Program telewizyjny na weekend 5 - 7 maja i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 5 - 7 maja i nadchodzący tydzień?

Między wierszami, Stopklatka TV, godz. 20:00 (piątek)

Udany debiut reżyserski duetu Brian Klugman - Lee Sternthal. Celem młodego i charyzmatycznego pisarza Rory'ego Jansena (Bradley Cooper) jest odniesienie wielkiego sukcesu na rynku literackim. Przychodzi on zupełnie niespodziewanie, po wielu latach starań. Najnowsza powieść sygnowana nazwiskiem Jansena staje się wielkim bestsellerem. Dzieło zachwyca czytelników i krytyków słownictwem, ponadczasową mądrością, świeżością i przesłaniem. Jansen robi oszałamiającą karierę, występuje w mediach. Okazuje się jednak, że cała prawda o jego książce kryje się między wierszami... Młody twórca będzie musiał zmierzyć się z konsekwencjami swojego postępowania. Za kradzież cudzej pracy przyjdzie mu zapłacić bardzo wysoką cenę.

Pierwszy milion, Kino Polska, godz. 20:00 (sobota)

Warszawa, lata 70. XX wieku. Trójka młodych przyjaciół - Frik (Szymon Bobrowski), Kurtz (Przemysław Sadowski) i Piki (Aleksander Siemczew) - marzy o dużych pieniądzach. Aby realizować plany, wymieniają makulaturę na papier toaletowy, który jest towarem deficytowym. Zajęcie to przynosi im znaczne dochody. Dwadzieścia lat później koledzy otrzymują propozycję zorganizowania przemytu na zlecenie. Zarobione w ten sposób pieniądze inwestują na giełdzie, jednak kolejne interesy wprowadzają w ich życie wiele zmian... Czy można zdobyć fortunę, utrzymać ją, a przy tym zachować lojalność wobec przyjaciół? Losy bohaterów filmu dowodzą, że jest to bardzo trudne.

Matrix, TNT, godz. 21:00 (niedziela)

Thomas Anderson, programista koncernu Meta Cortechs, działa pod pseudonimem Neo jako haker. Prześladuje go przeczucie, że z rzeczywistością, w której żyje, jest coś nie tak. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt Morfeusz uznawany za najniebezpieczniejszego żyjącego człowieka. Od tej pory wszystko toczy się w zawrotnym tempie. Neo dostaje prawo wyboru między poznaniem odpowiedzi na nurtujące go pytania a błogą nieświadomością. Każda z jego decyzji ma nieodwracalne konsekwencje. Mężczyzna chce znać prawdę. Dowiaduje się, że wszystko, co go otacza, to Matrix - iluzja wygenerowana przez sztuczną inteligencję. Kontrolę nad prawdziwym światem przejęły maszyny. Traktują one ludzi jako źródło energii, pozwalając im żyć tylko w wirtualnej rzeczywistości. Tajemniczy Morfeusz i jego grupa, do której należy m.in. Trinity, to nieliczni, którym udało się wyzwolić z więzów Matriksa, i podjąć walkę z robotami. Rebelianci czekają na wybrańca, który wyzwoli ludzi spod panowania maszyn. Wierzą, że jest nim Neo. Wkrótce mężczyzna staje do ryzykownej rozgrywki z największym wrogiem ludzkości.

El Dorado, Stopklatka TV, godz. 20:00 (poniedziałek)

Rewolwerowca Cole'a Thorntona (John Wayne) wynajmuje bogaty posiadacz ziemski Bart Jason (Edward Asner). Chce on, by Cole wykonał dla niego pewne zlecenie. Thornton udaje się więc do El Dorado, miasteczka na granicy z Meksykiem. Na miejscu rezygnuje z wykonania zadania. Dowiaduje się bowiem, że musiałby usunąć rodzinę MacDonaldów z ich farmy. Jason chce ją przejąć, gdyż na jej terenie znajdują się źródła wody. Cole nie zamierza również narażać się dawnemu przyjacielowi, szeryfowi El Dorado J.P. Harrah (Robert Mitchum). Wracając z posiadłości Jasona, przypadkowo rani najmłodszego z czterech synów Kevina MacDonalda (R.G. Armstrong). Chłopak umiera. Jego ojciec przyjmuje przeprosiny rewolwerowca, ale siostra zabitego, Joey (Michele Carey), chce się zemścić. Strzela do Cole'a, a kula zatrzymuje się pobliżu kręgosłupa. Ranny jedzie na poszukiwanie lekarza. W drodze poznaje młodego włóczęgę o przezwisku Mississippi (James Caan). Dowiaduje się, że Jason wynajął kogoś na jego miejsce - bezwzględnego McLeoda (Christopher George). Mississippi i Thornton wracają do El Dorado. Przygotowują się do ostatecznej rozprawy z Jasonem i wynajętymi przez niego zbirami... Ekranizacja powieści Harry'ego Browna.

