Program telewizyjny na weekend 8-10 września i nadchodzący tydzień

Co warto zobaczyć w telewizji w weekend 8-10 września i w tygodniu?

Utalentowany pan Ripley, Stopklatka TV, godz. 20:00 (piątek)

USA, lata 50. XX wieku. Tom Ripley (Matt Damon), inteligentny nowojorczyk z ubogiej rodziny, przypadkowo poznaje zamożnego przemysłowca Herberta Greenleafa (James Rebhorn). Ten bierze go za przyjaciela z Princeton swojego syna Dickiego (Jude Law). Ponieważ chłopak od dłuższego czasu przebywa za granicą, gdzie trwoni rodzinną fortunę, ojciec prosi Toma, by za opłatą pojechał po niego. Ripley bez wahania przystaje na tę propozycję i wyjeżdża do Włoch. Na miejscu szybko zdobywa przyjaźń młodego Greenleafa i jego dziewczyny Marge (Gwyneth Paltrow). Zamiast próbować sprowadzić go do domu, przyłącza się do niego. Dickie początkowo jest nim zafascynowany. Gdy jednak znudzony odtrąca go, Tom postanawia się zemścić. Na podstawie powieści Patricii Highsmiths. Film otrzymał po pięć nominacji do Oscara i Złotego Globu, a także nominację do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Zabójcza broń 2, TVN 7, godz. 21:15 (sobota)

Dwaj detektywi, zrównoważony Roger Murtaugh i porywczy Martin Riggs, otrzymują kolejne zadanie. Wydaje się ono mało ciekawe, mają bowiem ochraniać księgowego mafii, Leo Getza, który jest świadkiem koronnym w procesie przeciwko gangsterom. W tym czasie do Stanów Zje-dnoczonych przybywa dyplomata z RPA Arjen Rudd. Według zeznań Getza jest on szefem narkotykowego imperium. Riggs i Murtaugh podejmują z nim walkę. Nie jest to łatwy przeciwnik, gdyż chroni go immunitet. Poza tym Martin musi się również strzec uwodzicielskiej asystentki Rudda, Riki van den Haas, w której natychmiast się zakochuje. Dla pary policjantów nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Postanawiają, że sami rozprawią się z Ruddem i nie będą się przejmować protokołem dyplomatycznym ani tym bardziej zaleceniami przełożonych. Sequel zapoczątkowanego w 1987 roku cyklu o przygodach jednego z najbardziej charakterystycznych duetów filmowych w historii kina. Błyskotliwe kino akcji, które unika powielania gatunkowych klisz, wykraczając poza konwencję. Jego cechą charakterystyczną jest wartka akcja połączona z dobrym humorem.

Skyline, TV 4, godz. 20:00 (niedziela)

Jarrod (Eric Balfour) i Elaine (Scottie Thompson) jadą do Los Angeles na urodziny swojego najlepszego przyjaciela Terry'ego (Donald Faison). Prywatka jest bardzo udana. Następnego dnia imprezowicze zostają obudzeni przez tajemnicze światło. Mieszkańcy okolicznych budynków wychodzą na zewnątrz, by bliżej przyjrzeć się niecodziennym zjawiskom. Wkrótce znikają bez śladu. Populacja Los Angeles zaczyna kurczyć się w zastraszającym tempie. Z uprowadzeniami ludzi mają związek niezidentyfikowane obiekty latające, które nagle pojawiają się nad miastem. Szybko staje się jasne, że celem przybyszy z kosmosu jest unicestwienie całej ludzkości. Tylko pierwotny instynkt może uchronić Jarroda i jego przyjaciół przed śmiercią. Sprawnie zrealizowane, apokaliptyczne kino w reżyserii braci Colina i Grega Strause'ów, twórców "Obcy kontra Predator 2".

Maria Antonina, Stopklatka TV, godz. 20:00 (poniedziałek)

