Stanisław Mikulski nie żyje. Niezapomniany Hans Kloss miał 85 lat

Nie żyje Stanisław Mikulski, ceniony przez publiczność aktor, niezapomniany Hans Kloss z serialu "Stawka większa niż życie". Stanisław Mikulski odszedł w czwartek o 5:15 nad ranem. Aktor zmarł w szpitalu w Warszawie. Miał 85 lat.
 
Stanisław Mikulski nie żyje - tę wiadomość potwierdził w rozmowie z Radiem ZET Krzysztof Genczelewski, autor biografii Mikulskiego. - Jest mi strasznie ciężko o tym mówić, Staszek od tygodnia był w szpitalu, dzisiaj o 5:15 zmarł - powiedział Genczelewski w rozmowie z Radiem ZET.
 
Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi. W 1950 roku zdał egzamin dojrzałości. Dwa lata później rozpoczął profesjonalne występy w teatrze. Na początku w Lublinie, później w Warszawie - w Teatrze Powszechnym, Ludowym, Polskim i Narodowym. Stworzył ponad 80 postaci teatralnych. Tytułowa rola w spektaklu "Makbet" była jednym z jego najważniejszych spektakli. Stanisław Mikulski pojawiał się na deskach teatralnych, ale w tym samym czasie rozwijał swoją karierę filmową. 
 
Debiut Stanisława Mikulskiego na ekranie przypadł jeszcze w 1950 roku - aktor zagrał u Leonarda Buczkowskiego w "Pierwszym starcie". Bardzo ważny był występ w filmie "Kanał" Andrzeja Wajdy. Kolejne istotne role w dorobku Mikulskiego to kreacje w następujących tytułach: "Ewa chce spać", "Zamach", "Odwiedziny prezydenta".
 
"Stawka większa niż życie", emitowana w latach 1967-1968, okazała się przełomem w karierze aktora. Stanisław Mikulski jako Hans Kloss podbił serca Polaków. Do "Stawki większej niż życie" powrócił w 2012 roku Patryk Vega, kręcąc "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", w którym Stanisław Mikulski ponownie włożył mundur agenta J23. 

Hans Kloss. Wybuchowa rola. W połowie kariery. Nawet nie doczekałem szansy na zmianę emploi. Po prostu zbyt wolno zmieniałem się fizycznie – wtedy i teraz też. Lata płynęły, a ja ciągle byłem Klossem. Niesamowita postać. Ten, któremu zawsze wszystko wychodziło. Do dziś bywałem czasem bardziej Klossem niż Mikulskim. Byłem aktorem, który zagrał wiele innych dużych ról. Zawsze i wszędzie, gdzie się znalazłem, chciałem grać. Grałem w filmach, których czarno-biała ziarnistość do dziś wzbudza spore zainteresowanie - wspomina Stanisław Mikulski w swojej biografii "Niechętnie o sobie".
 
Stanisław Mikulski za rolę w "Stawce większej niż życie" otrzymał szereg nagród, między innymi Złoty Ekran czy wyróżnienie przyznawane przez Ministra Obrony Narodowej. Po roli Hansa Klossa, aktor zaprezentował widzom inne ciekawe kreacje, między innymi w filmie "Samochodzik i templariusze". Mikulski pojawił się też w wielu serialach, między innymi "Polskie drogi", "Złotopolscy", "Samo życie", "Na dobre i na złe" czy "Kryminalni".
 
Od 1988 do 1990 roku Stanisław Mikulski pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Moskwie. W latach 1995-1998 prowadził teleturniej "Koło Fortuny" na antenie TVP2. W TVN z kolei występował jako gospodarz programu "Supergliny".
 
Stanisław Mikulski był trzykrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Wandą, wziął ślub w 1954 roku, w 1966 roku nastąpił rozwód. Druga żona aktora, Jadwiga Rutkiewicz, zmarła w 1985 roku. Trzecia żona Mikulskiego to Małgorzata. Stanisław Mikulski miał syna Piotra z pierwszego związku. Jego wnuk, Kuba, to były perkusista zespołu Roan.
 
Stanisław Mikulski zmarł 27 listopada 2014 nad ranem w szpitalu w Warszawie.
 
[KS, PG / TVN24, Radio ZET, filmpolski.pl]