Program telewizyjny na weekend 21 - 23 kwietnia i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 21 - 23 kwietnia i nadchodzący tydzień?

Zapaśnik, Stopklatka TV, godz. 20:00 (piątek)

Stany Zjednoczone. U schyłku lat 80. ubiegłego wieku Randy "The Ram" Robinson (Mickey Rourke) był mistrzem zapasów w stylu wolnym i prawdziwym gwiazdorem tej dyscypliny. Z czasem jego sława przeminęła. Teraz ekszapaśnik mieszka w przyczepie kempingowej, a pracuje w miejscowym supermarkecie. Jedynie od czasu do czasu, ku uciesze garstki wiernych fanów, bierze udział w drugorzędnych walkach. Mężczyzna stara się też odzyskać miłość nastoletniej córki Stephanie (Evan Rachel Wood), z którą przez długi czas nie utrzymywał kontaktu i zabiega o względy striptizerki Cassidy (Marisa Tomei). Pewnego dnia, po jednym z pokazów, Randy przechodzi zawał serca. Lekarze zabraniają mu dalszego uprawiania sportu. Wówczas jednak Robinson otrzymuje propozycję udziału w pokazowej walce ze swym dawnym rywalem, Ayatollahem (Ernest Miller). Starcie może okazać się powrotem na szczyty sławy, ale równie dobrze może kosztować Randy'ego życie. Poruszający obraz poświęcony niezwykle popularnemu w Stanach wrestlingowi, z brawurową rolą Mickeya Rourke'a. Film otrzymał 2 nominacje do Oscara, 2 Złote Globy oraz nagrodę BAFTA.

Gladiator, TVP 1, godz. 21:25 (sobota)

Rok 180 n.e. Dowodzone przez Maximusa rzymskie legiony odnoszą kolejny triumf nad barbarzyńcami. Umierający cezar Marek Aureliusz prosi zwycięzcę, aby po jego śmierci objął władzę w Rzymie. Wódz marzy jednak o powrocie do domu - do żony i dziecka. Syn Marka Aureliusza, Kommodus, nie zamierza pogodzić się z faktem, że jego dziedzictwo przypadło w udziale komuś innemu. Wydaje rozkaz zamordowania rywala i jego rodziny. Jednocześnie sam zabija swojego ojca. Bliscy Maximusa giną, jednak jemu cudem udaje się uniknąć śmierci. Zostaje schwytany przez handlarzy niewolników. Wkrótce on i jego nowy przyjaciel, Juba, trafiają w ręce właściciela szkoły gladiatorów. Dostrzega on potencjał Maximusa i wysyła go do rzymskiego Koloseum. Dzięki swoim wojennym doświadczeniom i strategicznemu geniuszowi zniewolony generał staje się niebawem najsłynniejszym gladiatorem, ulubieńcem tłumów. Wie, że każde zwycięstwo zbliża go do spotkania z samozwańczym cesarzem Rzymu i dokonania zemsty. W końcu dochodzi do upragnionej konfrontacji niepokonanego wodza i człowieka, dla którego honor w walce nie ma znaczenia.

Blue Jasmine, TVP Kultura, godz. 20:00 (niedziela)

Nowy Jork. Biznesmen Hal (Alec Baldwin) zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji. Jego żona, żyjąca w luksusie Jasmine (Cate Blanchett), traci dostęp do ich kont bankowych. Postanawia wyjechać, aby odzyskać psychiczną równowagę i uniknąć kłopotliwych spotkań ze znajomymi bywalcami elitarnych imprez. Przeprowadza się do swojej siostry Ginger (Sally Hawkins), mieszkającej w San Francisco. Szybko popada w konflikt z narzeczonym krewnej, Chilim (Bobby Cannavale). Szukając dla siebie nowego partnera, Jasmine postanawia znaleźć także innego mężczyznę dla Ginger. Niebawem obie kobiety zyskują wielbicieli. O względy Jasmine ubiegają się lekarz, doktor Flicker (Michael Stuhlbarg), i dyplomata Dwight (Peter Sarsgaard), podczas gdy Ginger poznaje miłośnika rozrywek, Ala (Louis C.K.). Za tytułową rolę w filmie Woody'ego Allena Cate Blanchett otrzymała Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i kilka innych wyróżnień. Odtwórczyni postaci Ginger, Sally Hawkins, za grę w tej produkcji była nominowana m.in. do nagrody Akademii. Woody Allen jako scenarzysta obrazu także był kandydatem do Oscara.

