Berlinale 2015: oceniamy gorące premiery!

Trwa 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Nasi dziennikarze codziennie oceniają gorące tytuły, które mają swoją premierę na Berlinale.
23 filmy walczą o Złotego Niedźwiedzia, w tym dwa reprezentują polską kinematografię. Widzowie zobaczyć już mogli "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej. Opinie po seansie były bardzo entuzjastyczne, o czym pisaliśmy tutaj. "Szumowskiej udała się rzecz w gruncie rzeczy bezprecedensowa. Stworzyła film głęboko zakorzeniony w polskiej rzeczywistości, a równocześnie doskonale rozumiany przez międzynarodową widownię" - tak relacjonowała Magdalena Maksimiuk prosto z Berlina. Więcej znajdziecie w naszej pełnej recenzji. Jesteśmy również strasznie ciekawi opinii o rosyjsko-ukraińsko-polskiej koprodukcji zatytułowanej "Pod elektrycznymi chmurami".


Z kolei film otwarcia, czyli "Nobody Wants the Night" wzbudził mieszane uczucia: "To nie brutalna bajka - co wydaje się założeniem autorki - a przeciągła, groteskowa fabuła o spotkaniu dwóch różnych klas społecznych." - opisywała Urszula Lipińska. Pełną recenzję przeczytacie tutaj.

Niewątpliwie, jedną z ważniejszych premier był nowy film Terrence'a Malicka, który łączy popularność z artystowskim zacięciem. Jego "Knight of Cups" startujący w konkursie głównym został jednak chłodno przyjęty: "To już tylko ścinki z "Drzewa życia". Poszukiwanie w nich sensu przez widza musi być podszyte wyjątkowo dużą dozą dobrej woli i łaskawego spojrzenia na poczynania reżysera." - przeczytacie w recenzji Urszuli Lipińskiej.

Christian Bale w "Knight of Cups" - kadr z filmu
Christian Bale w "Knight of Cups" - kadr z filmu

Znacznie cieplej przyjęto chociażby "Diary of a Teenage Girl" prezentowany w sekcji "Generation 2015". "Czy "Diary of a Teenage Girl" to jaskółka zwiastująca zupełnie nowe, dzikie i nieprzewidywalne bohaterki? Oby. Czołem, nastoletnia feministko!" - komentuje nasza recenzentka tutaj.

Lista recenzji z Berlinale 2015:
Wszystkie recenzje znajdziecie W TYM MEJSCU >>>

Koniecznie sprawdźcie również NASZ PRZEWODNIK PO FESTIWALU W BERLINIE. Berlinale 2015 potrwa do 15 lutego, ale laureatów poznamy 14 lutego.

[JB]