Czwarta odsłona serii "Millenium". Niedokończone przez Larssona dzieło będzie zekranizowane?

Okładka książki "The Girl in the Spider's Web"
W 2015 roku ukaże się czwarta część serii "Millenium" i pierwsza, która nie została napisana przez Stiega Larssona. Czy na podstawie "The Girl in the Spider's Web" również powstanie film?

Autorem "The Girl in the Spider's Web" ("Det som inte dödar oss" w oryginale) jest David Lagercrantz. Pisarz ma kontynuować historię Lisbeth Salander i Mikaela Blomkvista, ale bez wykorzystania notatek, jakie pozostawił zmarły w 2004 roku Stieg Larsson. Lagercrantz zapowiedział jednak, że w jego powieści znajdą się wątki, które nie zostały dokończone w trylogii "Millenium". Po ogłoszeniu czwartej części książki pojawiło się pytanie: czy ona również zostanie zekranizowana?

Amy Pascal, niedawna szefowa wytwórni Sony, wynegocjowała prawa do zekranizowania serii "Millenium". Nieoficjalnie mówi się, że Pascal wywalczyła również możliwość przeniesienia na ekran czwartej części, jeśli ta poewstanie. Studio Sony zrealizowało pierwszą część "Millenium" - "Dziewczynę z tatuażem". Zrealizowany za 90 mln dolarów film zarobił na całym świecie 233 mln dolarów. Sony chciało jednak zmniejszyć koszty produkcji kolejnej części. Pojawiły się nawet pomysły, by fabułę drugiej i trzeciej książki zmieścić w jednym filmie, a trzeci obraz zrealizować na podstawie "The Girl in the Spider's Web". Pascal, która nie szefuje już Sony, ale wciąż jest producentką projektu, nie byłaby jednak zadowolona z takiego rozwiązania - scenarzysta drugiej części, Steve Zaillian, zdążył już bowiem pobrać siedmiocyfrowe wynagrodzenie za swoją pracę. Gdyby połączono drugą i trzecią część, jego praca musiałaby wylądować w koszu.

Udział Rooney Mary i Daniela Craiga oraz producenta Scotta Rudina w kolejnych częściach amerykańskiej wersji "Millenium" również stoi pod znakiem zapytania. Problemów nie musi się obawiać natomiast autor oraz wydawca "The Girl in the Spider's Web". Czwarta część serii zadebiutuje 1 września 2015, a już cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą zamówienia w przedsprzedaży.

Stieg Larsson zmarł w listopadzie 2004 roku na zawał serca. Książki z serii "Millenium" zostały opublikowane już po śmierci autora.
 
[PG / The Hollywood Reporter]