Laureaci XI Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

Dobiegła końca XI edycja Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych.

Jury XI edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Dariusz Arest, Michał Chaciński, Paweł T. Felis, Jacek Fuksiewicz, Jerzy Górzański, Marek Hendrykowski, Piotr Łazarkiewicz (przewodniczący), Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak, Andrzej Szpulak, Mateusz Werner i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 56 kandydatów postanowiło przyznać następujące nagrody.

Grand Prix, rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10.000 zł otrzymuje Jakub Socha za wyjątkową dojrzałość krytycznofilmową (co widać m.in. w tekście "Obcy vs. Predator. O krytyce filmowej"), oryginalność myśli, stylistyczną lekkość i dyscyplinę jednocześnie, która pozwala błyskotliwie łączyć wnikliwość z tonem osobistym.

II miejsce - oraz 5.000 zł - otrzymuje Michał Walkiewicz za imponujący rozmach stylu i szerokość spojrzenia na kino, którymi z powściągliwą erudycją podzielił się w tekście "Opowieść o dwóch siostrach".

III miejsce - oraz 2.500 zł - otrzymuje Kuba Mikurda za imponujący warsztat, indywidualizm sądów oraz twórczą nieufność wobec kultury i języka używanego do jej opisu.

Ponadto jury postanowiło wyróżnić:

Sebastiana Jagielskiego za wypracowywanie osobistego stylu oraz uzasadnioną tęsknotę za obecnością Polski na mapie światowego kina, wyrażoną w tekście "Kino zamknięte na świat".

Adama Kruka za swobodę pisarską, która przekłada się na czytelniczą przyjemność, jak w lapidarnym spojrzeniu na filmowy horror (tekst "Te straszne filmy").

Paulinę Kwas za wspaniale kobiece połączenie wrażliwości z bezkompromisowością, najsilniej obecne w tekście "Sondowanie piekła".

Małgorzatę Major za oryginalne spojrzenie na problem nadwagi wśród bohaterów filmowych (tekst "Motylem [nie] jestem") oraz gruntowną analizę "Wojaczka" Lecha Majewskiego.

Agatę Rosochacką za przekonujące śledzenie tropów sacrum i profanum w przenikliwej interpretacji "Lata miłości" Pawła Pawlikowskiego.

Piotra Rowickiego za biegłość formy i błyskotliwy humor, którym dał wyraz w pracy na temat psiego życia czworonogów w filmie.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu, Jakub Socha, ma 24 lata, pochodzi ze Stalowej Woli i jest studentem V roku filmoznawstwa UAM w Poznaniu. Publikował m.in. w "Kinie", "Images", "Panoptikum" i "Pro Arte", jest współautorem tomu zbiorowego "Polskie kino niezależnego". W poprzedniej edycji konkursu im. Krzysztofa Mętraka otrzymał drugą nagrodę. Jego wymarzone miejsce pracy to, jak twierdzi, "Manchester United, najlepiej jako lewoskrzydłowy napastnik".

Laureat drugiej nagrody, Michał Walkiewicz, w roku ubiegłym wyróżniony został III nagrodą. Ma 22 lata, pochodzi ze Szczecina i jest studentem III roku filmoznawstwa UAM w Poznaniu. Publikował dotąd w miesięcznikach "Film" i "Kino".

Laureat III nagrody, 26-letni Kuba Mikurda, to doktorant w Szkole Nauk Społecznych przy IFiS PAN, poeta i tłumacz. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Europie", "Krytyce Politycznej", "Dekadzie Literackiej", "FA-arcie" i "Ha!arcie".

Uroczyste wręczenie nagród oraz projekcja filmu wybranego przez tegorocznego zwycięzcę odbędzie się 25 lipca - w dniu imienin Krzysztofa Mętraka - podczas festiwalu filmowego Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Organizatorami konkursu są ZERRO sp. z o. o., Zakład Filmu i Telewizji UAM w Poznaniu oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, który jest również fundatorem nagród finansowych dla laureatów. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy i już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej, XII edycji konkursu!


nadesłane przez organizatorów