Program telewizyjny na weekend 5 - 7 stycznia i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 5 - 7 stycznia i nadchodzący tydzień?

Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Kino Polska, godz. 22:00 (piątek)

Były wykładowca akademicki, Adam Miauczyński (Andrzej Chyra), musiał przejść długą drogę, nim zrozumiał, że przez alkohol przegrał swoje życie i zranił rodzinę. Po latach pijaństwa jako 55-letni mężczyzna (Marek Kondrat) wreszcie jest gotów do szczerej rozmowy i wyznania przed synem Sylwkiem (Michał Koterski) swoich win. Robiąc rachunek sumienia dowiaduje się od niego, że życzył mu śmierci i myślał żeby go zabić. Mimo że Sylwek nie pamiętał żadnych szczęśliwych chwil spędzonych z ojcem i przez niego wpadł w narkotyki, nie pozwolił mu zginąć. To dzięki niemu Adam odbił się od dna. Opowieść syna o tym jak bał się wracać do domu i jak wstydził się przed kolegami ojca pijaka uruchamia w Adamie lawinę wspomnień. Okazuje się jednak, że dla każdego z nich przeszłość jawi się inaczej. Łączy je doświadczenie strachu, wstydu i poniżenia. "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" to alegoryczny, chwilami groteskowy, obraz męki człowieka, który pokonuje krzyżową drogę odkupienia. Obraz otrzymał 8 nominacji do Polskich Nagród Filmowych - Orłów.

Obcy: Przebudzenie, Stopklatka TV, godz. 20:00 (sobota)

Mija 200 lat od śmierci Ellen Ripley (Sigourney Weaver). Kobieta zostaje sklonowana przez naukowców, którzy izolują z jej krwi zarodek obcego. Twierdzą, że chcą wykorzystać go do eksperymentów dla dobra ludzkości. W rzeczywistości ich zamiarem jest stworzenie uniwersalnej broni. Ripley, która teraz łączy w sobie cechy człowieka i obcego, próbuje ich przekonać, że popełnili błąd. Niebawem przemytnicy przekazują badaczom zahibernowanych ludzi, którzy mają posłużyć do rozmnożenia bestii. Dochodzi jednak do starcia, w wyniku którego obcy uwalniają się. Reżyserii podjął się Jean-Pierre Jeunet, twórca m.in. "Delicatessen", "Miasta zaginionych dzieci" i "Amelii". Wszystkie jego filmy są wyjątkowe. Tak jest i tym razem. Twórca nie próbował kontynuować poprzednich części cyklu, tylko stworzył odrębne, autonomiczne dzieło. Główny nacisk nie jest tu położony na stworzenie klimatu grozy, lecz na pokazanie szczegółów. Bohaterka, genetycznie scalona ze swoim odwiecznym wrogiem, to też zupełnie inna postać. Mistrzowsko nakręcony film jest znakomity w swoim gatunku. W pełni docenią to jednak ci, którzy nie będą próbowali porównywać go z poprzednimi częściami. Autorem zdjęć jest Darius Khondji, znany z takich obrazów, jak "Siedem", "Ukryte pragnienia", "Evita" i "Niebiańska plaża".

Gwiezdne wojny: Część 4 - Nowa nadzieja, TVN, godz. 20:00 (niedziela)

Armia galaktycznego Imperium kontynuuje podbój kosmosu. Główną bronią najeźdźców jest stacja zwana Gwiazdą Śmierci, która dysponuje niespotykaną siłą ognia, mogącą niszczyć planety. Mimo przewagi przeciwników nie wszyscy chcą się im podporządkować. Grupę rebeliantów, którzy walczą z siłami Imperium, wspiera księżniczka Leia (Carrie Fisher). Tuż przed uwięzieniem przez mrocznego Lorda Vadera (David Prowse) Leia wysyła za pośrednictwem dwóch robotów, R2-D2 (Kenny Baker) i C-3PO (Anthony Daniels), wiadomość z wezwaniem o pomoc. Maszyny trafiają pod opiekę Luke'a Skywalkera (Mark Hamill) z pustynnej planety Tatooine. Niebawem chłopak odnajduje rycerza Jedi, Obi-Wana Kenobiego (Alec Guinness). Kiedy bliscy Luke'a zostają zamordowani przez żołnierzy Imperium, postanawia on zasilić szeregi buntowników. Z pomocą dwóch przemytników, Hana Solo (Harrison Ford) i Chewbacki (Peter Mayhew), Luke i cała grupa opuszczają Tatooine. Chłopak nie zdaje sobie sprawy, że został właśnie wciągnięty w sam środek kosmicznej wojny. Chronologicznie czwarty, ale jeśli chodzi o kolejność powstawania pierwszy film z cyklu "Gwiezdne wojny". Obraz otrzymał dziesięć nominacji do Oscara - zdobył aż sześć statuetek, m.in. za efekty specjalne.

