Kino leje wodę. Najlepsze filmy z wodą w roli głównej


Dziś Lany Poniedziałek – więc lejemy wodę. Kino też to lubi. Woda to nieskończone źródło inspiracji – pod jej powierzchnią kryć się może wiele straszliwych obiektów lub stworzeń, a jej tafla potrafi kryć romantyczną lub nostalgiczną tajemnicę.


Woda to temat, który „płynie" nie tylko na ekranie, ale i przez wszystkie formy kultury popularnej – od książek po mity. Stopklatka zaprasza na rejs przez najlepsze filmy z wodą w roli głównej.

1. "Potwór z Czarnej Laguny" (1954)

Straszliwy potwór czyha w wodnych głębiach amazońskiej dżungli. Grupa zachodnich naukowców pragnie go schwytać i zbadać. Z perspektywy czasu film, ze względu na logikę i efekty specjalne zyskuje niezamierzony efekt komiczny, ale pozostaje świetnym świadectwem danych filmowych czasów i wyobraźni.

2. "Głębia" (1977)

Kiedy dwójka młodych turystów przypadkiem odkrywa drogę do zatopionego w okolicach Bermudów wraku, staje się stroną w niebezpiecznym konflikcie z szajką poszukującą skarbów. Klasyczna pozycja eksplorująca horrorowy potencjał Oceanu, ze szcyptą haitańskiej czarnej magii, podmorskich skarbów i... morfiny. Plus Nick Nolte i Jacqueline Bisset. Smakołyk!


3. "Pirania" (1978), "Pirania 3D" (2010), "Pirania 3DD" (2012)

Na przestrzeni trzech wcieleń tej kolejnej reinterpretacji tematu „potwór z głębin" rosną i krwiożercze piranie i biusty bohaterek. Maleje za to poziom inteligencji fabuły i rozmiar bikini. Podpowiedź: jedna z tych rzeczy znika doszczętnie. Która? Sprawdźcie sami. Częścią „rodziny" jest też film telewizyjny „Piraniakonda" z 2012 roku.


4. "Otchłań" (1989)

Ekipa ratunkowa ze stacji badawczej rusza na pomoc zagubionym załogantom. Okazuje się, że pod wodą jest o wiele więcej form zycia, niż sądzili... Wyjątkowy przypadek filmu science fiction. Wizualnie zachwycający i intrygujący film.


5. "Wodny świat" (1995)

Kevin Costner  i kolejny postapokaliptyczny krajobraz. Tym razem wodny: lądy wchłoneło morze i między rozmaitymi, ubranymi w skóry i metale bandziorami trwa walka o wodę pitną. Film edukacyjny: można dowiedzieć się jak odfiltrować mocz i czym grozi ocieplenie klimatu.


6. "Titanic" (1997)

Jeden z niewielu na tej liście filmów, który nie jest horrorem. Na ekranie Leonardo był „królem świata", a miłość Jacka i Rose pokonała różnice klasowe i niesprzyjający los. Jej kres położyła dopiero (powstała wszak z wody!) góra lodowa i bardzo, bardzo mroźny ocean. Woda to jednak zimny drań.


7. "Kula" (1998)

Nurkowie odkrywają w oceanicznej głębi ogromnych rozmiarów kulisty przedmiot niewiadomwgo, być może kosmicznego, pochodzenia. Jego sekret pod groźbą śmierci próbują rozwikłać Sharon Stone i Dustin Hoffman i Samuel L. Jackson


8. "Lake placid" (1999)

Horroro-romanso-komedia o podwodnych potworach z Bridget Fondą i Billem Pullmanem w rolach głównych. Gigantyczny krokodyl ludożerca terroryzuje spokojne miasteczko Black Lake, a grupa nie do końca zorganizowanych i heroicznych znajomych usiłuje pokonać bestię. Film doczekał się aż trzech telewizyjnych kontynuacji.


9. "Piekielna głębia" (1999)

Grupa naukowców pracuje nad lekiem na Alzheimera. W swoim, położonym na odizolowanej wyspie, laboratorium, dokonują eksperymentów na trzech ponadprzeciętnie inteligentnych rekinach, które w pewnym momencie zwracają się przeciwko nim... Choć fabuła brzmi wiadomo jak, w swojej kategorii film prezentuje naprawdę porządny poziom. A młoda Saffron Burrows to zapomniany skarb kina rozrywkowego.


10. "Gniew oceanu" (2000)

Oparta na faktach opowieść o małym rybackim statku, który musi stawić czoła gigantycznemu sztormowi. W dramatycznym, momentami szczerze wzruszającym filmie w rolach głównych wystąpili George Clooney i Mark Wahlberg.


Nagroda specjalna: "Forfiter" (2009)

Klasyk polskiej kinematografii youtubowej, film przyrodniczy z elementami komedii i horroru. Co dzieje się, gdy pewien polonus postanawia nakarmić aligatora kurczakiem? Kto nie wie, ten trąba.


*Nieśmiertelne poza klasyfkacja: "Szczęki"

*Inne, trochę odmienne pod względem klimatu filmy, w których woda, choć niekoniecznie pojawia się „osobiście", to pełni ważna rolę: Nóż w wodzie, Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę, Człowiek, który spadł na ziemię, Chinatown, V jak Vendetta, Odlotowa dziewczyna.

...Zabawa zabawą – ale w dzisiejszych czasach kryzysu naturalnego woda to także temat poruszany poza nurtem rozrywkowym. Film to niezawqodne źródło rozryki, ale potrafi także doskonale pełnić funkcję edukacyjną. "Blue Gold - World Water Wars", "Flow: For the Love of Water", "Poison Waters", "Running Dry", "Last call at the oasis" - to tylko kilka propozycji tytułów, które o wodzie opowiadają bez lania wody. [Więcej propozycji możecie znaleźc tu][Anna Tatarska]