.


9. "Rain Man" (1988)

Poruszająca historia braci Babbitt – wygadanego yuppie Charliego i autystycznego Raymonda – którzy poznają się dopiero po śmierci ojca i zmuszeni są wyruszyć we wspólną podróż. Jedna z niezapomnianych kreacji Hoffmana, nagrodzona zresztą Oscarem. U jego boku nawet Tom Cruise zdaje się być dobrym aktorem.


10. "Hook" (1991)

Ten wąsik, ta prezencja... Hoffman udowadnia, że doskonale radzi sobie także w lżejszym gatunkowo kinie. Spielbergowska wersja klasycznej historii dla dzieci zdobyła sympatię widowni, a kapitan Hak do dziś straszy dzieciaki na całym świecie.


Dla tych, którzy narzekają na męską dominację w naszych zestawieniach mamy informację, która przyniesie im ulgę. W przyszłym tygodniu bohaterką naszego zestawienia będzie kobieta. Piękna, tajemnicza, świetnie śpiewająca, doskonale tańcząca brunetka. Żona baaardzo znanego aktora, która w Hollywood debiutowała w filmie płaszcza i szpady, a teraz powraca w dwuznacznej roli seksownej psychoterapeutki... Podpowiedź: ta zagadka naprawdę nie jest trudna. Do zobaczenia w przyszły piątek!

[Anna Tatarska]