Tom Hanks i Ron Howard ekranizują "Inferno" Dana Browna

Tom Hanks wystąpi w kolejnej ekranizacji książki Dana Browna
Tom Hanks w "Aniołach i Demonach"

Tom Hanks i Ron Howard, gwiazda i reżyser dwóch filmów opartych na powieściach Dana Browna - "Kod da Vinci" i "Anioły i Demony" - planują adaptację kolejnej powieści pisarza. Tym razem na warsztat wezmą najnowszą książkę, "Inferno".

Hanks ponownie wcieli się w postać profesora Roberta Langdona, profesora z Harvardu, który rozwiązuje pasjonujące tajemnice związane z zagadkami historii i tajnymi stowarzyszeniami.

Hanks i Howard po "Aniołach i Demonach" mieli zekranizować kolejną książkę Browna, "Zaginiony symbol" z 2009 roku, ale ostatecznie reżyser wycofał się z projektu twierdząc, że chciał się jedynie zająć produkcją. Teraz jednak Howard zdecydował się wyreżyserować "Inferno". Najwyraźniej Sony zrezygnuje w takim wypadku z adaptowania "Zaginionego symbolu". W marcu 2012 roku do napisania scenariusza tego filmu zaangażowano Danny'ego Stronga, a reżyserią miał się zająć Mark Romanek.

"Inferno" wydano w maju i jest to czwarta książka, której bohaterem jest Robert Langdon. Prawa do ekranizacji serii ma Sony, które ustaliło już datę premiery dla "Inferno" - 18 grudnia 2015 roku. Scenariusz napisze David Koepp, który pracował przy "Aniołach i Demonach".

okładka "Inferno" Dana Browna

Akcja "Inferno: rozgrywa się w Europie i jest zainspirowana twórczością i osobą Dantego Alighieri, autora XIV-wiecznego poematu "Boska Komedia", opisującego podróż autora przez piekło, czyściec i raj.

Seria jest dla Sony ważna: "Kod da Vinci" z 2006 roku zarobił na całym świecie 758 milionów dolarów. "Anioły i demony" z 2009 zebrały już tylko 486 milionów, ale to wciąż duży sukces finansowy.

[AK / Deadline]