"Kopciuszek": Disney znów to zrobił - box office USA


To był pierwszy weekend "Kopciuszka" w amerykańskich i światowych kinach. Disney stworzył kolejny przebój i po raz kolejny dzięki odświeżeniu klasycznej bajki. Będzie takich produkcji jeszcze sporo w najbliższych latach.
 
Otwarcie "Kopciuszka" w amerykańskich kinach to 70 mln dolarów i jest to szóste najlepsze otwarcie filmu w marcu w historii. Wynik porównywalny i niemal dokładny, który w zeszłym roku był udziałem "Czarownicy" z Angeliną Jolie, która na otwarcie zdobyła 69 mln dolarów, a w sumie w USA przyniosła 241 mln dolarów wpływów. Sukces "Kopciuszka" jest tym większy, że film osiągnął imponującą liczbę widzów na kopię, która sięgnęła 18 219 dolarów. Tylko dystrybuowany na 4 kopiach horror "Coś za mną chodzi" ma większą liczbę na kopię, bowiem sięgnął on 40 tysięcy dolarów. Niezależna produkcja oczywiście nie sięgnie po tak wielkie pieniądze jak "Kopciuszek", ale ciekawe jest jak poradzi sobie w kinach. Na marginesie warto dodać, że oba filmy w ten weekend zadebiutowały w Polsce.
 
A skoro wyszliśmy poza USA to spójrzmy na osiągnięcie "Kopciuszka" na świecie. I tutaj film okazał się przebojem. Z 55 krajów bajka Disneya przyniosła dodatkowe 62,4 mln dolarów, w tym w Chinach imponujące 25 mln dolarów. W sumie "Kopciuszek" ugrał więc w pierwszy weekend 132 mln dolarów, a przed nim jeszcze premiery na wielu innych kluczowych rynkach kinowych, w m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Brazylii.
 
"Kopciuszek" świetnie też sprawdził się w kinach IMAX, gdzie wpływy sięgnęły 5 mln dolarów. I jest to rekord otwarcia dla filmu pokazywanego w 2D. "Kopciuszkowi" towarzyszą najwyższe oceny widzów oraz świetne opinie krytyki, która na Rotten Tomatoes zebrały 83 proc. pozytywnych opinii.
 
Drugą nowością weekendu w amerykańskich kinach był najnowszy film akcji z Liamem Neesonem. "Nocny pościg" sięgnął po 11 mln dolarów w pierwszy weekend. To zdecydowani poniżej oczekiwań, bowiem jest to najsłabsze otwarcie produkcji akcji z Neesonem od lat. Pokazywana na początku tego roku "Uprowadzona 3" na starcie sięgnęła po 39 mln dolarów. "Krocząc wśród cieni" na starcie miał 12,7 mln dolarów, "Non-Stop" z zeszłego roku to 28,9 mln dolarów, a 2012 "Uprowadzona 2" zapracowała na 49,5 mln dolarów w pierwsze trzy dni pokazów w kinach. Film "Nocny pościg" wyróżnia się znakomitymi opiniami widzów, co może mu pomóc w kinach w najbliższych tygodniach i aż do premiery "Szybkich i wściekłych" może Neeson zapracować na dobry wynik.
 
 [Redakcja / ComingSoon]