Program telewizyjny na weekend 10-12 listopada i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 10-12 listopada i nadchodzący tydzień?

Operacja Samum, Stopklatka TV, godz. 20:00 (piątek)

Syn Józefa Mayera (Marek Kondrat), chorego na serce byłego asa polskiego wywiadu, pracuje w Iraku jako inżynier. Wkrótce po wybuchu wojny w Zatoce Perskiej nadchodzi wiadomość, że Paweł Mayer (Radosław Pazura) został uwięziony. Przyczyną kłopotów chłopaka był romans z agentką izraelskiego wywiadu wojskowego, Karen (Anna Korcz). Józef bez namysłu postanawia wyruszyć synowi na pomoc, mimo iż zdaje sobie sprawę, że może liczyć tylko na siebie. Mayer nie ma pojęcia, że jego samozwańczą misję zamierzają wykorzystać dawni przełożeni, którzy chcą go użyć jako przynęty dla służb bezpieczeństwa Saddama Husajna. Osoba byłego agenta ma odwrócić uwagę tamtejszej tajnej policji od akcji polskich szpiegów, Stanisława Kosińskiego (Olaf Lubaszenko) i Edwarda Brońskiego (Bogusław Linda), którzy mają wywieźć z Iraku amerykańskich szpiegów. W akcji uwolnienia Pawła pomagają Józefowi Karen i współpracownik polskiego wywiadu Fajsal (Turgul Cetiner). Sceny, które w filmie rozgrywają się w Iraku, zrealizowano w Turcji. Autorem muzyki do filmu jest Goran Bregović. Scenariusz nawiązuje do autentycznej akcji polskich służb, którym tuż przed wybuchem wojny w Zatoce udało się wywieźć z Iraku amerykańskich szpiegów.

Vabank, Stopklatka TV, godz. 20:00 (sobota)

Warszawa, lata 30. XX wieku. Po sześciu latach spędzonych w więzieniu doświadczony kasiarz Henryk Kwinto (Jan Machulski) wychodzi na wolność. W hotelu odwiedza go były wspólnik Kramer (Leonard Pietraszak). Niegdyś namówił on Henryka, by razem napadli na bank, a potem doniósł na niego policji. To pozwoliło mu ukryć jego malwersacje. Teraz - w ramach rekompensaty - oferuje dawnemu kompanowi sporą sumę pieniędzy. Kwinto odwiedza żonę swojego przyjaciela Tadeusza Rychlińskiego, Martę (Ewa Szykulska). Dowiaduje się od niej, że on nie żyje, a policja kłamie, twierdząc że popełnił samobójstwo. Trop prowadzi do Kramera. Wściekły Henryk obmyśla zemstę. Kontaktuje się z gangsterami Moksem i Nutą, namawia do współpracy także Duńczyka (Witold Pyrkosz) - specjalistę od bankowych systemów alarmowych. Kramer usiłuje wyeliminować przeciwnika z gry, jednak plan Kwinty jest niezwykle przebiegły. Znakomita komedia retro nawiązująca do najlepszych wzorów gatunku, m.in. "Żądła" i "Rozmowy". "Vabank" przyniósł Juliuszowi Machulskiemu nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdańsku. Powstał na postawie jego własnego scenariusza. Został zrealizowany jeszcze podczas studiów Machulskiego na Wydziale Reżyserii w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Dorwać małego, TNT, godz. 21:00 (niedziela)

Chili Palmer (John Travolta) jest pracującym na zlecenie mafiosa Raya Barboniego (Dennis Farina) profesjonalnym egzekutorem długów. W trakcie wykonywania zlecenia w Las Vegas pewny siebie mężczyzna przyjmuje dodatkowe zadanie od menadżera jednego z kasyn. Ma odebrać należność od podrzędnego hollywoodzkiego producenta filmowego Harry'ego Zimma (Gene Hackman). Ich spotkanie nie przebiega jednak tak, jak należałoby się tego spodziewać. Palmer, wielki miłośnik kina, proponuje mężczyźnie spółkę i wspólne nakręcenie kolejnego dzieła, którego scenariusz miałby być oparty na jego wspomnieniach. Harry akceptuje propozycję, jednocześnie jednak ostrzega Chiliego, że ma problemy finansowe i jest winien sporą sumę pieniędzy dilerowi narkotyków, Bo Catlettowi. Egzekutor długów deklaruje, że zajmie się kryminalistą. Wkrótce wpada na pomysł, by w głównej roli w filmie wystąpił gwiazdor Martin Weir (Danny DeVito). By nakłonić kapryśnego i egocentrycznego artystę do udziału w projekcie, Chili prosi o pomoc jego piękną byłą żonę, Karen (Rene Russo), aktorkę znaną z udziału w tanich horrorach. Wspólna praca nad filmem szybko się komplikuje. Palmer musi wykazać się sprytem, by poradzić sobie z kolejnymi wierzycielami zainteresowanymi nową produkcją Zimma. Tymczasem wieści o jego inicjatywie docierają do Barboniego...

