"Julia" - mroczny, a zarazem magiczny film o schizofrenii

Powstaje film poruszający temat schizofrenii, inspirowany twórczością Romana Polańskiego i Alana Parkera. Projekt nosi tytuł "Julia" i jest debiutem reżyserskim Radosława Domańskiego.  
Tytułowa Julia reprezentuje współczesne pokolenie młodych ludzi wchodzących w dorosłość. Skazani na bycie uczestnikami „wyścigu szczurów", skupieni jedynie na ciągłym zdobywaniu wiedzy, podnoszeniu swoich kwalifikacji i jednoczesnym „testowaniu" siebie w nowych sytuacjach, stają się niewolnikami własnych ambicji. Ulegają w końcu rozczarowaniu życiem, ponieważ okazuje się, że to do czego zmierzają nie ma głębszej wartości, a zebrane doświadczenia z przeszłości odciskają piętno w życiu dorosłym. Skutkiem tych procesów jest choroba, która kiedyś przewrotnie zwana „królewską", czyni z nich niewolników własnej odmienności, dziwnych zachowań, a przede wszystkim bezsilności w walce o powrót do normalności.
 


"Julię" reżyseruje Radosław Domański na podstawie scenariusza autorstwa Dominika Budnego, który jest także twórcą opowiadania będącego podstawą filmu. Fascynacja schizofrenią nie jest w tym przypadku "fascynacją" samą w sobie, we właściwym tego słowa znaczeniu – powiedział Stopklatce reżyser filmu - Schizofrenia pojawia się tu jako problem społeczny; problem młodych ludzi, którzy kształcą się, próbują wszystkich smaków dorosłego życia, a jednocześnie usiłują trzymać się na powierzchni. Konflikty, blokady, samotność, zwątpienie, rozczarowanie. Gdzieś w tym wszystkim rodzi się potrzeba ucieczki od rzeczywistości. A wtedy bardzo ciężko ocenić, czy nie wkroczyliśmy już do innego świata. Pojawia się też pytanie, jak mógłby wyglądać taki świat.
 
Zapytany o inspiracje, Radosław Domański odpowiedział: Myśląc o tym projekcie mam w głowie wybitne filmy Polańskiego: "Lokator", "Wstręt" czy znakomity film Alana Parkera "Ptasiek". Zainspirowała mnie także estetyka obrazów Alfreda Kubina i ścieżka dźwiękowa z filmu "Pi" Darrena Aronofsky'ego. Chcę jednak zrobić swój film; pokazać własną, może nawet nieco odmitologizowaną wizję schizofrenii. Gorzką, naturalną w świecie rzeczywistym i mroczną, ale magiczną w świecie wykreowanym przez chory umysł bohaterki.
 
Wszyscy, którzy zechcą wesprzeć projekt, mogą zrobić to za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnym fanpage'u filmu.

[KBS / Polakpotrafi]