Najlepsze filmy o nastolatkach z lat 90.

"American Pie", "Cała ona", "Słodkie zmartwienia"
Filmy o nastolatkach i dla nastolatków z ostatniej dekady XX wieku mają to do siebie, że przywołują nostalgiczne wspomnienia, a mimo upływu lat – wcale się nie starzeją. Poniżej zamieszczamy listę naszych ulubionych tytułów. Zgadzacie się z naszym wyborem? A może czegoś zabrakło? Zapraszamy do komentarzy.

"Uczniowska balanga", reż. Richard Linklater
"Uczniowska balanga", reż. Richard Linklater
"Uczniowska balanga" (1993), reż. Richard Linklater
 
Film, dzięki któremu świat poznał takich aktorów jak Ben Affleck czy wybitnie zdolny Matthew McConaughey. Akcja komedii rozgrywa się w 1976 roku w Austin w Teksasie, gdzie grupa młodych licealistów świętuje zakończenie roku szkolnego.

"Słodkie zmartwienia", reż. Amy Heckerling
"Słodkie zmartwienia", reż. Amy Heckerling
"Słodkie zmartwienia" (1995), reż. Amy Heckerling
 
Opowieść o dorastaniu i młodzieńczych kłopotach osadzona w realiach amerykańskiej szkoły średniej. Główna bohaterka, 15-letnia Cher, przez swój wdzięk i spryt jest w liceum bardzo popularna. Postanawia ona pomóc niepozornej Tai przeistoczyć się w kobietę.

"Krzyk", reż. Wes Craven
"Krzyk", reż. Wes Craven
"Krzyk" (1996), reż. Wes Craven
 
Kultowy klasyk z lat 90. ukazujący historię licealistów z małego miasteczka Woodsboro. Grasuje tam tajemniczy morderca skrywający się za białą maską ducha, który terroryzuje nastolatków. Horror okazał się prawdziwym hitem i doczekał się aż czterech części.

"Szkoła czarownic", reż. Andrew Fleming
"Szkoła czarownic", reż. Andrew Fleming
"Szkoła czarownic" (1996), reż. Andrew Fleming
 
Przerażająca historia Sary Bailey, która odkrywa, że jest czarownicą i razem z nowopoznanymi koleżankami ze szkolnego gangu "czarownic z Eastwick" poznaje czarną magię. Zdolności, które otrzymają nastolatki, pozwolą im karać swoich wrogów.

"Szalona impreza", reż. Deborah Kaplan, Harry Elfont
"Szalona impreza", reż. Deborah Kaplan, Harry Elfont
"Szalona impreza" (1998), reż. Deborah Kaplan, Harry Elfont

Komedia o amerykańskich nastolatkach, którzy szykują się do słynnego balu na zakończenie szkoły. Dla dziewczyn to okazja do zerwania z dotychczasowym wizerunkiem, a dla chłopaków szansa na utratę dziewictwa.
 


"Zakochana złośnica", reż. Gil Junger
"Zakochana złośnica", reż. Gil Junger

"Zakochana złośnica" (1999), reż. Gil Junger
 
Ekranizacja "Poskromienia złośnicy", która przenosi Szekspirowską komedię we współczesne realia. Główna bohaterka Katarina buntuje się przeciw wszystkiemu i szydzi z rozrywek swoich rówieśników. Zakochany w jej siostrze chłopak postanawia znaleźć Kat adoratora.

"Cała ona", reż. Robert Iscove
"Cała ona", reż. Robert Iscove
"Cała ona" (1999), reż. Robert Iscove
 
Historia kapitana szkolnej drużyny futbolowej Zacka Silera, którego tuż przed balem maturalnym porzuca dziewczyna. Upokorzony przystojniak podejmuje wyzwanie: zakłada się z kolegą, że z zakompleksionej Laney Boggs uczyni królową balu.

"Wybory", reż. Alexander Payne
"Wybory", reż. Alexander Payne
"Wybory" (1999), reż. Alexander Payne
 
Ambitna komedia dla nastolatków pokazująca rywalizację prymuski Tracy z wytypowanym przez nauczyciela szkolnym sportowcem Paulem w wyborach na przewodniczącego rady szkoły. Film łączy w sobie klasyczne wątki komediowe i satyrę polityczną.

"Szkoła uwodzenia", reż. Roger Kumble
"Szkoła uwodzenia", reż. Roger Kumble
"Szkoła uwodzenia" (1999), reż. Roger Kumble
 
Współczesna adaptacja powieści "Niebezpieczne związki" Choderlosa de Laclosa. Głównym bohaterem filmu jest kobieciarz Sebastian Valmont, który zakłada się ze swoją przyrodnią siostrą, że uwiedzie córkę dyrektora szkoły, cnotliwą Annette.

"American Pie", reż. Chris Weitz, Paul Weitz
"American Pie", reż. Chris Weitz, Paul Weitz
"American Pie" (1999), reż. Chris Weitz, Paul Weitz
 
Film opowiada o grupie licealistów, dla których wkroczenie w świat dorosłych możliwe jest dopiero po utracie dziewictwa. Młodzi ludzie robią wszystko, aby zaliczyć swój pierwszy raz, wykazując się przy tym niezwykłą pomysłowością.
 
[DW / NME]