Jak zostać królem, Stopklatka TV, godz. 20:00 (poniedziałek)

Anglia, 1925 r. Młodszy syn króla Jerzego V, książę Yorku Albert, ma wygłosić przemówienie na Wembley, które radio będzie transmitować na żywo. Sparaliżowany tremą, jąkający się mężczyzna nie jest w stanie wykrztusić z siebie więcej niż kilka słów. Człowiek, który ma być wizytówką potęgi imperium brytyjskiego, obnaża przed tłumem swoją słabość. Po tej publicznej kompromitacji żona Alberta, Elżbieta, zaczyna desperacko szukać pomocy lekarzy. Specjaliści ze szlacheckim rodowodem okazują się zawodni. Decyduje się zaryzykować i za namową Eileen McCleod z Towarzystwa Logopedycznego nawiązuje kontakt z amatorem, Lionelem Logue'em. Ekscentryczny Australijczyk stosuje niekonwencjonalne metody i odnosi imponujące sukcesy w leczeniu wad wymowy. W 1934 roku książę zgadza się rozpocząć kurację. Początkowo jest sceptyczny. Z czasem pomiędzy mężczyznami rodzi się nawet przyjaźń. Książę Albert koronowany na Jerzego VI sprawuje rządy w przełomowym momencie historycznym. Czeka go długa droga i ogrom pracy, nim wygłosi godne króla przemówienie w związku z przyłączeniem Wielkiej Brytanii do wojny.

Braveheart - Waleczne serce, Polsat, godz. 20:05 (wtorek)

Koniec XIII w. Szkocja dostaje się pod okupację Anglików. Dorastający William Wallace jest świadkiem zbrodni tyrańskiej monarchii. Angielskie wojska pustoszą jego rodzinną wioskę, mordując wielu mieszkańców. Po latach spędzonych pod opieką wuja dorosły William powraca w ojczyste strony. Spotyka przyjaciółkę z dzieciństwa, Murron. Dawne uczucie przeradza się w miłość. Młodzi biorą potajemny ślub. Tuż po tym Murron zostaje napadnięta przez angielskich żołnierzy i stracona. Oszalały z rozpaczy William z pomocą kilku mieszkańców wioski zdobywa pobliską angielską warownię. Dołączają do niego kolejni Szkoci gotowi do walki ze znienawidzonymi Anglikami i ziszczenia swojego snu o wolności. W tym czasie król Edward I pacyfikuje kolejne wioski. Bitwa pod Stirling kończy się jednak zwycięstwem mniej licznych Szkotów. Angielski monarcha obmyśla podstęp, proponując jednocześnie pokojowe pertraktacje. Wysyła na nie swoją synową - księżniczkę Isabelle. Kobieta jest pod wrażeniem odwagi Wallace'a. Jej fascynacja przeradza się w miłość. Tymczasem ugodowa szkocka szlachta dopuszcza się zdrady.

Watchmen. Strażnicy, TNT, godz. 21:00 (środa)

Rok 1985. Z pomocą obdarzonego niezwykłą mocą Doktora Manhattana (Billy Crudup) Amerykanie zwyciężyli w wojnie w Wietnamie, dzięki czemu Richard Nixon (Robert Wisden) został prezydentem na trzecią kadencję. Obecność potężnego herosa po stronie USA prowadzi do nasilenia konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim. Tymczasem słynni Strażnicy, superbohaterowie, którzy walczyli z przestępcami, są teraz na przymusowej emeryturze. Amerykański rząd kontroluje każdy ich krok. Pewnego dnia jeden z nich, Edward Blake znany jako Komediant (Jeffrey Dean Morgan), zostaje wypchnięty z okna swojego mieszkania na trzydziestym piętrze. Jego przyjaciel, a kiedyś również Strażnik, Walter Kovacs,, używający pseudonimu Rorschach (Jackie Earle Haley), dochodzi do wniosku, że ktoś chce pozbyć się wszystkich dawnych superbohaterów. Postanawia ostrzec swoich towarzyszy, Daniela Dreiberga (Patrick Wilson) znanego jako Nite Owl II, Laurie Jupiter (Malin Akerman), który używała niegdyś pseudonimu Silk Spectre II, Dra Manhattana oraz miliardera Adriana Veidta (Matthew Goode), czyli słynnego przed laty Ozymandiasa. Wkrótce wpadają oni na ślad intrygi, w której stawką są losy świata. Sytuacja szybko się komplikuje, gdy Dr Manhattan zostaje posądzony o wywoływanie raka u swoich współpracowników, a Rorschach oskarżony o zamordowanie jednego z dawnych wrogów, Molocha.

Pod presją, Stopklatka TV, godz. 20:00 (czwartek)

Rzeźbiarka Annie Laird (Demi Moore) zostaje sędzią przysięgłym w procesie włoskiego mafiosa Louie Boffano (Tony Lo Bianco), który jest oskarżony o podwójne morderstwo. Udział w rozprawie stanowi dla artystki odskocznię od jej codziennych zajęć i urozmaica dni wypełnione pracą i opieką nad ukochanym jedynakiem, Oliverem (Joseph Gordon-Levitt). W tym samym czasie w życiu samotnej matki pojawia się przystojny Vincent (Alec Baldwin), który by zdobyć jej względy, udaje miłośnika sztuki i kolekcjonera - kupuje za kilkanaście tysięcy dolarów dzieła Annie. Niebawem rzeźbiarka rozpoczyna z nim romans, nie zdając sobie sprawy, że z polecenia mafii ma on ją zmusić, by przekonała pozostałych ławników do wydania ułaskawiającego wyroku. Gdy Annie orientuje się, że jest jedynie marionetką w rękach gangsterów, a uczucie Oliviera do niej to fikcja, jest już za późno, by się wycofać. Osaczona i szantażowana kobieta przekonuje przysięgłych o niewinności Boffano i mafioso zostaje oczyszczony z zarzutów. Jednak na tym koszmar Annie się nie kończy... Trzymający w napięciu thriller zainspirowała powieść George'a Dawesa Greena "Zabij go, mamo". Autorem scenariusza jest Ted Tally, zdobywca Oscara za "Milczenie owiec".