10 twarzy… Michaela Douglasa

Wall Street
Niedaleko spada jabłko od jabłoni. To przysłowie idealnie pasuje do kariery aktorskiej Michaela Douglasa. Syn legendy Hollywood Kirka Douglasa zdołał dorównać talentowi i popularności swojemu ojcu, stając się ikoną kina lat 80. i 90. Mimo że swoją przygodę z kinem zaczął jako asystent reżysera w westernie „Ostatni kowboj" z udziałem swego ojca, a pierwszego Oscara otrzymał za produkcję „Lotu nad kukułczym gniazdem", to w pamięci milionów widzów zapisał się jako niezapomniany odtwórca wspaniałych i charakterystycznych ról. Teraz na ekranach polskich kin wyświetlane są dwa filmy z jego udziałem:  komedia „Last Vegas" oraz film biograficzny „Wielki Liberace".   

1) „Wall Street", 1987, reż. Oliver Stone
Rola bezwzględnego rekina finansjery Gordona Gekko przyniosła Douglasowi jedynego Oscara i Złotego Globa w dotychczasowej karierze aktorskiej. W obrazie Stone'a stworzył niezapomnianą postać rządnego pieniądza biznesmena, który wciąga młodego maklera giełdowego (Charlie Sheen) w nielegalny świat szpiegostwa korporacyjnego. W 2003 roku Amerykański Instytut Filmowy sklasyfikował postać Gekko na miejscu 24 na liście 100 największych złoczyńców wszechczasów.
 

2) „Nagi instynkt", 1992, reż. Paul Verhoeven
Choć niekwestionowaną gwiazdą filmu Verhoevena  jest Sharon Stone, to Douglas udanie jej partneruje odtwarzając rolę detektywa tropiącego morderczynię zabijającą szpikulcem do lodu. Para aktorów stworzyła najbardziej elektryzujący miłosny duet filmowy  w najbardziej kontrowersyjnym thrillerze erotycznym lat 90. Do historii kina przeszły śmiałe na owe czasy sceny łóżkowe  Douglasa i Stone. 
 
 
3) „Fatalne zauroczenie", 1987, reż. Adrian Lyne
Kolejny erotyczny dreszczowiec w naszym zestawieniu.  Tym razem Douglas wciela się w postać żonatego mężczyzny, który nawiązuje romans z inną kobietą (Glenn Close). Przelotny romans zamienia się w tragedię, kiedy kobieta popada w chorobliwą obsesję na jego punkcie. 
 

Wall Street
4) „Upadek", 1993, Joel Schumacher
Jedna z najbardziej charakterystycznych ról w dorobku Douglasa. Aktor gra postać sfrustrowanego mężczyzny, który pewnego dnia traci pracę i żonę. W odwecie wyładowuje swoje negatywne emocje na przypadkowo spotkanych mieszkańcach Los Angeles zaprowadzając w swoim mniemaniu sprawiedliwość.
 
 
5) „ Traffic", 2000, reż. Steven Soderbergh
W obrazie Soderbergha opowiadającym o przemyśle narkotykowym Douglas wciela się w postać bezkompromisowego sędziego Ohio, który został mianowany przez prezydenta USA na szefa agencji do zwalczania narkotyków. Pewnego dnia sędzia odkrywa, że jego rodzona córka sama jest uzależniona. 
 
 
6) „Gra", 1997, reż. David Fincher
Film, który z czasem zyskał miano kultowego. Aktor gra bankiera, który otrzymuje możliwość wzięcia udziału w grze mającej bezpośredni wpływ na jego życie. W thrillerze Finchera Douglas świetnie wchodzi w rolę klasycznego everymana próbującego dotrwać do końca morderczej rozgrywki. 
 

7) „Prezydent - Miłość w Białym Domu", 1995, reż. Rob Reiner
W tej komedii romantycznej Douglas występuje jako prezydent Stanów Zjednoczonych, który jest wdowcem w średnim wieku i kochającym ojcem dorastającej córki. W roku wyborów na drugą kadencję prezydent poznaje kobietę (Annette Bening), w której się zakochuje, co może pokrzyżować jego dalszą karierę polityczną.
 
 

Wielki Liberace
8) „Miłość, szmaragd i krokodyl", 1984, reż. Robert Zemeckis
Douglas w wydaniu przygodowym. W filmie powstałym na fali popularności Indiany Jonesa aktor wciela się w postać poszukiwacza przygód Jacka Coltona, który razem z pisarką książek przygodowych Joan Wilder poszukuje tytułowego szmaragdu. Rolę pisarki odtwarza Kathleen Turner z którą Douglas zagrał jeszcze dwa razy: w sequelu produkcji „Klejnot Nilu" oraz w „Wojnie państwa Rose". 
 
 

9) „Ulice San Francisco", 1972-1976 
Dzięki serialowi ABC emitowanym  w drugiej połowie lat 70. po raz pierwszy świat usłyszał o Douglasie.  Grał tam postać policjanta Steve'a Kellera, któremu partnerował Mike Stone (Karl Malden). Występy aktora zostały uhonorowane trzema nominacjami do Emmy oraz jedną do Złotego Globu.
 
 
10) Producent „Lotu nad kukułczym gniazdem", 1975, reż. Milos Forman
Douglas nie tylko zasłynął w przemyśle filmowym jako aktor, ale też jako producent.  Co ciekawe swojego pierwszego Oscara otrzymał za produkcję.  W 1975 roku wspólnie z Saulem Zaentzem wyprodukował kultowy „Lot nad kukułczym gniazdem". Ten sukces Douglas zawdzięcza w sporej mierze swojemu ojcu, który przed laty kupił prawa do ekranizacji powieści Kena Keseya, a następnie scedował prawa do filmu na swojego syna.  
 

[Piotr Tyrański]