"Miłość" w Stopklatce TV

Kadr z filmu "Miłość", reż. Filip Dzierżawski
Już dziś o 18:05 na kanale Stopklatka TV obejrzeć będzie można dokument "Miłość" Filipa Dzierżawskiego opowiadający o trójmiejskiej grupie jazzowej.

"Miłość" to opowieść o trójmiejskiej grupie jazzowej (zwanej właśnie Miłość), w skład której wchodzili Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Olter i Maciej Sikała. Każda z tych postaci to inna osobowość, inny temperament. Pomimo różnic – a może właśnie dzięki nim – udało im się zaprzyjaźnić i stworzyć projekt wyjątkowy, który przez lata wpływał na polską scenę jazzową.

Nie wiedzieliśmy, co się wydarzy, i tak powstała Miłość – podsumowuje początki grupy Mikołaj Trzaska. A wydarzyła się mała rewolucja. Miłość wprowadziła do jazzu punkowego ducha, do jazzowych klubów ściągnęła rockową publiczność, mieszała wygłup i absurdalne poczucie humoru z muzyczną wrażliwością. Graliśmy po osiem godzin dziennie, jeździliśmy pociągiem, jaraliśmy jointy. Byliśmy bandą sk…synów – wspomina Tymon Tymański. – Nie grałem jazzu dla jazzu, tylko żeby wyrwać siebie i innych z marazmu.Dziesięć lat po rozpadzie grupy muzycy są jednocześnie podekscytowani i przerażeni próbą powrotu do dawnej Miłości. Chcą zagrać jeden, specjalny koncert, ale na powierzchnię stopniowo wypływają dawne zadry, pretensje, nierozwiązane napięcia. Kamera towarzyszy zespołowi aż do dramatycznego finału.

Świetna muzyka, szczere wywiady, zdjęcia i nagrania z prywatnych archiwów, dynamicznie filmowane próby – dokument Filipa Dzierżawskiego w 2013 r. zachwycił publiczność i jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

"Miłość" to też traktat na temat muzyki i sztuki w ogóle. Niezwykle zdolni muzycy, którzy wybrali różne ścieżki kariery, teraz zastanawiają się nad sensem swoich wyborów i nad tym, czy muzyka faktycznie jest miłością ich życia. Reżyserowi udało się nakłonić bohaterów do bardzo osobistych wypowiedzi na ten temat – pisała Karolina Stankiewicz. Cała recenzja tutaj >>>

Dziennikarze Stopklatki byli obecni na warszawskiej premierze filmu, gdzie mieli okazję porozmawiać z bohaterami i twórcami filmu. Wideo z tego wydarzenia znajdziecie poniżej:Stopklatka TV, bezpłatny kanał filmowy, pokazuje "Miłość" premierowo już w piątek 13 lutego o 18.05. Uzupełnieniem filmu będzie rozmowa z Tymonem Tymańskim w "Prywatnej historii kina" – na antenie Stopklatki TV w niedzielę 15 lutego o 12.35.
 
[Redakcja]