10 twarzy... Gary'ego Oldmana

RoboCop
Jeden z najważniejszych aktorów lat 90. Na swoim koncie ma nominację do Oscara, Złotej Palmy oraz nagrody BAFTA.  Mowa oczywiście o Garym Oldmanie, który powraca dziś na ekrany kin w filmie „RoboCop". Z tej właśnie okazji prezentujemy jego 10 wyjątkowych i szczególnie zapadających w pamięć ról.  

1) Sid i Nancy (1986), reż. Alex Cox

Sex, narkotyki i rock ‘n' roll, czyli początki kariery Oldmana. Tutaj jako Sid Vicious, czyli członek zespołu Sex Pistols będący w kontrowersyjnym dla wielu związku z Nancy Spungen. Obraz zebrał nie tylko przychylne oceny krytyków, ale też uznanie publiczności.
 


2) JFK (1991), reż.Oliver Stone

Pierwsza rola w dużej amerykańskiej produkcji (i to jeszcze u Oliviera Stone'a!). Deszcz nominacji i dwa Oscary. Niestety, Oldman został zupełnie pominięty w wyścigu o nagrodę Akademii, a na miejsce wśród kandydatów do zdobycia statuetki musiał czekać aż… 10 lat.
 


3) Dracula (1992), reż. Francis Ford Coppola

Dzisiejszy bohater naszego cyklu jako Rumuński Książę Ciemności w wydaniu Francisa Forda Coppoli. W tym filmie Oldman naprawdę przeraża. Jedna z ostatnich „wampirycznych" kreacji, która zdecydowanie bliższa jest słynnemu Nosferatu z klasyka Friedricha Murnau, niż mdłej postaci stworzonej przez Roberta Pattisona w sadze „Zmierzch".Leon Zawodowiec

4) Wieczna miłość (1994), reż. Bernard Rose

Trochę kryminał, trochę romans. Film biograficzny o życiu Ludwiga van Beethovena. Świetna rola główna Oldman'a to kolejny po „Draculi" dowód na to, że w kinie kostiumowym sprawdza się bardzo dobrze.
 


5) Leon Zawodowiec (1994), reż. Luc Besson

Oldman jako Stansfield, czyli czarny charakter w jednym z najpopularniejszych filmów lat 90. Doskonała rola angielskiego aktora, który wraz z młodziutką Natalie Portman oraz Jean'em Reno przyciągnęli rzeszę ludzi do kin.
 


6) Piąty element (1995), reż. Luc Besson

Kolejna po „Leonie Zawodowcu" rola w filmie Luc'a Besson'a. Tym razem wszystko w klimacie science fiction. Oldman wciela w postać Zorg'a - ucieleśnienia Zła - który ma zamiar zniszczyć Ziemię. Pozycja obowiązkowa!
 


7) Hannibal (2001), reż. Ridley Scott

Mało jest takich aktorów jak Oldman, którzy mieliby w swojej karierze tyle ról wymagających naprawdę mocnej charakteryzacji. W kontynuacji kultowego „Milczenia owiec" wciela się w jedną z ofiar tytułowego Hannibala i pragnie zemsty na nim.


Batman

8) „Harry Potter i…" (2004- 11)

Rola Syriusza Black'a w słynnej serii przygód o młodym czarodzieju nie mogła przypaść nikomu innemu. Oldman jak nikt potrafi stworzyć intrygującą i ciekawą postać, jedną z najbliższych osób w życiu najmłodszego z klanu Potterów.   


9) Batman (2005-12), reż. Christopher Nolan

W kultowych filmach o milionerze, który nocami toczy walkę ze złem jako Batman Oldmana odnajdujemy w roli sierżanta James'a Gordona. Warto zaznaczyć, że jest to jedna z niewielu produkcji, w których wciela się w pozytywną postać i stoi po stronie dobra, a nie jak w poprzednich przypadkach- zła.
 


10) Szpieg (2011), reż. Tomas Alfredson

Film który przyniósł Oldmanowi upragnioną nominację do Oscara. Trudno się dziwić Akademii- stworzył on świetną kreację emerytowanego szpiega, który ma szansę ujawnić jeden z najpilniej strzeżonych sekretów w historii MI6. Trzyma w napięciu!
 

       [Aleksandra Książek]