Program telewizyjny na weekend 1-3 września i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w weekend 1-3 września i nadchodzący tydzień w telewizji?

Westerplatte, Kino Polska, godz. 20:00 (piątek)

Westerplatte, polska składnica amunicyjna na terenie Wolnego Miasta Gdańska, 31 sierpnia 1939 roku. Ostatni dzień i noc przed wybuchem wojny. Po tym, jak do gdańskiego portu zawinął pancernik "Schleswig-Holstein", żołnierze trwają w pogotowiu bojowym na stanowiskach ogniowych. Rankiem 1 września Niemcy wysadzają otwór w murze wartowni, rozpoczyna się nierówna walka. Zgodnie z założeniami składnica ma się bronić przez dwanaście godzin, do momentu przybycia posiłków. Pierwsza pada placówka "Prom", dowodzona przez porucznika Pająka (Bogdan Niewinowski), który zostaje ciężko ranny. Następnego dnia rozbita zostaje wartownia numer 5. Oczekiwana pomoc nie nadchodzi. Wkrótce zaczyna brakować żywności, amunicji i leków. Z każdą godziną przybywa rannych. Dowódca Westerplatte, major Sucharski (Zygmunt Hübner), nie widząc sensu dalszej obrony, postanawia poddać składnicę. Major popada w konflikt z kapitanem Dąbrowskim (Arkadiusz Bazak), zwolennikiem walki do ostatniego naboju. Dąbrowskiego - mimo beznadziejnej sytuacji - popiera większość żołnierzy. Po siedmiu dniach walki, kiedy zniszczona zostaje wartownia numer 2, Sucharski poddaje Westerplatte. Niemcy przyjmują kapitulacje ze wszystkimi honorami. Film Stanisława Różewicza z drobiazgową, niemal dokumentalną dokładnością odtwarza dzieje obrońców polskiej placówki. Mistrzowskie zdjęcia Jerzego Wójcika znakomicie podkreślają stan nieustannego napięcia, wiarygodnie obrazując psychiczną ewolucję bohaterów, od wiary w rychłą pomoc do tłumionej rozpaczy i poczucia osamotnienia.

Zabójcza broń, TVN 7, godz. 20:00 (sobota)

Roger Murtaugh (Danny Glover) i Martin Riggs (Mel Gibson), weterani wojny w Wietnamie pracujący na jednym z policyjnych posterunków w Los Angeles, zostają partnerami. Detektywi różnią się diametralnie charakterami, co prowadzi do częstych konfliktów. Murtaugh jest rozważnym i doświadczonym w swoim fachu funkcjonariuszem, który ma na utrzymaniu rodzinę i marzy o spokojnej emeryturze. Natomiast Riggs to młody desperat, który po tragicznym wypadku żony nie ma nic do stracenia i podejmuje się najbardziej ryzykownych zadań. Wkrótce obaj otrzymują pierwsze, z pozoru rutynowe zlecenie. Mają zbadać okoliczności samobójstwa pewnej kobiety. Prowadząc dochodzenie detektywi odkrywają, że w sprawę zamieszana jest międzynarodowa mafia narkotykowa i opłacani przez nią zabójcy. Wspólnicy, zdani tylko na siebie, podejmują niebezpieczną walkę z gangiem, na którego czele stoi bezwzględny Joshua (Gary Busey). Ich najsilniejszą bronią okazuje się wzajemne zaufanie... Jeden z najlepszych i najpopularniejszych filmów złotej epoki kina akcji, czyli lat 80. i 90., który doczekał się trzech kontynuacji.