Exodus: Bogowie i królowie, Polsat, godz. 20:05 (poniedziałek)

Egipt, XIII wiek p.n.e. Mojżesz i Ramzes dorastali razem niczym rodzeni bracia - synowie faraona Setiego. Przed bitwą z Hetytami wieszczka przepowiada, że wojownik, który na polu walki wykaże się męstwem, dokona w przyszłości wielkich rzeczy. Podczas zaciętego starcia Mojżesz ratuje życie przybranego brata, czym ściąga na siebie jego zawiść. Faraon Seti umiera. Tron dziedziczy Ramzes. Pewnego dnia Mojżesz, jako doradca władcy, odwiedza miasto Pithom zamieszkałe przez zniewolonych Hebrajczyków. Członkowie starszyzny zdradzają mu prawdę o jego pochodzeniu. Mojżesz nie wierzy ich słowom, ale plotka dociera do Ramzesa. Skazuje on przybranego brata na banicję, wierząc, że pustynia szybko stanie się jego grobem. Mijają lata. Wbrew nadziejom faraona Mojżesz przetrwał. Wiedzie spokojne życie ojca i pasterza. Przeszłość powraca do niego w chwili, gdy wkracza na górę uznawaną za świętą. Pod postacią chłopca ukazuje mu się Bóg Abrahama. Zleca mu wyprowadzenie jego ciemiężonego ludu z niewoli. Hebrajczyk opuszcza rodzinę, by wypełnić powierzoną mu misję. Niebawem Egipt nawiedzają plagi, a to dopiero początek niezwykłych zdarzeń nad Nilem.

Kingsajz, Stopklatka TV, godz. 20:00 (wtorek)

W podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu istnieje kraina zwana Szuflandią. Rządzi tam dyktator - nadszyszkownik Kilkujadek (Jerzy Stuhr). To krasnoludek, który z pomocą zaufanych podwładnych strzeże największej tajemnicy swojego państwa - niezwykłego eliksiru o nazwie kingsajz. Mikstura ta pozwala uzyskać rozmiary człowieka. Przypadek sprawia, że alchemik Adaś (Grzegorz Heromiński) sam sporządza preparat, wypija go i przenosi się do ludzkiego świata - znacznie atrakcyjniejszego niż Szuflandia. Można tam cieszyć wolnością i obecnością kobiet. Adaś nie zamierza więc wracać. Tymczasem podwładni Kilkujadka odkrywają tajemnicę uczonego. Wściekły tyran wysyła po uciekiniera swoich ludzi, którzy mają sprowadzić go z powrotem. Na pomoc przyjacielowi wyrusza Olo (Jacek Chmielnik). Wspiera go piękna Ala (Katarzyna Figura). Twórca filmu zyskał opinię reżysera, potrafiącego opowiadać o rzeczach ważnych w przystępnej formie kina popularnego. W "Kingsajzie" porusza trudny temat dogorywającego wówczas w Polsce totalitaryzmu, który potraktował z humorem i ironią. Nagroda dla Juliusza Sosnowskiego za scenografię na FPFF w Gdyni i na MFF w Brukseli oraz Nagroda Specjalna Jury dla Juliusza Machulskiego na MFF Fantastycznych w Avoriaz.

Strefa ciszy, Kino Polska, godz. 20:00 (środa)

Małżonkowie Iza (Edyta Olszówka) i Sławek (Szymon Bobrowski) podróżują mazurskimi drogami. Cały tył ich samochodu jest wypełniony bagażami i wielką lodówką, którą dostali w prezencie. Gdy zjeżdżają z trasy i zatrzymują się w lesie, psuje się rozrusznik. Sławek zostaje przy wyładowanym po brzegi aucie, natomiast Iza wyrusza w poszukiwaniu budki telefonicznej. Wkrótce udaje jej się złapać okazję. Zabiera ją luksusowa toyota terenowa, której pasażerami są czterej mężczyźni. Niebawem kobieta orientuje się, że to zwykli bandyci, którzy odebrali z więzienia swego kolegę, Dzikiego (Robert Gonera). Gdy przerażona próbuje opuścić ich towarzystwo, niebezpieczni mężczyźni wywożą ją do domku kempingowego nad jeziorem. Tymczasem zaniepokojony Sławek rozpoczyna poszukiwania żony.

Monstrum, TV 4, godz. 21:00 (czwartek)

Grupa przyjaciół - Jeff (Parker Young), Alissa (Keke Palmer), Mandy (Elizabeth Gillies), Matt (Jeremy Sumpter) i Sean (Paul Iacono) - jedzie na biwak do lasu. Zatrzymują się w opuszczonej chacie. W nocy odkrywają ludzkie szczątki. Gdy chcą wrócić do miasta, by zawiadomić o swoim znalezisku policję, na ich drodze staje żądny krwi, tajemniczy drapieżnik. Krwawa produkcja Bretta Simmonsa, reżysera utrzymanej w podobnym klimacie "Małpiej łapy". W obrazie wystąpił Jeremy Sumpter, który otrzymał Saturna za tytułową rolę w filmie "Piotruś Pan" z 2003 roku.