"Snajper" w USA bezkonkurencyjny. A jak wypadła "Gra o tron" w kinach?

"Snajper" i "Gra o tron" - kadry z produkcji
Kolejny znakomity weekend w amerykańskich kinach był udziałem filmu Clinta Eastwooda pt. "Snajper". Mimo straty 50 proc. zainteresowania potrafił on wygenerować wpływy sięgające 31,8 mln dolarów i nie dał żadnych szans trzem debiutującym, w weekend finału Super Bowl, nowym filmom.

Clint Eastwood trafił w dziesiątkę
 
"Snajper" ciągle znajduje się na pierwszym miejscu box office'u w USA i zdecydowanie wyprzedza kolejne filmy. Wojenny obraz Eastwooda przyniósł w ciągu trzech dni weekendu 31,8 mln dolarów i w sumie ma już na koncie 248,9 mln dolarów. To wkrótce uczyni "Snajpera" trzecim najpopularniejszym filmem, którego premiera odbyła się w 2014 roku. Film ustanowił też rekord wśród produkcji prezentowanych w weekend finału Super Bowl. Do tej pory należał on do koncertowego filmu "Hannah Montana & Miley Cyrus: The Best of Both Worlds Concert".


 
Skalę sukcesu początku 2015 roku w amerykańskich kinach tego filmu podkreśla sytuacja kolejnych na liście produkcji, z których żadna nie może pochwalić się wpływami przekraczającymi 10 mln dolarów. Drugie miejsce zajął "Paddington", który powolutku wspina się po drabinie hitów. Niestety mimo małego spadku zainteresowania, który sięgnął 31 proc., film przyniósł w weekend tylko 8,5 mln dolarów i od premiery ma na koncie 50,5 mln dolarów. Przygody misia z Peru są jednak przebojem kin światowych, więc producenci świętują i zapewne już myślą o sequelu.
 
Trzecie miejsce dla pierwszej nowości tego weekendu. Produkcja Michaela Baya "Project Almanac" przyniosła wpływy 8,5 mln dolarów, co może nie jest imponującym wynikiem, ale zważając na budżet, który sięgnął 12 mln dolarów, spowoduje że producenci nie powinni narzekać. Mimo udziału oscarowych aktorów Kevina Costnera i Octavii Spencer nie można uznać za sukces wyniku dramatu rodzinnego pt. "Black or White". W weekend premierowy film przyniósł 6,5 mln dolarów i zajął czwarte miejsce. Kolejna nowość wylądowała dopiero na 10. miejscu, ale mimo udziału sporej liczby gwiazd wynik filmu "Loft" to skromne 2,9 mln dolarów. To był główny weekend premiery filmu "A Most Violent Year", wpływy wzrosły o 303 proc., ale starczyło to tylko na 1,7 mln dolarów wpływów i w sumie ten film zdobył 3,169 mln dolarów. Brak nominacji do Oscarów zapewne miał na to wpływ i szkoda tylko, że polski dystrybutor wycofał tę produkcję ze swoich kinowych planów na luty.

"Gra o tron" w kinach

"Gra o tron" - kadr z serialu
 
Za to na pewno należy uznać za sukces prezentacje serialu "Gra o tron" w amerykańskich kinach IMAX. Ta produkcja w weekend premierowy przyniosła 1,5 mln dolarów wpływów, ale wyświetlana jest tylko na 205 ekranach, co dało świetny wynik na jeden ekran sięgający 7322 dolarów. W czołówce lepszy wskaźnik ma tylko "Snajper" (8198 dolarów na ekran). Gdyby sięgnąć głębiej w listę to konkurent "Idy" do Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny na ekran przyniósł 12500 dolarów, ale grany był tylko na 4. ekranach.

Zobacz zwiastun 5. sezonu "Gry o tron" tutaj >>>

Końcowy wynik
 
Filmy zaprezentowane w TOP 10 przyniosły wpływy 82,3 mln i jest to 20 mln mniej od zeszłorocznego wyniku, kiedy w kinach przebojem była komedia "Ride Along".

[Redakcja]