The Hurt Locker. W pułapce wojny, Stopklatka TV, godz. 20:00 (niedziela)

Pierwsze lata obecności wojsk amerykańskich w Iraku. Po tragicznej śmierci jednego z członków elitarnej jednostki saperów dowództwo nad Kompanią Bravo obejmuje starszy sierżant sztabowy, William James (Jeremy Renner). Jego bliskimi współpracownikami zostają ochotnicy - sierżant JT Sanborn (Anthony Mackie) i Owen Eldridge (Brian Geraghty). Do końca służby pozostało im 40 dni. Zadaniem jednostki jest rozbrajanie materiałów wybuchowych, zwłaszcza nietypowych, przygotowywanych w domowych warunkach. Podkładane przez rebeliantów ładunki tego typu są najczęstszą przyczyną śmierci żołnierzy armii USA oraz irackich cywilów. Podczas ryzykownych akcji podwładni Jamesa mają go osłaniać, podczas gdy on sam, w saperskim kombinezonie, rozbraja śmiercionośne pułapki. Ich współpraca wymaga opanowania, inteligencji i precyzji. Tym bardziej Sanborn i Eldridge są zszokowani, obserwując już przy pierwszym wspólnym zadaniu brawurę i brak poszanowania dla regulaminu, jakimi cechuje się ich nowy przełożony. W tej sytuacji 40 dni wspólnej pracy jednostki Bravo okazuje się ogromnym wyzwaniem. Obraz zdobył wiele wyróżnień, w tym sześć statuetek Oscara.

Moja wielka grecka wycieczka, TVN, godz. 20:55 (poniedziałek)

Amerykanka greckiego pochodzenia Georgia (Nia Vardalos) studiowała historię starożytną. Rozczarowana życiem w Stanach postanawia jechać do kraju przodków, by tam odnaleźć radość życia i spełnienie. Podejmuje pracę jako pilotka wycieczek, będąc przekonaną, że wszyscy turyści są zafascynowani spuścizną Hellady i z entuzjazmem podążą opracowanymi przez nią trasami. Tymczasem jej podopiecznym zależy głównie na wylegiwaniu się na plaży, konsumpcji lodów i buszowaniu po bazarach z kiczowatymi pamiątkami. Georgia, nie mogąc znieść takiej ignorancji, staje się nieuprzejma i opryskliwa. Gdy otrzymuje najgorsze oceny od klientów biura podróży, pełna żalu i goryczy decyduje się rzucić pracę. Przedtem musi jednak zaopiekować się ostatnią grupą urlopowiczów. Jak zwykle dostaje najgorszy autokar bez klimatyzacji, którego kierowcą jest gburowaty Poupi (Alexis Georgoulis). Również rozkrzyczani turyści, a zwłaszcza uważający się za duszę towarzystwa Irv (Richard Dreyfuss) dają się kobiecie we znaki. Mimo to, ostatnie zlecenie Georgii okazuje się prawdziwym przełomem. Odtwórczyni głównej roli, Nia Vardalos, to także gwiazda innego filmu o greckiej kulturze pt. "Moje wielkie greckie wesele".

The Deer Hunter, TNT, godz. 21:00 (wtorek)

Jeden z najlepszych i najważniejszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich filmów podejmujących temat wojny w Wietnamie. Michael (Robert De Niro), Steven (John Savage) i Nick (Christopher Walken), młodzi robotnicy z Clairton w Pensylwanii, dostają powołanie do wojska. Jeszcze przed wyjazdem do Wietnamu Steven poślubia ciężarną Angelę (Rutanya Alda). Ich wesele jest zarazem przyjęciem pożegnalnym. Przyjaciele biorą też udział w polowaniu na jelenie. Każdy z nich inaczej przeżywa to wydarzenie. W trakcie działań wojennych Michael, Steven i Nick trafiają do obozu jenieckiego. Strażnicy zmuszają ich do gry w rosyjską ruletkę. Dzięki odwadze i determinacji Mike'a towarzysze uciekają z niewoli. Dwaj wracają do kraju, Nick zostaje w Sajgonie. Michael dowiaduje się o tym, kiedy odwiedza w szpitalu okaleczonego Stevena. Postanawia wrócić po Nicka - obiecał mu bowiem, że nigdy nie zostawi go w Wietnamie. Przed wyjazdem jeszcze raz rusza z przyjaciółmi na polowanie. Nie robi już ono na nim żadnego wrażenia. W Sajgonie okazuje się, że Nick przewodzi grupie mężczyzn, którzy nałogowo grają w rosyjską ruletkę. Poruszające dzieło Michaela Cimino nagrodzono pięcioma Oscarami. Rozpowszechniania filmu, traktowanego jako polityczna prowokacja, zabraniała cenzura wielu krajów socjalistycznych.

