Kim jest Polka nominowana do Oscara za "Czarownicę"?

Polska żyje nominacjami do Oscara dla "Idy", Joanny" i "Naszej klątwy". Tymczasem nieśmiało wspomina się o Annie B. Sheppard, która otrzymała nominację za hollywoodzki blockbuster "Czarownica" w kategorii najlepsze kostiumy.

POCZĄTKI I PIERWSZY WIELKI SUKCES


Anna Biedrzycka-Sheppard to doświadczona kostiumolożka, która zaczynała swoją karierę na początku lat '70 w filmie "Dzięcioł". Wielokrotnie tworzyła kostiumy do filmów Krzysztofa Zanussiego. Na szerokie wody wypłynęła jednak w 1993 roku, gdy została zaangażowana do pracy przy filmie Stevena Spielberga - "Liście Schindlera". Rok później otrzymała nominację do Oscara, co otworzyło jej drogę do Hollywood.

WYSYP ZAGRANICZNYCH FILMÓW


Anna Biedrzycka-Sheppard pracowała potem przy wielu produkcjach zagranicznych. Tworzyła stroje do głośnego "Króla Olch", "Informatora" Micheala Manna, słynnej "Kompanii braci" od HBO czy też słynnego "Ostatniego Smoka" (głosem smoka przemawiał sam Sean Connery). Za ten film fantasy została doceniona nominacją do Saturna - prestiżowych nagród w świecie filmów gatunkowych.

KOLEJNA NOMINACJA DO OSCARA I BLOCKBUSTERY


Kolejny przełom nastąpił w 2003 - Anna Biedrzycka-Sheppard znów otrzymała nominację do Oscara. Tym razem za pracę przy filmie "Pianista" Romana Polańskiego. Nagrody ostatecznie nie zdobyła, ale filmy przy których pracowała, powinny wprawić w osłupienie nawet największych niedowiarków. Na jej koncie są bowiem stroje tworzone do takich produkcji jak  "Hannibal. Po drugiej stronie maski", "Bękarty wojny" Quentina Tarantino czy też niedawno puszczana w kinach "Furia" z Braddem Pittem oraz wielki hit Marvela - "Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz".

DO TRZECH RAZ SZTUKA!


Doceniona przez akademię została po raz trzeci za "Czarownicę". Strój, który nosi Angelina Jolie przez większość filmu, to właśnie dzieło naszej rodaczki. Jak najbardziej słuszna nominacja - trzymamy kciuki, że tym razem uda się zdobyć w Oscara. W końcu - do trzech razy sztuka!
 
[JB]