Program telewizyjny na weekend 22-24 grudnia i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 22-24 grudnia i nadchodzący tydzień?

Znaki, Polsat, godz. 22:15 (piątek)

Pastor Graham Hess (Mel Gibson) po śmierci żony stracił wiarę w Boga. Wspólnie z młodszym bratem, Merrillem (Joaquin Phoenix), byłym gwiazdorem bejsbolu, wiedzie skromne życie na farmie w Pensylwanii, wychowując dwójkę dzieci, Morgana (Rory Culkin) i Bo (Abigail Breslin). Pewnego dnia Graham odkrywa na polu kukurydzy dziwne koliste symbole. Początkowo uważa, że są one dziełem któregoś z sąsiadów, lecz niebawem okazuje się, że podobne znaki pojawiły się na całym świecie. Merrill jest przekonany, że są one efektem działania tajemniczego spisku, natomiast Morgan twierdzi, że świadczą o obecności kosmitów. Z pewnością nie wykonał ich żaden człowiek. Mieszkańcy farmy wiedzą, że dzieje się coś, czego nie są w stanie wytłumaczyć. Oczekują rozwiązania zagadki. Przy produkcji filmu reżyser inspirował się dziełami Alfreda Hitchcocka ("Ptaki", "Psychoza"), a także klasycznymi horrorami, takimi jak "Noc żywych trupów" czy "Inwazja pożeraczy ciał". Wszyscy, którzy liczyli na powtórzenie sukcesu genialnego "Szóstego zmysłu", mają jednak mieszane uczucia. Film zaczyna się obiecująco, wprowadza atmosferę tajemnicy i grozy, ale zakończenie mocno rozczarowuje. Znawcy talentu Shyamalana za fasadą thrillera science fiction znajdą mimo wszystko wiele istotnych i uniwersalnych kwestii.

Obcy - decydujące starcie, Stopklatka TV, godz. 20:00 (sobota)

Ellen Ripley (Sigourney Weaver) - jedyna, która uszła z życiem z tragedii na "Nostromo", budzi się w szpitalu z hibernacyjnego snu. Kapsuła ratunkowa, w której się schroniła, została odnaleziona po 57 latach dryfowania w przestrzeni. Ripley sporządza raport o tym, co wydarzyło się na statku, lecz nikt jej nie wierzy. Tymczasem planeta, na której załoga transportowca odnalazła nieznaną formę życia, zostaje zasiedlona. Dopiero gdy łączność z osadnikami urywa się, Ripley zostaje szantażem zmuszona do udziału w misji ratunkowej w charakterze eksperta. Towarzyszy jej oddział kosmicznych marines, przedstawiciel kompanii (Paul Reiser), która budowała kolonię w kosmosie, oraz genialny cyborg (Lance Henriksen). Gdy wreszcie docierają na miejsce, planeta wygląda na całkowicie wymarłą. W korytarzach znajdują jednak dziewczynkę, Rebeccę "Newt" Jorden (Carrie Henn), ukrywającą się przed obcymi. Konfrontacja z nimi wydaje się nieunikniona. Ponieważ ekspedycją kieruje niedoświadczony dowódca, a jego zastępca ginie, Ripley wraz z jednym z żołnierzy, kapralem Dwayne'em Hicksem (Michael Biehn), muszą w decydującym momencie wziąć na siebie cały ciężar walki z pasożytującymi na organizmach bestiami. Kontynuacja słynnego filmu Ridleya Scotta "Obcy - 8. pasażer Nostromo", nagrodzona dwoma Oscarami, między innymi za efekty specjalne.

Krzyżacy, Kino Polska, godz. 19:00 (niedziela)

Rok 1409. Młody rycerz Zbyszko (Mieczysław Kalenik) ma zostać stracony za znieważenie krzyżackiego posła. Od śmierci ratuje młodzieńca dwórka księżnej Anny Mazowieckiej (Lucyna Winnicka), Danusia (Grażyna Staniszewska), córka Juranda ze Spychowa (Andrzej Szalawski). Dziewczyna staropolskim zwyczajem wybiera Zbyszka na męża, co uniemożliwia wykonanie wyroku. Wkrótce Krzyżacy porywają córkę Juranda. Informują zrozpaczonego ojca, że Danusia zostanie uwolniona, jeśli stawi się on na zamku w Malborku. Choć Jurand podporządkowuje się ich woli, przedstawiciele zakonu nie dotrzymują danego słowa i wtrącają go do więzienia. Tymczasem Zbyszko zabija Rotgiera (Tadeusz Kosudarski), przybranego syna komtura Szczytna, Zygfryda de Löwe (Henryk Borowski). Ten w odwecie pozbawia Juranda oczu, języka i dłoni. Uwolniona z krzyżackiej niewoli Danusia umiera w drodze do Spychowa. Zbyszko rozpacza po jej śmierci. Po długim czasie zaręcza się z Jagienką (Urszula Modrzyńska). Tymczasem konflikt z zakonem przybiera na sile. Niedaleko wsi Grunwald dochodzi do finalnego starcia, podczas której Jagiełło (Emil Karewicz) w porozumieniu z bratem Witoldem (Józef Kostecki) rozbija krzyżacką potęgę. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, zaliczana do najbardziej kasowych produkcji polskich. Premiera filmu odbyła się 15 lipca 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem.