Kogel-mogel, Stopklatka TV, godz. 22:00 (środa)

Kasia Solska (Grażyna Błęcka-Kolska), dziewczyna ze wsi, zdaje egzaminy na Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Dowiaduje się, że rodzina chce ją wydać za bogatego Stanisława Kolasę (Jerzy Rogalski). Próbuje się sprzeciwić tej decyzji, ale rodzice zamykają ją w pokoju. Udaje jej się uciec na pocztę, skąd dzwoni na uczelnię. W wyniku nieporozumienia podczas rozmowy z dziekanatem jest przekonana, że nie została przyjęta. Zrezygnowana wraca do domu i zgadza się na ślub. Tymczasem w przeddzień wesela listonosz przynosi zawiadomienie o przyjęciu na uniwersytet. Następnego dnia Kasia wyjeżdża do stolicy. Nie ma się gdzie podziać, gdyż akademik jest jeszcze zamknięty. Przypadek sprawia, że spotyka starszą panią (Małgorzata Lorentowicz) poszukującą opiekunki dla swojego nieznośnego wnuczka Piotrusia (Maciek Koterski). I tak Kasia trafia do domu docenta Mariana Wolańskiego (Zdzisław Wardejn). Z czasem okazuje się, że bardzo dobrze radzi sobie z niegrzecznym Piotrusiem. Zbieg okoliczności sprawia, że żona docenta, Barbara (Ewa Kasprzyk) posądza go o romans z Kasią. Dziewczyna chce z tego powodu opuścić dom swoich pracodawców. W końcu rozpoczynają się zajęcia na uczelni i Kasia wyprowadza się. Okazuje się, że Barbara zupełnie nie radzi sobie z prowadzeniem domu i z opieką nad synkiem, który tęskni za Kasią. Zdesperowany docent udaje się na poszukiwania dziewczyny. Dostrzega ją w tłumie studentów na swoim inauguracyjnym wykładzie i nakłania do powrotu. Pewnego dnia Kasia poznaje przystojnego absolwenta wyższej szkoły rolniczej, Pawła Zawadę (Dariusz Siatkowski), który po stażu w Holandii planuje powrócić na wieś. Zakochują się w sobie.

Gangi Nowego Jorku, TV 4, godz. 21:00 (czwartek)

Połowa XIX w. Nowy Jork jest jeszcze młodym miastem, w którym relacje pomiędzy ludźmi przybyłymi z różnych stron świata dopiero się kształtują. W Five Points, dzielnicy nędzy, uważanej powszechnie za wylęgarnię zbrodni i występku, dochodzi do krwawej bitwy pomiędzy gangiem złożonym z irlandzkich imigrantów, a bandą "rdzennych" Amerykanów. Ze starcia zwycięsko wychodzą "miejscowi", a z rąk ich herszta, Billa "Rzeźnika" Cuttinga (Daniel Day-Lewis), ginie przywódca Irlandczyków "Ksiądz" Vallon (Liam Neeson). Starcie obserwuje mały syn Vallona, Amsterdam, który wkrótce po zajściu trafia do sierocińca. Po 16 latach chłopak (Leonardo DiCaprio) powraca do Five Points, z mocnym postanowieniem pomszczenia ojca. Przebiegły Amsterdam zostaje wkrótce jednym z najbardziej zaufanych i lubianych ludzi Cuttinga, który szybko zaczyna traktować go jak syna. W pewnym momencie chłopak przyłapuje się na tym, że zaczyna darzyć Billa coraz większym szacunkiem. Poza tym zakochuje się w jego wychowanicy i byłej kochance, Jenny (Cameron Diaz). Zrealizowane z ogromnym rozmachem, dzieło życia Martina Scorsese, spotkało się z bardzo niejednoznacznym przyjęciem. Większość krytyki oceniła film bardzo surowo, ale widzowie przyjęli go z dużym entuzjazmem.