Siedmiu wspaniałych: polscy superbohaterowie kina

W kinach dominują filmy superbohaterskie. Marvel i DC toczą ze sobą walkę od niepamiętnych czasów. Jednak nie tylko Amerykanie mają swoich superherosów. Również my mamy bohaterów, których bez wątpienia można by swojsko określić mianem superbohaterów. Przed Wami siedmiu wspaniałych - oto polscy superbohaterowie!


Kloss stał się ponadczasową ikoną polskiej popkultury. Tajny agent rozpracowujący od środka niemiecki wywiad wojskowy w serialu "Stawka większa niż życie" był ulubionym bohaterem widzów w Polsce w latach '70. Znakomita rola Stanisława Mikulskiego i jego słynne powiedzenia do dzisiaj przewijają się w mowie potocznej. Kapitan Amerya mógłby się wiele od niego nauczyć.

Janosik - "Janosik"


Co ciekawe, ten karpacki zbójnik był Słowakiem i jest uznany za tamtejszego bohatera narodowego. W Polsce komunistycznej zaś przeniknął jako tatrzański superbohater. W latach '70 został zrealizowany niezwykle popularny serial przygodowy z tytułową rolą Marka Perepeczko. Każdy dzieciak wówczas chciał być tak sprytny i silny jak Janosik!

Geralt z Rivii - "Wiedźmin"


Geralt z Rivii to aktualnie nasz główny popkulturowy towar eksportowy. Wiedźmin zyskał olbrzymią popularność dzięki serii gier, jednak wpierw pojawił się w opowiadaniach i powieściach Andrzeja Sapkowskiego, a później w filmie i serialu, z główną rolą Michała Żebrowskiego. Postać ta z pewnością by zaprzyjaźniła się z X-Menami. W końcu to mutant...

AS - "Hydrozagadka"Superbohater znad Wisły, tak pięknie pasujący do naszej ojczyzny – w jej socjalistycznej wersji. As nie tylko posiada supermoce, ale wie również co jest ważne – w swe wypowiedzi wplata jakże słuszne slogany typu "Alkohol to trucizna" czy wzywa do przestrzegania przepisów BHP.

"Czterej pancerni i pies" to Kultowa seria przygodowa, na której wychowały się kolejne pokolenia. Być może razi tutaj nachalna propaganda rosyjska i fałszowanie wielu faktów historycznych, jednak nie można odmówić uroku całej serii. Janek i jego pies Szarik byli wzorem dla wielu chłopaków, zaś dziewczyny skrycie marzyły o takim przystojniaku.

Andrzej Kmicic - "Potop"


Być może o postaci Kmicica większość dzisiejszej młodzieży by zapomniała, jednak powyższa kultowa scena z "Potopu" rozniosła się z prędkością światła po sieci. A to wszystko dzięki akcji Ice Bucket Challenge. I jakby nie było - bohater grany przez Daniela Olbrychskiego to prawdziwy twardziel Rzeczypospolitej Polski, któremu mało kto dorównał.

Jan Skrzetuski - "Ogniem i Mieczem"A jak jesteśmy w klimacie trylogii sienkiewiczowskiej, to nie możemy zapomnieć o Janie Skrzetuskim. To ideał rycerza - sprawiedliwego i szlachetnego, który jest w stanie poświęcić się w imię dobrej sprawy. Odwaga to jego drugie imię!
 
[JB]