Orły 2015: Franciszek Pieczka laureatem nagrody za Osiągnięcia Życia

W środę, 25 lutego, podczas spotkania Nominowanych do Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 zostało ogłoszone nazwisko pierwszego laureata Orłów 2015, dorocznych nagród Polskiej Akademii Filmowej - zdobywcy Nagrody za Osiągnięcia Życia.
Tegorocznym laureatem Nagrody za Osiągnięcia Życia został Franciszek Pieczka - aktor teatralny i filmowy, absolwent PWST w Warszawie. Od momentu ukończenia szkoły w 1954 roku nieprzerwanie można go było oglądać na ekranach telewizorów i kin.

Popularność przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", a serce krytyków zdobył kreacją w "Żywocie Mateusza". Grał w aż ośmiu filmach Jana Jakuba Kolskiego, m.in. "Szabli komendanta" czy "Jańcio Wodniku".

Został odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej".

Uroczystość wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2015 odbędzie się 2 marca w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowane przez Program 2 TVP.

[JB / PNF]