1770 rok. Cesarzowa Austrii, Maria Teresa (Marianne Faithfull) doprowadza do ślubu swojej najmłodszej córki, niespełna 14-letniej Marii Antoniny (Kirsten Dunst) z delfinem Francji Ludwikiem Augustem Burbonem (Jason Schwartzman). Nieobyta w konwenansach Wersalu i słabo wykształcona dziewczyna trafia na pełen intryg i zawiści paryski dwór. Małżeństwo zaaranżowane przez dwa królewskie rody nie należy do udanych. Młodzi mają trudność ze skonsumowaniem związku, a przyszły król Francji woli spędzać czas na polowaniach i ucztach, niż u boku uroczej żony. Ta, wyobcowana i znudzona, oddaje się coraz wymyślniejszym rozrywkom w towarzystwie swej najlepszej przyjaciółki, księżniczki de Polignac (Rose Byrne). Gdy umiera król Ludwik XV (Rip Torn), Maria Antonina zostaje królową. Plotki rozsiewane przez niektóre damy dworu, zwłaszcza byłą faworytę królewską hrabinę du Barry (Asia Argento) i wystawny tryb życia nowych władców sprawiają, że naród jest im nieprzychylny. Wkrótce w Paryżu wybucha rewolucja. Film na motywach powieści Antonii Fraser "Maria Antonina: Podróż przez życie" otrzymał Oscara za kostiumy i nominację do Złotej Palmy za reżyserię.

Komornik, Kino Polska, godz. 20:00 (wtorek)

Lucjan Bohme (Andrzej Chyra) pracuje w Wałbrzychu jako komornik. Odnosi liczne sukcesy, jest bezwzględny, pewny siebie i arogancki. Wyraźnie widać, że egzekucja długów nie jest tylko jego pracą, ale i życiową pasją. W końcu jednak sam zostaje wplątany w czyjąś grę, której częścią jest również jego romans z zamężną Anną Zenke (Małgorzata Kożuchowska). Lucjan przyjmuje łapówkę od dłużnika Wiśniaka (Sławomir Orzechowski). Choć wydaje mu się, że sam zastawia zasadzkę na łapówkarza, wszystko obraca się przeciw niemu. Niespodziewanie Lucjan dowiaduje się, że młody piłkarz, Marczak, którego postawił przed sądem za oszustwo, popełnił samobójstwo w gmachu sądu. Pod wpływem tego wydarzenia komornik postanawia zmienić się i zadośćuczynić wyrządzonym krzywdom. Wtedy okazuje się, że może liczyć tylko na jedną osobę, Gośkę Bednarek (Kinga Preis), dawną przyjaciółkę, która sama boryka się z nieudanym życiem. Najliczniej nagradzany polski film roku 2005. Zdobył sześć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: Grand Prix dla reżysera i producenta, nagrodę za scenariusz, zdjęcia, za rolę pierwszoplanową dla Andrzeja Chyry i drugoplanową dla Kingi Preis.

Ognisty podmuch, TNT, godz. 21:00 (środa)

W jednostce strażackiej w Chicago służą bracia Stephen i Brian McCaffreyowie. Pochodzą z rodziny od pokoleń związanej ze strażą pożarną. Próbują dorównać nieżyjącemu ojcu uznawanemu za bohatera. Młodszy z nich, Brian, od lat żyje w cieniu brata i dopiero niedawno wrócił do służby po nieudanych próbach znalezienia pracy w innym zawodzie. Przeżył on bowiem traumę. Jako dziecko Brian był świadkiem tragicznej śmierci swojego ojca, który zginął w płomieniach. Życie prywatne braci nie układa się dobrze. Stephen żyje w separacji z żoną, a dziewczyna Briana pracuje dla polityka, który chce ograniczyć wydatki na straż pożarną. Jest nim radny Martin Swayzak. Planowane przez niego cięcia w budżecie miasta mogą poważnie zagrozić funkcjonowaniu jednostki. Wkrótce McCaffreyowie poznają inspektora Donalda Rimgale'a, który prowadzi sprawę kilku podejrzanych pożarów. W tych tragicznych wypadkach życie stracili ważni przedsiębiorcy. Brian postanawia pomóc Rimgale'owi w dochodzeniu. Ich współpraca okazuje się owocna. Razem odkrywają, że lokalny polityk może być powiązany z podpalaczem.

Erratum, Stopklatka TV, godz. 20:00 (czwartek)

Trzydziestoparoletni Michał Bogusz (Tomasz Kot) jest kochającym mężem i ojcem, odnoszącym sukcesy zawodowe. W związku ze swoją pracą odwiedza Szczecin, w którym się wychował. Z powodu nieszczęśliwego wypadku musi zostać w rodzinnym mieście dłużej niż kilka godzin. Korzysta z okazji, żeby odwiedzić swojego ojca (Ryszard Kotys), z którym od dłuższego czasu nie utrzymuje kontaktów. Spotyka także dawnych znajomych, trafia do znanych miejsc i próbuje rozwikłać zagadki sprzed lat. Przymusowy pobyt w Szczecinie pomaga mu zamknąć dawne sprawy i pogodzić się z przeszłością. Film nagrodzony Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni za debiut reżyserski.