1920 Bitwa Warszawska, Kino Polska, godz. 20:00 (poniedziałek)

Warszawa, 1920 rok. Polski poeta i ułan Jan Krynicki zakochuje się w aktorce teatru rewiowego, Oli. W obliczu zbliżającej się wojny z bolszewikami postanawiają jak najszybciej wziąć ślub. W kościele św. Anny sakramentu małżeństwa udziela im młody ksiądz Ignacy Skorupka. Zaraz po ceremonii pan młody wyrusza na front. On i jego dzielni towarzysze muszą stawić czoło siłom Lenina, który planuje rozprzestrzenienie rewolucji proletariackiej na całą Europę. Wkrótce grupa Krynickiego zostaje rozbita. Jan zostaje posądzony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci. Czekista Bykowski postanawia ocalić mu życie i włącza go do swojego bolszewickiego oddziału. Ułan ma mu pomóc w redakcji propagandowych ulotek. Tymczasem do Oli docierają wieści o zaginięciu męża. Dziewczyna nie może już znieść bezczynności i wyrusza na wojnę w charakterze sanitariuszki. Ma nadzieję odszukać ukochanego. Tymczasem linia frontu przesuwa się w pobliże Warszawy i marszałek Piłsudski podejmuje ryzykowną decyzję o kontrofensywie. Dochodzi do decydującego starcia.

Dzień Świstaka, Stopklatka TV, godz. 20:00 (wtorek)

Phil Connors (Bill Murray) jest egocentrycznym i cynicznym prezenterem pogody w jednej z filadelfijskich stacji telewizyjnych. Co roku, 2 lutego, Phil osobiście odpowiada za relację z Dnia Świstaka, obchodzonego w prowincjonalnym miasteczku Punxsutawney. Zgodnie z tradycją, tego dnia wychodzący z nory świstak przepowiada pogodę na nadchodzących sześć tygodni. Phil nie znosi tego święta i kolejna podróż - mimo że odbywa ją w towarzystwie pięknej producentki Rity (Andie MacDowell) - wywołuje w nim wściekłość. Tym razem los szykuje mu niemiłą niespodziankę - Phil wpada w pułapkę czasu. Znienawidzony przez niego Dzień Świstaka powtarza się od nowa - budzi go ta sama melodia w radiu, spotyka tych samych ludzi. Desperacko próbując wyrwać się z czasowej pętli, próbuje nawet popełnić samobójstwo. Na próżno. Wciąż budzi się w hotelu rankiem, drugiego lutego. Czas ruszy z miejsca dopiero wtedy, gdy Phil zmieni swój charakter i podejście do świata. Wtedy tez uda mu się zdobyć miłość uroczej Rity. Film otrzymał Nagrodę BAFTA i Nagrodę Londyńskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych za scenariusz, został także uznany w Wielkiej Brytanii za najlepszą komedię 1993 roku. Andie MacDowell zdobyła Nagrodę Saturna, a Bill Murray był nominowany do Nagrody MTV.

Odwet, TV 4, godz. 21:00 (środa)

Policjant Ryan Varrett (Steve Austin) nie może pogodzić się ze śmiercią swoich bliskich, którzy zginęli z rąk zamaskowanych przestępców. Planuje krwawą zemstę. Poszukując winnych zbrodni, trafia do niewielkiego miasteczka Hope, kontrolowanego przez grupę gangsterów. Liderem szajki jest Drayke Salgado (Danny Trejo). Uwagę Varretta zwraca brat przestępcy, Rex (Noel Gugliemi). Ryan dowiaduje się, że mężczyzna uczestniczył w masakrze jego rodziny. Kiedy w ramach zemsty Varrett zabija Reksa, Drayke poprzysięga mu zemstę. Policjant wikła się w poważny konflikt z bezwzględnymi gangsterami. Ryanowi sprzyja właścicielka miejscowego hotelu, Darcy (Serinda Swan), która pragnie, aby w Hope zapanował spokój.

Krucjata Bourne'a, TVP 2, godz. 21:50 (czwartek)

Jason Bourne i Marie Kreutz nie odnaleźli spokoju na greckiej wyspie, na której szukali ucieczki przed mroczną przeszłością. Minęły dwa lata od pościgu płatnych zabójców za pogrążonym w amnezji byłym szpiegiem. On i jego ukochana ukryli się na terytorium Goa, na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego. Jasonowi udało się zrekonstruować część faktów z przeszłości. Wie, że był szpiegiem wyszkolonym przez tajną organizację Treadstone, której agenci chcą go teraz zabić. Na jego ślad wpadają zabójcy. Podczas dramatycznej ucieczki Marie ginie. Jason jest zmuszony znów podjąć walkę ze swoimi prześladowcami. Tymczasem w Berlinie, podczas akcji kierowanej przez agentkę CIA Pamelę Landy, śmierć ponosi jeden z jej ludzi. Na miejscu zbrodni zostaje odkryty odcisk palca Bourne'a. Kobieta szuka informacji na temat dawno niewidzianego agenta. Wpada na trop tajemniczej operacji, w której brał udział. Wraz z agentami Abbottem i Nicky zaczyna go śledzić. Nie wie, że pod Jasona podszył się płatny zabójca Kirill, któremu zlecono zlikwidowanie byłego szpiega. Niebawem Bourne dociera do Berlina, by stawić czoło swojej przeszłości.