Eddie Redmayne lepszy od Michaela Keatona. SAG Awards przyznane

Po raz 21 ogłoszono laureatów wyróżnień Gildii Aktorów Filmowych (Screen Actors Guild) i to właśnie ta nagroda najlepiej zapowiada przyszłych triumfatorów aktorskich Oscarów. Do kogo trafiły trofea?
 
Wśród najlepszych aktorów pierwszoplanowych triumfował ciągle młody Eddie Redmayne, który w filmie "Teoria wszystkiego" zagrał postać Stephena Hawkinga. Wśród pokonanych wykonawców znalazł się inny faworyt do aktorskiego Oscara Michael Keaton, który zdobył nagrodę Gildii w tym roku, ale wraz z całą obsadą filmu "Birdman".
 
Inne aktorskie nagrody w kategoriach filmowych nie przyniosły niespodzianek. Zwyciężyli: Julianne Moore za "Still Alice" (najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca), Patricia Arquette za "Boyhood" (aktorka drugoplanowa) oraz J.K. Simmons za "Whiplash" (aktor drugoplanowy). I raczej na pewno, to oni właśnie sięgną po Oscary 22 lutego.
 
W kategoriach telewizyjnych nagrody Gildii otrzymali: Mark Ruffalo za "Odruch serca" (aktor w miniserialu), Frances McDormand za "Olive Kitteridge" (aktorka w miniserialu), Kevin Spacey za "House of Cards" (aktor w dramacie), Viola Davis za "Sposób na morderstwo" (aktorka w dramacie), William H. Macy za "Shameless" (aktor w komedii) oraz Uzo Aduba za "Orange is the New Black" (aktorka w komedii). Nagrodzona cała obsada serialu dramatycznego to "Downton Abbey" a wśród komedii najlepiej zagrali w "Orange is the New Black".
 
Doceniono także kaskaderów grających w filmach i serialach. Nagrody zdobyły zespoły "Niezłomnego" w kinie i "Gry o tron" w telewizji.
 
Nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Debbie Reynolds.
[KS]