Listy do M., TVN, godz. 20:00 (poniedziałek)

Prezenter radiowy Mikołaj (Maciej Stuhr) samotnie wychowuje syna Kostka (Jakub Jankiewicz). Rezolutny chłopiec pragnie, by tata znów się zakochał. Dyrektorka radia Małgorzata (Agnieszka Wagner) decyduje, że to Mikołaj poprowadzi audycję w wigilijny wieczór. Kobieta sprawia wrażenie chłodnej i nieprzystępnej, mimo iż wiedzie dostanie życie u boku mądrego i wyrozumiałego Wojciecha (Wojciech Malajkat). Na wykwintnej kolacji w domu pary zjawia się pewien gość. Samotna siostra Małgorzaty, Betty (Katarzyna Zielińska), oczekuje narodzin synka. Z kolei atrakcyjna Doris (Roma Gąsiorowska), pracująca w centrum handlowym jako pomocnica świętego mikołaja, marzy o wielkiej miłości. Jej kolega z pracy, nałogowy podrywacz Melchior (Tomasz Karolak), romansuje z Kariną (Agnieszka Dygant). Mężem kobiety jest policyjny negocjator Szczepan (Piotr Adamczyk), który ma już dość upokorzeń ze strony żony i dorastającej córki (Anna Matysiak). Szef Doris, Wladi (Paweł Małaszyński), poszukuje kobiety, która pójdzie z nim na świąteczną kolację do jego rodziców. Losy tych wszystkich osób splatają się ze sobą w przeddzień Bożego Narodzenia. Wielowątkowa świąteczna opowieść inspirowana brytyjskim hitem "To właśnie miłość".

Randka w ciemno, Stopklatka TV, godz. 20:00 (wtorek)

Walter Davis (Bruce Willis), pracownik dużej korporacji finansowej, jest samotnym mężczyzną, który całkowicie poświęca się pracy. Pewnego dnia otwiera się przed nim szansa na wielką karierę. Wszystko zależy jednak od powodzenia zorganizowanej na cześć bogatego klienta z Japonii służbowej kolacji, na którą Walter powinien przyjść w damskim towarzystwie. Davis zabiera więc ze sobą Nadię (Kim Basinger) - kuzynkę żony brata - dziewczynę, którą widzi pierwszy raz w życiu. Przed wyjściem dostaje tylko jedną radę: pod żadnym pozorem nie wolno mu dawać partnerce alkoholu. Mimo ostrzeżeń szarmancki mężczyzna już na powitanie częstuje dziewczynę szampanem. Efekt działania trunku jest piorunujący - Walter nie spodziewałby się go nawet w najgorszych koszmarach - spotkanie kończy się spektakularną klapą, a jego kariera zostaje zrujnowana. Co gorsza, za sprawą szaleńczo zazdrosnego byłego narzeczonego Nadii, Davida (John Larroquette), zagrożone jest również jego życie. Ta pierwsza większa rola Bruce'a Willisa nie zapowiadała dalszej, wielkiej kariery tego aktora.

Infiltracja, TNT, godz. 21:00 (środa)

Południowy Boston. Policja stanowa pracuje nad ściśle tajnym projektem, którego założeniem jest walka z przestępczością zorganizowaną. Doskonale przeszkolony Billy Costigan ma wniknąć w szeregi mafii i zyskać zaufanie jej bossa - Franka Costella. W tym samym czasie pracę w jednostce dochodzeniowej w Massachusetts rozpoczyna bystry i niezwykle ambitny Colin Sullivan. Młody mężczyzna szybko wspina się po szczeblach kariery i staje się członkiem elitarnego grona kilku inspektorów, mających dostęp do ściśle tajnych informacji. Nikt nie wie, że pracuje dla Costella, który niegdyś wziął go pod swoje skrzydła i wykształcił. Dzięki niemu irlandzki gangster zawsze zna z wyprzedzeniem plany stróżów prawa i pozostaje nieuchwytny. Zarówno Colin, jak i Billy są pochłonięci prowadzeniem podwójnego życia. Nie tracą czujności, gdyż nawet najmniejszy błąd może ich zdemaskować. Gdy staje się jasne, że w szeregach policji i mafii działają szpiedzy, funkcjonariusze rozpoczynają wyścig z czasem o to, kto pierwszy odkryje tożsamość przeciwnika. Pojedynek jest zacięty, gdyż obaj są mistrzami w swoim fachu.

Bitwa w Seattle, Stopklatka TV, godz. 20:00 (czwartek)

30 listopada 1999 roku. Do Seattle przybywają delegaci na szczyt Światowej Organizacji Handlu. Burmistrz Tobin czuwa nad tym, by wydarzenie przebiegło bez zakłóceń. Jest poinformowany o zorganizowanym proteście robotników, anarchistów, ekologów i aktywistów społecznych. Policjant Dale i jego podwładni otrzymują ścisłe instrukcje postępowania. Jay, Lou, Django i Sam od pół roku przygotowują się do pokojowego protestu. Udaje im się przechytrzyć służby porządkowe i przedostać do zamkniętej strefy. Okazuje się, że wśród kilkudziesięciu tysięcy demonstrantów nie wszyscy są tak pokojowo nastawieni jak młodzi idealiści dowodzeni przez Jaya. Zaczynają zachowywać się agresywnie i dopuszczać się aktów wandalizmu. Uroczysta inauguracja szczytu zostaje odwołana. Burmistrz pod presją wyżej postawionych urzędników wydaje pozwolenie na użycie gazu, pałek i gumowej amunicji wobec protestujących. Zdemolowane ulice Seattle stają się areną wojny, w której cierpią przypadkowi ludzie, m.in. ciężarna żona Dale'a. Media całego świata relacjonują bezprecedensowy bunt, który ujawnia prawdziwą skalę ruchu alterglobalistów i zwraca uwagę na ich postulaty.