Polskie formaty hitem za granicą. W Estonii króluje "Ranczo", co w innych krajach?

"Ranczo"
Kolejnych kilkanaście produkcji i koprodukcji TVP sprzedano zagranicznym stacjom telewizyjnym, serwisom VOD i dystrybutorom DVD.

Lokalna szkocka telewizja STS kupiła drugi sezon serialu „Czas honoru" i zagwarantowała sobie prawo pierwokupu sezonu trzeciego. Chińska telewizja publiczna pokaże w najbliższym czasie dwa koprodukowane przez TVP dokumenty: „Kochani recydywiści" Ireny i Jerzego Morawskich oraz „Jesteś wojownikiem" Anny Więckowskiej, a także wideoklipy TVP do muzyki klasycznej. Z kolei płatna telewizja w Korei Południowej kupiła prawa do emisji filmu dokumentalnego „Tango papieża" w reżyserii Krzysztofa Tadeja.

Stacje chętnie kupują też formaty TVP. Telewizja Estońska zaczyna właśnie produkcję trzeciego sezonu własnej wersji „Rancza" Telewizja Łotewska z kolei produkuje serial na podstawie „Domu nad rozlewiskiem".

W Słowacji i Czechach w serwisach VOD można już oglądać m.in. polskie filmy („Cud purymowy" Izabeli Cywińskiej) i seriale („Tajemnice twierdzy szyfrów" w reżyserii Adka Drabińskiego i seria „Stara baśń. Kiedy Słońce było Bogiem" Jerzego Hoffmana). Cypryjski dostawca VOD włączy do swojej oferty film „Jutro idziemy do kina" w reżyserii Michała Kwiecińskiego. Z kolei na DVD w Hiszpanii ukazała się właśnie „Faustyna" Jerzego Łukaszewicza.

[PD / Wirtualne Media]