Filmy otwarcia i zamknięcia 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

"Zupełnie Nowy Testament", reż. Jaco Van Dormael
Filmem otwarcia 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty będzie prowokacyjna, belgijska komedia o Bogu, który mieszka w... Brukseli - "Zupełnie Nowy Testament" Jaco Van Dormaela (m.in. "Ósmy dzień"), przebój sekcji Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes, z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve.

Drugim filmem, który zobaczą widzowie w pierwszy wieczór festiwalu, dokładnie w czwartą rocznicę śmierci Amy Winehouse, będzie "Amy" Asifa Kapadii - stworzony z nieznanych dotąd materiałów, przejmujący, trzymający w napięciu dokument o błyskotliwej dziewczynie, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. 

Trzecim filmem otwarcia będzie jeden z najbardziej oryginalnych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, na którym otrzymał nagrodę za reżyserię. W "Zabójczyni" wybitny azjatycki filmowiec Hou Hsiao-hsien mierzy się tym razem z gatunkiem wuxia - efektowną historią o legendarnych mistrzach walki wushu - ale idzie zupełnie inną drogą niż Zhang Yimou i Ang Lee.

Festiwal zamknie film "Moja matka", najnowszy komediodramat uznanego włoskiego reżysera Nanniego Morettiego ("Pokój syna", "Habemus Papam"): współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, reżyserce filmowej, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. W rolach głównych występują Margherita Buy i John Turturro.

Pełny program festiwalu będzie dostępny na stronie www.nowehoryzonty.pl od jutra 1 lipca od godziny 12.00.
 
[KBS / TNH]