Alina Janowska kończy 90 latAlina Janowska
, jedna z najpopularniejszych polskich aktorek kończy dzisiaj 90 lat. Jubilatce życzymy wszystkiego, co najlepsze.

Alina Janowska prowadziła w latach 1945-47 pracę pedagogiczną i choreograficzną w szkole prof. Mieczyńskiej.Jednocześnie. Występowała także jako tancerka i piosenkarka w teatrach Domu Żołnierza oraz Syrena.

Wcześniej, w czasie wojny, dziewięć miesięcy spędziła w celi na Pawiaku, gdzie trafiła za pomaganie Żydom. W wydostaniu się z Pawiaka pomogła jej Ilsa Glinicka. Podczas Powstania Warszawskiego Janowska była łączniczką (ps. "Alina") 8. kompanii Batalionu "Kiliński" w Śródmieściu. 

W roku 1946 wystąpiła w pierwszym polskim powojennym filmie, "Zakazane piosenki". Od roku 1947 do 1949 grała w Teatrze Narodowym pod dyrekcją Juliana Tuwima, następnie (1949-52) w Teatrze Wojska Polskiego - dzisiejszym Dramatyczny.

Potem były także: Teatr Syrena (1952-55 i 1960-65), "Buffo" (1956-60). Była także członkinią kabaretu "Szpak" i uczestniczką "Podwieczorku przy mikrofonie". W okresie 1962-64 wykładała interpretację piosenki w Akademii Muzycznej im. Chopina w Warszawie. W Teatrze Komedia grała z kolei od 1966 do 1980 roku.

Niezwykłą popularność przyniósł aktorce serial "Wojna domowa" Jerzego Gruzy, w którym zagrała Irenę Kamińską. Potem przyszło pora na kolejne przebojowe seriale. Mogliśmy ją oglądać w "Czterdziestolatku", "Stawce większej niż życie" i "Lalce". Od końca lat dziewięćdziesiątych była w czołówce obsady serialu "Złotopolscy" jako Eleonora Gabriel.

Prywatnie jest żoną szermierza, mistrza olimpijskiego Wojciecha Zabłockiego oraz matką reżysera i poety Michała Zabłockiego.

[AZ]