Tak się bawią kawalerowie i panny na wydaniu

Wieczory panieńskie i kawalerskie stanowią ostatnie chwile wolności. Przyszli małżonkowie korzystają z nich bez zahamowań, co często ma swój nieoczekiwany finał. Oto dziesięć filmów, których twórcy najlepiej wykorzystali komediowy potencjał tkwiący w szalonych przedślubnych obrzędach. Jeden z nich, „Wieczór panieński", możecie zobaczyć już dziś o 20:00 na kanale Stopklatka TV.
 
1. „Ślubne wojny" (2009), reż. Gary Winick
 
Film dla wszystkich potrzebujących porady, jak skutecznie zepsuć wieczór panieński przyjaciółki. W wyniku zbiegu okoliczności śluby Liv i Emmy przypadają na ten sam dzień.  Między koleżankami rozpoczyna się rywalizacja o to, która zorganizuje lepsze wesele. Pomarańczowa Anne Hathaway i błękitnowłosa Kate Hudson walczące o uznanie koleżanek  i striptizera w nocnym klubie dla pań to niezapomniany widok. Obie nie cofną się przed niczym, żeby wygrać.
 
 
2. „Jak zamordować własną żonę" (1965), reż. Richard Quine
 
Jack Lemmon w roli Stanleya, bogatego twórcy komiksów i zatwardziałego kawalera. Po bardzo udanym wieczorze kawalerskim przyjaciela budzi się obok pięknej tancerki, która poprzedniej nocy wyskoczyła z tortu. Równie niespodziewanie dowiaduje się, że to jego nowa żona. Problem w tym, że nie mówi ani słowa po angielsku. To oczywiście zmusi bohatera do przewartościowania swojego dotychczasowego życia i wywoła lawinę komicznych sytuacji. Idealny wybór dla wszystkich lubiących klasykę.
 
 
3. „Wieczór panieński" (2012), reż. Leslye Headland
 
Zawsze zapięta na ostatni guzik Reagan i dwie zupełnie roztrzepane przyjaciółki – Katie i Gena – organizują wieczór panieński dla koleżanki, z której wyśmiewały się w czasach liceum. Gdy przez przypadek niszczą suknię panny młodej, muszą naprawić swój błąd. Wiele się przy tym nauczą i zrozumieją, co tak naprawdę liczy się w ich życiu.
 
 
4. „Kac Vegas" (2009), reż. Todd Phillips
 
Minęło zaledwie pięć lat, odkąd film Phillipsa pojawił się na dużym ekranie, a już zyskał miano kultowego. Obowiązkowa pozycja każdego wieczoru kawalerskiego, stanowiąca przy okazji przestrogę przed zbyt swobodną zabawą. Grupa kumpli budzi się w hotelowym pokoju w Las Vegas. Odkrywają, że w ich życiu już nic nie wygląda tak samo, jak poprzedniego wieczoru. Mało pamiętają, więc muszą dowiedzieć się, co się wydarzyło. W tym filmie znajdziecie wszystko – od dzikich zwierząt, przez przypadkowo znalezione niemowlę, aż po zatargi z mafią.
 
 
5. „Druhny" (2011), reż. Paul Feig
 
Koniec z grzecznymi druhnami. Bohaterki Feiga wymiotują, przeklinają, biją się i walczą o względy panny młodej. Mają swoje wady i popełniają błędy, ale dzięki temu stają się ludźmi z krwi i kości. Niegrzeczny wieczór w towarzystwie striptizerów zastępuje tu wyrafinowane przyjęcie w paryski stylu, które urządza bajecznie bogata Helen, kradnąc pomysł najlepszej przyjaciółce panny młodej – Annie. Bohaterka nie wytrzymuje tej zniewagi. Rozpoczyna się karczemna kłótnia pełna niewybrednych żartów i śmiesznych gagów.

 
6. „Mamma Mia" (2008), reż. Phyllida Lloyd
 
Gwiazdorska obsada i hity ABBY gwarantują każdemu dobrą zabawę. Lloyd przedstawia wizję wieczoru panieńskiego jako istnych bachanaliów, które pozwalają bohaterom odkryć własną naturę i nieskrępowaną radość życia. Bajkowa sceneria, dyskotekowe światła i spektakularny finał budują zupełnie nierealistyczną, ale za to romantyczną, atmosferę. Wykonanie kultowych piosenek co prawda niekoniecznie powala na kolana, za to widać, że nawet aktorzy dobrze bawili się na planie filmu. Pozycja obowiązkowa przed utratą wolności – zaraźliwie optymistyczna.
 
 
7. „Moja dziewczyna wychodzi za mąż" (2008), reż. Paul Weiland
 
Patrick Dempsey jako męski odpowiednik Julii Roberts z „Mój chłopak się żeni". Kobieciarz Tom uświadamia sobie podczas przygotowań do wesela najlepszej przyjaciółki, na którym ma być drużbą, że jest w niej zakochany. Stara się podbić serce swojej wybranki wcielając się w perfekcyjnego organizatora jej wesela. Otrzymuje nawet prawo wstępu na wieczór panieński, gdzie jest jedynym mężczyzną, dzięki czemu jeszcze bardziej błyszczy na ekranie. Gorzko-słodka komedia romantyczna o osiąganiu życiowej dojrzałości.
 
 
8. „American Pie: Wesele" (2003), reż. Jesse Dylan
 
Jak wytłumaczyć przed rodzicami przyszłej żony, skąd w rzekomo pustym domu znalazła się grupa przyjaciół zabawiających się z prostytutkami? Czy desperackie próby wytłumaczenia im, że nie dzieje się nic szczególnego, odniosą skutek? W kolejnej odsłonie kultowej serii o nieustannie sfrustrowanych seksualnie nastolatkach możemy przekonać się, jak bawią się chłopcy, kiedy rodziców nie ma w domu, a ich najlepszy kumpel już niedługo stanie na ślubnym kobiercu. Rubaszny, momentami obrzydliwy i niepoprawny politycznie wieczór kawalerski – ma w sobie wszystko, za czym przepadają miłośnicy „American Pie".
 
 
9. „Wieczór kawalerski" (1984), reż. Neal Israel
 
Gdy pojawił się na ekranach, wywołał falę krytyki. Dzisiaj „Wieczór kawalerski" już nie szokuje, za to może jeszcze bardziej bawi za sprawą śmiesznych strojów z lat 80. i kiczowatych pomysłów na gagi. Tom Hanks w roli pana młodego, któremu przyjaciele postanowili wyprawić niezapomniany wieczór kawalerski. Dużo golizny, sprośnych żartów i nieoczekiwanych zwrotów akcji nie pozwoli się wam nudzić. W filmie znalazło się też miejsce dla wieczoru panieńskiego, który do grzecznych także nie należał. 
 

10. "Zawód: pan młody" (1991), reż. Jerry Rees
 
Na planie tego filmu Alec Baldwin poznał Kim Basinger, co skończyło się ich ślubem. W filmie para także staje na ślubnym kobiercu, i to nie raz. Milioner Charley spędza swój wieczór kawalerski w Las Vegas. W jednym z klubów poznaje i zakochuje się od pierwszego wejrzenia w piosenkarce Vicki, dziewczynie gangstera. Biorą ślub, który Charley, zaręczony już z córką innego multimilionera, anuluje. Nie może jednak zapomnieć o dziewczynie z Vegas. Wieczór kawalerski okazuje się dla niego początkiem nowej miłości.
 

[Mateusz Góra]