Janusz Gajos - najlepsze role

Janusz Gajos to jeden z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego kina. Przed Wami 10 niezapomnianych ról!

Janek Kos - "Czterej pancerni i pies"

W latach 60, dla wielu młodych ludzi Janek Kos był swoistym bohaterem. Odważny, strasznie sympatyczny i uwielbiany przez kobiety - rola Janusza Gajosa na stałe zapisała się w pamięci widzów. "Za mundurem panny sznurem", jak rzecze stare porzekadło.

Major Gross - "Psy"


Zło wcielone! Jeden z największych arcyłotrów polskiego kina sensacyjnego. Kiedyś major SB, potem bezwzględny gangster korzystający ze swoich układów z czasów komunistycznych - Gajos pokazał, że znakomicie się czuje w rolach czarnych charakterów.

Cenzor Rabkiewicz - "Ucieczka z Kina Wolność"


Przejmująca i bardzo emocjonalna rola w wykonaniu aktora. Wcielenie się w pełnego sprzeczności cenzora było dużym wyzwaniem, tym bardziej, że film powstał w czasach przełomu transformacji ustrojowej w Polsce.

Henryk Nowasz, były premier - "Ekipa"


"House of Cards" mają Kevina Spacey'ego, my zaś mamy Janusza Gajosa, który idealnie nadaje się na odgrywanie pełnego charyzmy polityka. Wykorzystała to Agnieszka Holland w odważnej "Ekipie", zaś aktor wcielił się w byłego premiera w sposób niesamowity.

Turecki - Kabaret Olgi Lipińskiej


Chamowaty, arogancki, nieprzyjemny... A mimo to zabawny! Rola  bohatera z Kabaretu Olgi Lipińskiej po latach wciąż bawi! Sam aktor trochę się wstydzi tej postaci, a nie słusznie, gdyż to jedna z bardziej charakterystycznych i wspaniałych ról.
 
 
Michał Szmańda - "Wahadełko"


Strasznie trudna, ale świetnie zagrana rola, w której Gajos wspina się na wyżyny swoich aktorskich umiejętności. Pokazanie schizofrenii na ekranie to nie lada wyzwanie, któremu polski aktor podołał, tworząc postać niejednoznaczną i wielowymiarową.

Alkoholik - "Żółty szalik"


Mogłoby się wydawać, że w polskim kinie mieliśmy już wiele podobnych i mocnych ról, jednak Gajos udowadnia, że alkoholizm ma wiele twarzy. Ukazanie emocji pełnych bólu w jego wykonaniu robi naprawdę spore wrażenie.

Roman Wyskocz - "To ja, złodziej"


Rola drugoplanowa, ale strasznie zabawna i zapadająca widzom w pamięci. Właściciel warsztatu samochodowego w interpretacji Gajosa to drobny cwaniaczek z masą pozytywnych emocji w środku.

Cześnik - "Zemsta"


Idealna rola stworzona pod aktora. Mogłoby się wydawać, że wszystko zostało podane tu na tacy, jednak Gajos nie byłby sobą, gdyby nie zbudował znanej kreacji z komedii Fredry na nowo.

Jan Laguna - "Piłkarski poker"


Lata mijają, a rzeczywistość piłkarska się nie zmienia. Gajos w niezapomnianej roli Jana Laguny wciąż bawi i przy okazji pokazuje w krzywym zwierciadle ciemne oblicze sportowego świata.
 
[JB]