Mad Max pod Kopułą Gromu, TVN 7, godz. 20:00 (wtorek)

Były policjant Mad Max (Mel Gibson) przybywa do położonego na skraju australijskiej pustyni Bartertown, gdzie poza prawem żyją ludzie przywykli do przemocy i okrucieństwa. Mężczyzna chce odzyskać skradzione mu rzeczy. Miastem rządzi Aunty Entity (Tina Turner), która wita go z radością i nadzieją na to, że przybysz pomoże w zniszczeniu jej rywala, Mastera (Angelo Rossitto). Na wielkiej arenie zwanej Kopułą Gromu, u wejścia której widnieje napis: "Gdy dwóch tu wchodzi, tylko jeden może stąd wyjść", dochodzi do rozstrzygającego pojedynku. Max odkrywa, że jego przeciwnik jest upośledzony i odmawia zabicia go. Zostaje ciężko ranny i porzucony na odludziu. Ratuje go plemię dzieci ocalałych z katastrofy samolotu, do której doszło w czasie wojny nuklearnej. Zapomniane przez wszystkich żyją na pustyni w oczekiwaniu na ich zaginionego pilota - kapitana Walkera. Miałby on wskazać im świat przyszłości z drapaczami chmur i powszechnie dostępnymi grami wideo. Dzieci są przekonane, że Mad Max to właśnie Walker. Razem z nimi staje on do walki z okrutną Aunty Entity. Film jest trzecią częścią przygód walecznego Mad Maksa. Pochodzącą z niego piosenkę "We Don't Need Another Hero" nominowano w 1986 roku do Złotego Globu.

Potop, Kino Polska, godz. 20:00 (środa)

Czasy najazdu szwedzkiego na Polskę. Andrzej Kmicic (Daniel Olbrychski), chorąży orszański zaręczony z Oleńką Billewiczówną (Małgorzata Braunek), nieopatrznie wiąże się ze współpracującym ze Szwedami Januszem Radziwiłłem (Władysław Hańcza). Z tego powodu szlachta, między innymi Jerzy Michał Wołodyjowski (Tadeusz Łomnicki) i Jan Onufry Zagłoba (Kazimierz Wichniarz), oraz narzeczona uznają go za zdrajcę ojczyzny. Po pewnym czasie młody pułkownik uświadamia sobie jednak, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, lecz o własne interesy, w tym także objęcie polskiego tronu. Porywa więc księcia Bogusława (Leszek Teleszyński), by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza i w ten sposób odkupić winy. Niestety, więzień ciężko go rani i umyka pogoni... Film jest ekranizacją epopei historycznej Henryka Sienkiewicza, zrealizowaną z wielkim rozmachem i zawierającą szereg scen batalistycznych. Obraz nominowano w roku 1975 do nagrody Oscara.

Riddick, TVP 2, godz. 21:50 (czwartek)

Mija kilka lat odkąd Riddick (Vin Diesel) objął dowództwo nad flotą Necromongerów. Jego niechęć do przyjęcia ich wiary sprawia, że regularnie musi stawiać czoła nasyłanym na niego zabójcom. Podwładny, komandor Vaako (Karl Urban), proponuje mu układ. W zamian za oddanie mu stanowiska zgadza się podać mu lokalizację jego rodzinnej planety Furya i umożliwić wyprawę na nią. Riddick zgadza się. Na miejscu okazuje się, że został oszukany. Ranny i pozostawiony sam sobie musi walczyć o przetrwanie w nieprzyjaznym, pełnym drapieżnych bestii środowisku. Z czasem wraca do pełni sił i przypomina sobie swoje dawne umiejętności. Gdy znajduje opuszczoną bazę najemników, wysyła sygnał o pomoc, licząc na ściągnięcie statku, którym wydostanie się z planety. Wkrótce na miejsce przybywają dwie grupy łowców nagród, jedna dowodzona przez Santanę (Jordi Molla), druga przez Johnsa (Matt Nable). Riddick rozpoczyna z nimi niebezpieczną grę... Trzecia część przygód tytułowej postaci nieustraszonego wojownika. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, "Pitch Black" i "Kronikach Riddicka", wcielił się w niego Vin Diesel, aktor znany m.in. z serii "Szybcy i wściekli".